Zwaaerman 4) De weer voor Jim de Groot 20 M 1 V Onlangs moest acteur en muzikant Jim de Groot, zoon van zanger Boudewijn, aankloppen bij de Voedselbank. Nu ziet zijn financiële situatie er weer rooskleuriger uit. VINCENT LUISTERT RADIO Ze heeft een stem als een misthoorn. Als zij een column voorleest is haar geloei ook zonder dat je BNR Nieuwsradio hebt aanstaan te horen. Ze brult het suffige hardhorende Nederland de schellen van de oren. Marianne Zwagerman, schrijver en co lumniste. Opiniemaker, noemt ze zichzelf graag, maar daarvoor is haar adem vaak niet lang genoeg, schreeuwen kost veel lucht. Ze is zo uitgesproken dat men op sociale me dia nooit over haar uitgesproken raakt. Ze houdt van boud. Ze geeft gepeperde meningen die soms nergens op slaan, maar dat maakt niet uit, ze doen stof opwaaien. En stof is het waar voor de columnist leeft. Doodsbedreigingen en seksistische scheldkanonnades staan goed op je cv. Ze vindt dat bijna iedereen deugt. Bijna ie dereen is slap en heeft geen echte mening. Ei genlijk is er maar een die lekker niet deugt, dat is uiteraard Marianne Zwagerman. Ze is be- roepsdwars, incorrect, en daardoor weer ver domd correct. Van haar verwacht je niet anders dan kort-door-de-bocht. Ze klinkt alsof ze aan de eettafel zit tussen heel veel gezinsleden die een wedstrijdje „wie heeft de grootste bek" doen. Voor de BNR-microfoon wint ze die wed strijd altijd, er is niemand die door haar heen praat. Niet dat ze altijd ongelijk heeft, zeker niet, maar ze trompettert het zo triomfantelijk uit dat ik vaak automatisch partij kies voor de schenen waar zij tegenaan trapt. De NOS moet worden opgeheven, riep ze gisteren, omdat die niet live ging na de aan slag op de Ramblas in Barcelona. De Telegraaf deed dat wel, op het nieuwe, eigen televisie platform. Wij kunnen dus de nieuwsvoorzie ning voortaan gerust overlaten aan De Tele graaf. Natuurlijk, mevrouw Zwagerman. Vrouwen die bij Defensie werken en in aan raking komen met seksuele intimidatie zijn lo sers die niet in het leger thuishoren. Uiteraard, mevrouw Zwagerman. Dikke mensen zijn sukkels die allemaal zeg gen dat ze een schildklierafwijking hebben maar gewoon veel te veel vreten en geen reet uitvoeren. Precies, mevrouw Zwagerman. Dat vinden wij natuurlijk allemaal, maar wij durven het niet te zeggen, en zij wel, althans, dat denkt Marianne Zwagerman. Quote van de dag Ik vind Linda goed, maar de tv- interviews waren in het begin oppervlakkig Star Wars in Utrecht Koole in Van God Los Jim de Groot (44) loopt het Amster damse café Wildschut binnen. „Juf frouw, een cola en een IPA (speciaal bier, red.) graag", zegt hij. Dan, te gen de verslaggever: „De krant be taalt toch?" De schaamte is hij voor bij. De Groot, zoon van zanger Bou dewijn, moet hard werken voor zijn geld. Als zan ger en acteur, die onder meer Jezus in The Passion speelde, zijn de bedragen die hij verdient gering en gaat hij van klus naar klus. In maart werd hij gefotografeerd terwijl hij zijn tas vulde met etenswaar van de Voedselbank. Hij studeerde om zich om te kunnen scholen tot thea terdocent, om zo een stabieler inkomen te krijgen om voor zijn twee kinderen - hij is gescheiden - te kunnen zorgen. „Mijn vaste lasten liepen gewoon door, terwijl ik er niet meer fulltime bij kon wer ken. Ik heb alles aangegrepen om zo min mogelijk uit te geven. De Voedselbank dus, en als iemand aanbood om voor me te koken, zei ik direct: ja! De bakker om de hoek bood me wel eens brood aan, dan ben ik niet meer be schaamd." Nu, vlak voordat hij langs de Ne derlandse theaters toert met het Lennaert Nijgh Theaterconcert, kan hij zijn boodschappen weer in de supermarkt doen. Hij werkt weer meer als docent en stond de afgelo pen maanden in het theater met de voorstelling We are family. „Ik vond het geen gespreksonderwerp. Mijn moe der wist het, mijn vader denk ik niet. Ik wil ook niet mijn handje ophouden bij iemand. Als ik ga lenen, hoe betaal ik het dan ooit terug? Toen ik met mijn kop in de krant stond, vond iedereen het lul lig voor me. Terwijl: ik heb niet zo'n slecht leven." „Ik heb bij de Voedselbank leuke mensen ont moet. We zaten allemaal ongeveer in hetzelfde schuitje. Al voelde het de eerste keer wel gek. Ze zagen me daar binnenkomen op mijn Nikes met een zonnebril van 400 euro. Dat ik dacht: ik moet de volgende keer maar een oude broek aantrekken. Wat een onzin, dacht ik later. Dit ben ik. Nu gaat het klote met mij, de volgende keer met jou." „Ik ga zo direct naar hem toe, maar we hebben het niet over werk. Ik denk niet dat hij per se staat te springen om deze voorstelling. Ik dacht vroeger ook: van sommige dingen blijf je af. Maar dit is een idee van Josee Koning, een ex van Lennaert, en die is hier al lang mee bezig. Voor haar doe ik het." Ik heb bij de Voedselbank leuke mensen ontmoet. We zaten in hetzelfde schuitje „Als ik zijn liedjes hoor, komt mijn eigen jeugd bo ven. Hij kon niet zo goed met kinderen omgaan, maar ik keek altijd vol bewondering naar hem. Lennaert zat zijn hele leven strak onder de drugs en drank. Een rauwe, ruige gast, maar met een hart van suiker. Hij schreef ook op jonge leeftijd een lied als Testament: Na 22 jaren in dit leven/ Maak ik het testament op van mijn jeugd/ Niet dat ik geld of goed heb weg te geven/ Voor slimme jongen heb ik nooit gedeugd „Dat is zo poëtisch. Ik heb niemand ooit gezien op de wereld die zo jong al zoiets schreef. Ja, ik ben denk ik zijn grootste fan, al dacht ik op mijn tiende wel 'gast, pak jezelf eens op'." „Ja! En had ie dat maar gedaan, dan was hij er mis schien nog geweest. Maar sommige mensen zijn niet gemaakt om clean te zijn. Ik heb zelf wel wat gebruikt in het verleden, maar het is bij mij nooit zo ver gekomen. Met cocaïne heb ik 6,5 jaar gele den afgerekend." „Ik heb nadat ik een jaar clean was een week of twee gevierd dat ik al een jaar niet gebruikte. Maar je glijdt zo makkelijk af. Toen ik dat aanvoelde, ben ik cold turkey ge stopt. Ik heb nu het geld niet om drugs te gebruiken, en wil het ook niet. Ik weet dat ik makkelijk te verleiden ben. Ik heb lang wegge- zapt als Scarface op tv was. Als er iets wordt verheerlijkt waarvan ik af wil blijven, dan moet ik het niet zien. Mijn lijf vraagt er soms nog om. Als ik boos ben, of heel moe. Van drugs voel je je sterker. Maar dan ga ik mediteren of slapen." „Het was een soort zelfmedicatie. Ik slik nu Ritalin om de chaos in mijn hoofd te kanaliseren. Het lijkt wel alsof ik schizofreen ben, alleen dan niet met een stem, maar met een band of orkest. Nu bij voorbeeld, hoor ik jou, de muziek van het café waar we zitten, ik hoor mezelf en de muziek in mijn hoofd. Ik kan het wel naar audiospoor 5 ver plaatsen, maar het is er altijd." Hij bestelt nog een IPA, en vertelt over zijn kin deren die verhuisd zijn naar IJburg, een nieuw bouwwijk aan de noordkant van Amsterdam. Geen tien minuten fietsen meer om ze te zien, maar een uur met het openbaar vervoer. Dat is ba len, maar hij probeert er het beste van te maken. Dat wil hij ook doen met zijn ervaring bij de Voed selbank. „Ik wil de negatieve connotatie die men sen daarbij hebben weghalen. Laat een topkok eens een maaltijd bereiden van zo'n voedselpakket tij dens een benefietavond. Je staat versteld als je ziet wat er allemaal wordt weggedaan. Het is echt prima eten hoor." Reageren? vincent@persgroep.nl Astrid Joosten sloeg jarenlang Linda's Zomerweek af, maar nu schuift ze wel aan, zegt ze in de VARA Gids woensdag 23 augustus 2017 PC EXPOSITIE Star Wars Iden tities komt naar Nederland. De expositie is vanaf 30 sep tember te zien in Cinemec in Utrecht. De expo reist in zes jaar over de we reld. De tour begon in 2012 in Montreal en was tot voor kort in Londen. TV-SERIE Benja Bruijning, Imanuelle Gri- ves en Ricky Koole spelen een rol in Van God Los. Het programma keert na vier jaar terug op te levisie. Ook Mr. Polska, Martin van Waarden- berg en Martijn Fischer spelen dit jaar mee. V ■o zon schlj nt Marlies van Leeuwen 44 Jij vindt het zelf niet zo'n ver haal, dat je bij de Voedselbank liep. Daar denken heel veel mensen anders over. Dit najaar sta je in de theaters met liedjes van Lennaert Nijgh. Spreek je in de voorbereiding met je vader, met wie hij veel samenwerkte? Denkje dat nog steeds? Ben je nooit bang geweest voor een terugval? Het hielp je om ADD, een variant van ADHD, te onderdrukken, toch?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 20