Onvoorbereide 'kwibussen' op de Mont Blanc voortaan beboet 13 Trumps trouwe kiezers voelen zich bedrogen nu president oorlog toch voortzet De Amerikaanse president Donald Trump stuurt opnieuw duizenden mannen en vrouwen naar de oorlog in Afghanistan. Met dit besluit oogst hij lof én kritiek. We wonnen niet met 100.000 man, hoewel met 4.000 extra? In een live uitgezonden speech tot het Amerikaanse volk lichtte Trump zijn plannen toe. Op het exacte aantal troe pen dat hij stuurt wil hij niet ingaan, omdat het de taliban te veel inzicht in de Amerikaanse strategie zou geven. Maar medewerkers van het Witte Huis vertelden journalis ten en Congresleden dat zo'n 4.000 extra militairen naar Afghanistan gaan. Ze voegen zich bij ruim 8.000 collega's en ongeveer 5.000 NAVO- militairen. De bijna 16 jaar oude oorlog is zo in vergetelheid geraakt in de VS, dat die mededeling niet zo veel los maakt. Een enkele belangenvereni ging voor militaire families organi seert protesten, uit vrees voor een 'eindeloze oorlog' waarin nog meer jonge Amerikanen omkomen. Maar diverse nabestaanden prijzen de president juist, omdat hij probeert te voorkomen dat Afghanistan ge heel vervalt in geweld en chaos, en hun dierbaren voor niets zijn ge storven. Onder hen is de familie van het laatste Amerikaanse slacht offer, de vorige week gesneuvelde soldaat Aaron Butler (27) uit Utah. „Ons verlies is pijnlijk en kwel lend, maar het zou nog erger zijn voor de natie als we geen actie on dernemen om de verspreiding van terrorisme te stoppen", schrijven zijn ouders Randy en Laura Butler in een reactie op de plannen van de president. De dood van Butler brengt het aantal Amerikaanse do den sinds de start van de oorlog in 2001 op 2.403. Trump riep, voordat hij de politiek in ging, meermaals op het leger onmiddellijk terug te trekken uit het land waar de VS zo veel onderdanen verloor en miljar den dollars spendeerde. Maar nu hij president is, oordeelt hij dat het te gevaarlijk is: er zou een vacuüm ontstaan waarin terreurgroepen vrij spel hebben. De taliban winnen al gestaag terrein op het Afghaanse leger, maken recordaantallen bur gerslachtoffers en hebben gezel schap gekregen van een lokale tak van Islamitische Staat. „We bou wen geen naties op", beloofde Trump zijn aanhangers die oorlogs moe zijn. „We doden terroristen." Zijn 'nieuwe' strategie wijkt niet zo veel af van die van zijn voorgan gers Bush en Obama. Ook zij pro beerden het tij op het slagveld te keren door meer militairen te stu ren, in de hoop de Taliban te dwin gen tot onderhandelingen. Trump heeft wel hardere woorden over voor Pakistan, waar veel taliban een veilig heenkomen vinden. Broeinest Trump dreigde financiële hulp stop te zetten als Pakistan de broeines ten voor terreur binnen haar gren zen niet aanpakt. „We hebben Pa kistan miljarden en miljarden dol lars betaald, terwijl ze de terroris ten tegen wie wij strijden onderdak bieden. Dat moet veranderen, en wel onmiddellijk." Ook richtte Trump zich tot Paki- stans aartsvijand India, met het ver zoek meer bij te dragen aan de toe komst van Afghanistan. De haviken in Trumps eigen par tij reageren verheugd. De president krijgt complimenten van normaal gesproken kritische senatoren als John McCain en Lindsey Graham. Maar aanhangers die Trump steun den om zijn afkeer van buiten landse interventies, zijn niet geluk kig. De rechtse nieuwssite Breit- bart, waar Trumps net ontslagen strateeg Steve Bannon weer de lei ding heeft, vindt dat Trump draait. Hij keert zich af van kiezers die op hem stemden omdat hij Amerika niet langer in verre oorlogen zou storten, concludeert de site. „Dit staat ver af van het Amerika Eerst- beleid dat hij in de maanden voor de verkiezingsdag uiteenzette," schrijft Breitbart. Commentator Ann Coulter, die tijdens de campagne een energiek supporter was van Trump, reageert verbolgen op Twitter: „Het maakt niet uit op wie je stemt. Het mili tair-industriële complex wint." Ra diopersoonlijkheid Laura Ingra ham: „We wonnen niet met 100.000 troepen. Hoe gaan we win nen met 4.000 extra?" van 5. Saint-Gervais-les-Bains heeft niet alleen last van dit soort onbe zonnen klimmers, maar ook van op goed weer gokkende recordjagers. Dat zijn hardlopers die zo licht mo gelijk gekleed zo snel mogelijk naar de top proberen te hollen. Het zijn dit soort stunts die burgemeester Peillex ergeren. Anders dan in Zwitserland, waar slecht voorbereide alpinisten ge woon een rekening krijgen van om gerekend 75 euro per vliegminuut, betaalt in Frankrijk de belastingbe taler de rekening. De boete die de burgemeester wil laten uitschrijven is overigens be scheiden: 38 euro. Burgemeester Jean-Marc Peillex van het Franse Saint-Gervais-les- Bains heeft de hoogste berg van West-Europa binnen de gemeente grenzen, maar dat betekent onder hand meer lasten dan lusten. De ge meentelijke reddingsdiensten moeten jaarlijks tussen de 80 en 100 keer in actie komen om onervaren en vaak slecht voorbereide alpinis ten in veiligheid te brengen. Saint-Gervais-les-Bains heeft bij de Franse rege ring een verzoek inge diend om extra gendar mes. Die gaan hoog in de berg de boetes uitschrijven waartoe Peillex nu heeft be sloten. Bijvoorbeeld voor alpinisten die zonder fatsoenlijke wandelschoe nen de berg opgaan en geen wind- dichte jas bij zich hebben. „Mensen moeten weten dat er risico's zijn als ze de Mont Blanc beklimmen. Het weer kan plots veranderen, rotsen vallen naar beneden en paden lo pen over gletsjers", aldus de burgemeester. Vorige week haalde zijn hulpdiensten nog een Hongaarse moeder van de berg die met haar kinde ren, een tweeling van 9, de Mont Blanc wilde beklim men. Elk kind droeg 12 kilo ba gage in de rugzak. Even later werd een Oostenrijker op sportschoenen van de Tête Rouge-gletsjer gehaald. Hij droeg ook nog eens zijn zoontje woensdag 23 augustus 2017 GO Karlijn van Houwelingen Washington Voorafgaand aan zijn Afghanistan-speech in Fort Myer begroet Trump militaire leiders. FOTO PHOTO NEWS - Laura Ingraham M In Frankrijk betaalt de be lastingbetaler de reddingen van mensen in nood. Ook als het de eigen schuld is van de alpinisten. FOTO AP Burgemeester Jean-Marc Peil lex van de Franse gemeente Saint-Gervais-les-Bains gaat voortaan boetes uitschrijven aan slecht voorbereide alpinis ten. „Kwibussen van de bergen zijn het." Bob van Huët Rotterdam Generaals blij met extra troepe Afghanistan

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 13