12 PAKISTAN TRANSSEKSUEEL De Pakistaanse transseksueel Inaya heeft in Nederland politiek asiel aangevraagd. Haar land erkent weliswaar transseksuelen als het derde geslacht, maar haar familie wil haar uit eerwraak vermoorden. Wat mijn familie me ook heeft aangedaan, ik houd van mijn moeder Wat heb je aan wetten, als mijn cultuur en religie mij als een zondaar beschouwen? Inaya probeert al zeven jaar uit handen van haar wraakzuch tige vader te blijven. Toen deze zakenman uit de conserva tieve Swat Vallei ontdekte dat zijn eerstgeboren zoon een meisje wilde zijn, besloot hij met haar af te rekenen. Hij sloeg haar flink. Knipte haar lange haren af en vroeg aan de Jirga, de familieraad, of hij 'zijn zoon' beter kon vergiftigen of hem in de wintermaanden moest opsluiten in een kale koude kamer zonder dekens en zonder eten tot hij van de honger en kou zou ster ven. Na een maand wist Inaya te ontsnappen. In Islamabad voelde ze zich de eerste jaren veilig. Tot haar neef haar enkele maanden ge leden op straat zag en de fami lie inschakelde. Haar zus zocht uit medelijden contact met haar. In een gesprek, dat Inaya (niet haar echte naam) heeft opgenomen, vertelt die aan haar dat hun vader een extre mist uit Waziristan, een van de tribale gebieden waar de Tali ban zich verschuilt, heeft inge huurd. Voor 250 dollar is die be reid haar te vermoorden. „Ik durf sindsdien de deur niet meer uit. Ik zit stijf van angst als mijn telefoon gaat of als er iemand op de deur klopt." Inaya is opgegroeid met het ver schijnsel eerwraak. „Als kind hoorde ik ooit schoten bij de buren. Hun dochter wilde ervan doorgaan met een vreemde man. Op de stoep werd met haar afgerekend." De politie doet niets. Eerwraak wordt als een huise lijke zaak beschouwd. Bovendien ac cepteert haar religie de wet niet waarin transseksuelen als het derde geslacht worden erkend. „Volgens de islam is transseksualiteit haram, ver boden. Wat heb je aan wetten als mijn cultuur en religie mij als een zondaar beschouwen?" Ze is een pathaan uit de conserva tieve Khyber Pakhtunkhwa provin cie, het Wilde Westen van Pakistan, waar deze bevolkingsgroep zijn eigen wetten naleeft. Transseksuelen lopen daar gevaar. Vorig jaar werden er meer dan 56 transvrouwen ver moord. Als er eenmaal een doodvon nis tegen een familielid is uitgespro ken, kan de straf zolang de afvallige leeft niet worden teruggedraaid. De familie, met behulp van handlangers, kamt alle uithoeken van het land af tot de zondaar is gevonden. Inaya vertelt het verhaal van een transvrouw uit haar provincie die zich verborg in Karachi. Ze werd ont dekt en teruggebracht naar huis waar haar vader haar ophing aan een ven tilator. De familie beweerde dat het om zelfmoord ging. De transgender- organisatie Blue Veins, waar Inaya als activist voor werkt, concludeert dat het meisje is vermoord. Niet alleen vanwege haar gender loopt ze in Pakistan gevaar. Op een video op YouTube introduceert ze zichzelf als een atheïst. „Dat was twee jaar geleden in New York tij dens een documentairefestival. Een hoge militair ontdekte de video en bedreigt me. Als ik geen seks met hem wil, geeft hij me bij de autoritei ten aan wegens godslastering." Op atheïsme staat in Pakistan de dood straf. Chantage Inaya vertelt dat militairen en poli tieagenten vaker chanteren. „Trans seksuelen worden gediscrimineerd. Er zijn geen banen voor ons. Veel transvrouwen houden zich in leven in de seksindustrie of door te bede len. Prostitutie is verboden." Ze heeft in haar koffer een video van een poli tieagent die een transvrouw om seks vraagt. Maar waarom gaf ze haar vader niet aan bij de Ombudsman of bij de Na tionale Commissie voor Mensen rechten? Beide organisaties zetten zich in voor transseksuelen? „Ik vrees voor het leven van mijn moeder. In mijn cultuur krijgt zij de schuld om dat ze geen man, maar een vrouw van mij maakte. Wat mijn familie me ook heeft aangedaan, ik houd van mijn moeder." woensdag 23 augustus 2017 GO Inaya vlucht voor haar vaders eerwraak Inaya protesteert tegen haar lot, maar kan binnen de gesloten pa thaan-gemeenschap in het Wilde Westen van Pakistan geen kant op. Haar hoop is nu gevestigd op Nederland, foto Hollandse hoogte

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 12