LM CD CD 6 WALCHEREN OP DE PEDALEN Nico Jan Valk uit Middelburg maakt graag een fietstochtje over Walcheren. Niet alleen voor zijn plezier, zegt hij. Maar ook vanwege zijn interesse in aardrijkskunde. SD WAT IS ER TE DOEN? Tip1 Weekmarkt, Goes Vandaag staat de weekmarkt van Goes weer opgesteld van 09.00 uur tot 16.00 uur. Op de Grote markt zijn diverse kramen te vinden met voedsel en andere koopwaren. Tip 2 Wandeling, Westdorpe Vanaf 14.00 uur kan men onder begeleiding van een gids een wandeling maken door West dorpe. De wandeling duurt on geveer anderhalf uur waarin alle ins and outs over dit dorp wor den verteld. Vertrekpunt is De Kirke. Tip 3 Historische markt, Veere In Veere is er vandaag markt met een historisch tintje. Antiek en brocanterie, sieraden, fossielen en stenen, houten speelgoed en ouderwets snoepgoed. Daar naast zijn er ook veel streekpro ducten en wordt er een kleder drachtenshow gegeven. De markt staat van 10.00 uur tot 17.00 uur op de Markt en Kaai. Voor meer informatie: www.historischemarktveere.nl Tip 4 Schilder workshop, Breskens De creatievelingen onder ons kunnen schilderen in Breskens. Tijdens een workshop wordt uitleg gegeven over verschil lende schildertechnieken zoals met pastelkrijt, acryl of olieverf schilderen. Aanmelden kan via telefoon of mail: marleen.pallmer@zeelandnet.nl, 0117-720487 Tip 5 Stadswandeling, Aardenburg Ontdek Aardenburg, de oudste stad van Zeeland. Wandel langs statige gebouwen en patriciër shuizen en ontdek al het moois in Aardenburg! Iedere dinsdag van 10.30 uur tot 11.30 uur voor €3,50. Voor meer informatie: 0117-461700 en www.groepen.vvvzeeland.nl Tip 6 Beachfitness, Domburg Even sportief doen kan vandaag in Domburg. Daar wordt een gratis beachfitnessles gegeven bij strandpaviljoen Noordduine van 10.30 uur tot 11.30 uur. ■Ji r Tip 7 Rondvaart naar zeehondjes, Breskens Leuke en leerzame rondvaart van 1 uur over de Westerschelde. Tij dens de rondvaart wordt uitleg gegeven over de natuur, de scheepvaart, de visserij en nog veel meer. Het ultieme doel is natuurlijk het spotten van de zeehondjes op de zandbanken. De rondvaart start om 10.00 uur aan de Keerdam 1 in Breskens en eindigt daar om 11.00 uur. Meer informatie: www.defestijn.nl Tip 8 Wandeling, Veere Anna van Borsele, vrouwe van Veere en gekleed in middel eeuwse kledij, neemt je mee voor een wandeling door het schilder achtige stadje Veere met haar gi gantische kerk, haar ommuurde tuinen en haar haven. Onderweg breng je een bezoek aan Museum Veere, bestaande uit het Stadhuis op de Markt met het oude ge rechtshof 'de Vierschaar' en de Schotse Huizen aan de Kaai. Prijs: €9,00 volwassenen, kinde ren tot en met 12 jaar €4,00. Kaar ten verkrijgbaar bij alle VW's in Zeeland of online. Tijd: 13.30 uur tot 15.00 uur. Tip 9 Expositie in Grote Kerk, Goes Het kunstproject 'Great Chur ches Organs' van aquarellist Marco Boer is vandaag te bezich tigen in de Grote Kerk van Goes. Het project bevat 12 grote aqua rellen van Nederlandse orgels, uit elke provincie één. Entree is gratis. Meer info: www.watercolor.nl Tip 10 Natuurrondvaart, Burghsluis Maak een rondvaart door het ge bied waar zeehonden, bruinvis sen en duizenden vogels zich thuisvoelen. Een natuurrond vaart van 2,5 uur door de Ooster- schelde met uitleg van de gids aan boord. Meer info: 0111- 410940/ www.ms-onrust.nl VANDAAG HET PARADIJS VAN: e Middelburgse Nico Jan Valk komt er toch zeker Iwel een paar keer per maand, bij het vogelhuisje naast de tweede Westkap- pelse vuurtoren Noorderhoofd. „Om even over de polder en de zee uit te kij ken. Ik vind het enorm boeiend om te zien hoe land en water bij elkaar ko men", vertelt hij. „Ik ga dan zomaar even op een bankje zitten, maak een flinke wandeling of eet een ijsje." Valk is een echte natuurliefhebber en is dan ook graag buiten. Het liefste op de fiets, want hij houdt wel van een flink fietstochtje. Gemiddeld fietst hij zo'n 45 tot 50 kilometer per rondje. Ook met zijn motor gaat hij wel eens op pad. Meestal gaat hij alleen de hort op. „Samen met anderen vind ik ook heel gezellig, maar ik houd ook wel van rust", vertelt hij. Aan muziek onder weg heeft hij dan ook geen behoefte. „De wind en vogelgeluiden klinken al als muziek voor mij." Ondanks dat er een vogelhuisje op zijn favoriete Zeeuwse plekje staat, zijn vogels niet de reden waarom hij er zo graag naartoe komt. "Ik neem mijn ver rekijker soms wel mee en ik probeer ze te herkennen, maar mijn kennis van vogels is zeer beperkt", grapt hij. Wat hem voornamelijk aantrekt om regelmatig langs Noorderhoofd te gaan, is dat er volgens hem in elke windrich ting een totaal ander uitzicht te zien is. „Dat heb je volgens mij verder nergens anders op Walcheren. In het noorden kijk je naar de duinenrij richting Dom burg en in het zuiden zie je de punt van de zeedijk van Westkapelle", vertelt hij. "In het oosten kijkje uit over de Wal- cherse polder en in het westen zie je de WESTKAPELLE De wind en vogelgeluiden klinken mij als muziek in de oren zee en de dijkglooiing. Prachtig!" Wanneer Valk die uitzichten ziet, denkt hij automatisch aan zijn passie: aardrijkskunde. In 1980 kwam hij van uit Alkmaar naar Zeeland om als aard rijkskundeleraar te werken op CSW van de Perre in Middelburg. Dat was een hele stap voor hem, van de stad naar het rustige Zeeland. Maar hij voelde zich al snel thuis. „De kust heeft me altijd al getrokken. Ik zoek graag de ruimte op." De eerste keer dat Valk op zijn favoriete Zeeuwse plekje kwam, kan hij zich niet meer herinneren. „Maar ik weet zeker dat het in de eerste twee maanden was nadat ik hier was komen wonen. Ik ontdekte dit plekje al vrij snel." Aardrijkskundige bril Valk bekijkt zijn favoriete plek nog al tijd door een aardrijkskundige bril, hoewel hij in 2015 met pensioen ging. „Het zit nog steeds in mijn DNA", lacht hij. Valk vertelt dat het landschap in de loop der jaren flink wat veranderingen heeft ondergaan. „In de jaren tachtig moest de dijkversterking en -verbre ding nog plaatsvinden en was er bij voorbeeld nog niet veel natuurontwik keling", legt hij uit. „Het is boeiend om die veranderingen te zien. En ik denk dat je automatisch meer waardering voor het landschap krijgt als je iets van het ontstaan afweet." Een voorkeur voor speciale weers omstandigheden of een seizoen op zijn plekje heeft Valk niet. „Er is hier altijd dinsdag 22 augustus 2017 Zeehondjes kijken op de Westerschelde. Op de historische markt in Veere kunt u ook ongure types tegen het lijf lopen (als u geluk heeft), foto ruben oreel Nico Jan Valk (66) uit Middel burg. Hij maakt graag fietstochtjes over Walcheren. Als gepensioneerde en gepassio neerde docent aardrijkskunde weet hij waar naar hij telkens tuurt. Vol passie turen over polder en zee Marieke Kesteloo D -Nico Jan Valk

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 63