Onderzoek naar kleine lettertjes videodiensten Weer faillissement voor aluminiumsmelter Delfzijl E 17 Uit een eerste verkenning blijkt dat de voorwaarden vaak onbe grijpelijk zijn opgeschreven en op verschillende manieren zijn te in terpreteren. Daarnaast vragen de diensten soms dingen aan consu menten die ze eigenlijk niet zou den mogen vragen. Een van de voorbeelden is dat sommige bedrijven stellen dat consumenten bij een klacht alleen naar de rechter kunnen stappen in het land waar het hoofdkantoor is gevestigd. Ook staat in de kleine lettertjes van diensten dat ze voorwaarden eenzijdig kunnen wijzigen, zonder dat ze dat vooraf bekend hoeven te maken. Gemiddeld maken de online platformen meer dan zeven mo gelijke overtredingen. De ACM benadrukt dat dit soort voorwaarden niet uniek zijn voor videoplatforms; ze zijn te vinden bij veel online diensten. De waakhond stuitte op de oneerlijke voorwaarden tijdens een breed onderzoek naar de machtspositie van grote video platformen. Met deze studie moet de waakhond meer inzicht krijgen in de werking, de spelers en de dy namiek van deze snelgroeiende markt. De uitkomst van dit onderzoek is dat er niets mis is met de markt concurrentie; geen van de online videoplatforms heeft op dit mo ment een dominante positie op de markt voor online video's. Par tijen als YouTube, Facebook en Netflix ondervinden concurrentie van elkaar en van kleinere spelers. Ook in de strijd om de adver teerders is geen sprake van een dreigend monopolie. „We hebben geen aanwijzingen gevonden dat er risico's zijn", zo concludeert ACM-woordvoerder Murco Mijn- liefF. Ondanks dat er niets aan de hand is, zegt de ACM de ontwik kelingen op de videostreaming- markt nauwgezet te zullen blijven volgen. Mijnlieff: „Online video platforms voeren een hevige strijd om de aandacht van de consu ment. In zo'n turbulente markt bestaat de kans dat er alsnog con- currentieproblemen ontstaan." In zo'n turbulente markt bestaat de kans dat er problemen ontstaan Er zijn veel grote en kleine par tijen in de markt voor online vi- deostreamingdiensten. Daarbij komen voortdurend nieuwe ini tiatieven bij zoals Appie Today. De Autoriteit Consument Markt (ACM) gaat naast het on derzoek naar de kleine lettertjes van videodiensten als Facebook en Dumpert verder uitbreiden en het zal daarin samen optrekken met zijn Europese collega's. De toe zichthouder gaat met overtreders in gesprek om te zorgen dat die bedrijven zich houden aan de Eu ropese regels. Alleen als er sprake is van schadelijke algemene voor waarden kan de waakhond echt ingrijpen. DELFZIJL Klesch Aluminium Delfzijl, het voormalige Aldel, is opnieuw failliet. De aluminium smelter legde in 2013 al het loodje, maar wist later een doorstart te maken. Nu is er een curator aange steld die gaat kijken of het bedrijf nog voorgezet kan worden. Belangrijkste oorzaak van het fail lissement is het uitblijven van noodzakelijke investeringen on der de huidige eigenaar Klesch. Die was enkele jaren terug nog de drijvende kracht achter de door start, maar laat het volgens vak bond FNV nu na om in de buidel te tasten voor nieuwe ovens voor de fabriek. Curator Erik Eshuis stelt dat er sprake is van een con flict tussen Klesch en afnemer Noble. Daarbij zou Noble Klesch verwijten dat investeringen uit blijven. Door die patstelling zou de aluminiumsmelter vervolgens in de negatieve cijfers zijn beland. Er lijkt wel een goede kans op een nieuwe doorstart met nieuwe investeerders. „Ik heb goede hoop", aldus Eshuis. Volgens hem zijn er al zeker twee geïnteres seerde partijen. Er werd achter de schermen ook al een tijdje gesproken over een overname door derden. De markt kansen voor aluminium zijn op dit moment tevens zeer gunstig. Daarom zien de curator en de lo kale directie de gesprekken over een doorstart met vertrouwen te gemoet. Er werken nog zo'n 175 mensen, de productie gaat ge woon door. naaste medewerker van Clinton liet de hackers binnen, zonder zich daarvan bewust te zijn. Hoe kun je zoiets nou voorko men? „Tja.Mollema laat een korte stilte vallen. „Door heel goed uit te kijken wat je aanklikt." Dat antwoord is even simpel als zorgwekkend. Nu technisch steeds meer maatregelen zijn genomen om ongenode gasten te weren, met security walls en waterdichte in- ternetbrowsers bijvoorbeeld, is de gebruiker de zwakste schakel. Daar is ook de hacker zich bewust van, zien ze bij Fox-IT. Er vindt een duidelijke verschuiving plaats naar 'sociale' vormen van hacken, phis- hingmails bijvoorbeeld. De gewone Nederlander is daar mee ongewild frontsoldaat in een digitale oorlog met Russen, Chi nezen en Iraniërs. En dat brengt een verantwoordelijkheid met zich mee. Goed opletten wat je aanklikt en, alsjeblieft: kies nou eindelijk eens een écht ingewik keld wachtwoord. „We zien nog steeds dat mensen paswoorden als welkomoi gebruiken. Zelfs de hoogst verantwoordelijke sys teembeheerder. Zulke wacht woorden hebben hackers zo ach terhaald, en ze kunnen er veel schade mee aanrichten." Zeker als ze stil zijn. Rutger Plak (28) kan er smakelijk over vertellen. „Ons team komt in actie als hackers al ergens binnen zijn", vertelt de senior incident handier, staand voor zijn kantoor waar zijn al net zo jonge collega's hun werk doen. „Dan moeten wij zorgen dat ze weer verdwijnen. Meestal duurt dat een of twee we ken." De kunst, stelt Plak, is zorgen dat ze daarna ook echt niet meer binnenkomen. „Je moet alle kleine gaatjes identificeren die de hackers ook kunnen vinden. Vaak weet je gelukkig wel hoe bepaalde groepe ringen werken, dat helpt om hun acties te voorspellen." Ze komen van alles tegen, bij Fox-IT. Russen, heel veel Russen. Hackers uit China, hackers uit Iran. Terroristen, activisten, boze oud-werknemers. Spannend werk, elke dag weer, zegt Plak. „Ik ga hier nooit met tegenzin naartoe." Nog veel spannender is het een eindje verderop, bij de afdeling crypto. Tenminste, dat moeten we maar aannemen. Het betreden van de afdeling is ten strengste verbo den. Hier ontwikkelt Fox-IT pro ducten om staatsgeheimen te be schermen, bijvoorbeeld via ver sleuteling. „Als je hier naar binnen probeert te gaan, word je aangehouden", zegt Prins, zonder een spoortje ironie. Op een scherm bij de geslo ten deur prijken de foto's - niet de namen - van de medewerkers die op dat moment binnen aan het werk zijn. Twee van hen nemen even de moeite om de pers te woord te staan. Hun favoriete uit spraak? „Ik kan niet in details tre den." Je moet alle kleine gaatjes identificeren die de hackers ook kunnen vinden Terug naar Dirk-jan Mollema, en zijn geslaagde poging om de com puter van Jennifer binnen te drin gen. Het is een wonderlijk gegeven, dat een hacker met één nepmailtje een compleet bedrijfs- of over heidsnetwerk kan binnendringen (en daarna kan leegtrekken en platleggen, als hij dat wil). Ook de e-mails van presidentskandidate Hillary Clinton werden op deze manier gekraakt, tijdens de verkie zingscampagne van vorig jaar. Een woensdag 23 augustus 2017 GO Online videoplatformen als YouTube, Facebook en Netflix hebben hun voorwaarden niet op orde. Dat concludeert waakhond Autoriteit Consu ment Markt (ACM). De toe zichthouder gaat nu samen met Europese collega's nader onderzoek doen naar de kleine lettertjes. Natasja de Groot Den Haag —Murco Mijnlieff, ACM Beveiligers van Fox-IT aan het werk. fotomarcodeswart II —Rutger Plak, Fox-IT

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 17