Loktiener n/ Pasjessysteem afval onder de loep Sylvia Kristel Award voor Romy Lauwers f ■r 2 ERNST JAN ROZENDAAL mkzMSsm Column De gemeente Reimerswaal is deze zomer wel op de kaart gezet. Tot voor kort wist geen Nederlander waar Kruinin- gen, Bath en Rilland liggen, maar nu roepen ze bij het horen van die plaatsnamen meteen 'kerkrel', 'Ju piter' en 'loktiener'. Eerst zocht ik er niks achter. Dat de politie op zondag surveilleerde bij de Gereformeerde Gemeente in Kruiningen en de dominee af luisterapparatuur onder zijn auto vond, is niet alleen in komkom mertijd een spectaculair verhaal. Daar zouden de media altijd op duiken. Dat vervolgens het container schip Jupiter bij Bath vastliep, was toeval, dacht ik. Honderden ramp toeristen stroomden toe, de ijsco man deed er betere zaken dan in Domburg en fotografen schoten de mooiste plaatjes. Maar nu heeft Reimerswaal weer een primeur. De inzet van lok- ners in cafés en supermarkten. Jongeren onder de achttien die een biertje kopen. Nadat zo in juli een cafébaas tegen de lamp liep, was vorige week een supermarkteige naar de pineut. Of ze ook werkelijk een boete moeten betalen, valt te bezien, want de administratie van de bijzondere opsporingsambte naar was zo'n zootje dat het erop lijkt dat hij zelf alle drank die zijn hulpjes kochten heeft genuttigd. En houdt het principe van boeven met boeven vangen - ook de lok tieners waren in overtreding - wel stand? Volgens burgemeester Piet Zoon was het allemaal niet zo bijzonder, maar volgens mij is het dat wel. Ik begin een strategie te ontwaren. Een mediastrategie. De Gerefor meerde Gemeente is doorgaans gesloten als een oester, maar de kerkrel werd in geuren en kleuren gelekt naar de pers. En kent u het verhaal van de sirenen? Dat waren loktieners die in de oudheid met hun verleidelijke gezang boten op de kust lieten lopen. Dus was het wel toeval dat uitgerekend een schip met zo'n mythologische naam aan de grond liep, of heeft de afdeling promotie publiciteit van de gemeente Reimerswaal dit jaar een uitzonderlijk getalen teerde vakantiekracht? Benieuwd wat er deze week gaat gebeuren. Ik begin een strategie te ontwaren. Een mediastrategie DESTELLING Vandaag: Ik kan niet zonder weerbericht. Reageer op pzc.nl Eens Oneens Toos Henk Paul Kusters TOTALE ZONSVERDUISTERING VS DUURT 3 MINUTEN NEE/ VEEL LAN<3ER. TRUMP ZIT ER NOS ZEKER 3 JAAR J V Kerncentrale Doel valt etmaal stil Wachtlijst voor mentoren groeit Meisje (16) sinds zondag vermist MIDDELBURG Stefan Mes liep 2.500 euro bijeen De gemeente Middelburg onder zoekt of het gebruik van afvalpas sen in strijd is met de privacyregels. Dat gebeurt omdat de gemeente Arnhem, waar ook afvalpassen worden gebruikt voor het storten van huisvuil in ondergrondse con tainers, op de vingers is getikt door de rechter en de Autoriteit Per soonsgegevens. Want Arnhem kan met de beschikbare gegevens zien welke container wordt gebruikt door de bewoners, wanneer ze dat doen en hoe vaak. De gemeente Middelburg zou dat ook kunnen zien, aldus beleids ambtenaar Ad van de Pas. „Daarom onderzoeken we of er hier ook in strijd wordt gehandeld met de pri vacyregels." Hij wijst er wel op dat het Middelburgse systeem anders werkt dan het Arnhemse. „In Arn hem kan er ongelimiteerd gebruik worden gemaakt van de onder grondse afvalcontainers. Hier niet. Gezinnen die in het Middelburgse centrum wonen, mogen per maand maximaal 31 keer storten. Ze heb ben als het ware een krediet dat ze kunnen gebruiken." Arnhem wilde het systeem ge bruiken om per 2018 per storting een bedrag in rekening te brengen. Een inwoner van die stad verzette zich daar tegen. Volgens hem is het registratiesysteem de zoveelste ma nier van de overheid en het be drijfsleven om burgers te controle ren en te observeren. Arnhem heeft na de kritiek van rechtbank en Autoriteit Persoons gegevens besloten de ondergrondse containers voorlopig van slot te ha len. Iedereen kan nu elk moment van de dag zijn afval dumpen stor ten, zonder dat de gemeente ziet wie wanneer dat doet. Middelburg blijft het pasjessysteem gebruiken, Zonder het systeem zien we niet wanneer we een container moeten leegmaken aldus Van de Pas. Want het registra tiesysteem houdt ook bij wanneer een ondergrondse container bijna vol is. „Zodat we weten wanneer we zo'n container moeten legen. Als we het systeem uitschakelen, zien we dat niet meer." Hij ver wacht dat het onderzoek meerdere maanden in beslag neemt. Lauwers (22) maakt sinds 2012 deel uit van het vierkoppige kunste naarscollectief Kuiperskaai, dat zich met diverse opmerkelijke theater producties internationaal in de kij ker speelde. Daarnaast was ze onder meer te zien in de tv-series 'Chaus- sée d'amour' en 'Vermist'. Onlangs had ze haar eerste hoofdrol in een bioscoopfilm: de Vlaamse productie 'My first high way'. Vanaf januari volgend jaar is ze ook in de Nederlandse bioscopen te zien, in de film 'Het leven is vur- rukkulluk' van Frans Weisz, naar het gelijknamige boek van Remco Campert. Fenomeen De award wordt sinds 2014 jaarlijks uitgereikt aan iemand die de ge dachte aan Sylvia Kristel (1952-2012) als cultureel fenomeen doet voort leven. Eerdere winnaars waren Sylvia Hoek (2014), Genevieve Gaunt (2015) en Nina de la Parra (2016). Aan de prijs is een bedrag van 10.000 euro verbonden, die de win nares dient te investeren in het ver der ontwikkelen van het eigen ta lent. Uitreiking De uitreiking is zaterdagmiddag 16 september vanaf 16.00 uur bij Film by the Sea in Vlissingen, in aanwe zigheid van regisseur Frans Weisz. Dan wordt ook 'My first highway' vertoond', evenals een compilatie van de eerste beelden van 'Het le ven is vurrukkulluk'. dinsdag 22 augustus 2017 tie- Gisteren: Provincie blijft in gebreke bij aan passen bushal tes. 434 reacties DOEL Een van de vier kernreac toren van de centrale in het Belgische Doel (foto) is afgelopen weekend stilgevallen. De reactor maakte zaterdagnacht automatisch een nood stop toen bij een test van de veiligheidsmechanis men een alarmsignaal blokkeerde. De reactor is gisterochtend weer op gestart. Volgens het energiebedrijf Engie Electrabel is de veiligheid niet in gevaar geweest. MIDDELBURG Stichting Mentorschap Zeeland zoekt vrijwilli gers die ondersteuning willen bieden aan kwets bare mensen. Als mentor zijn zij de wettelijke verte genwoordiger van deze mensen. Het kan gaan om bijvoorbeeld zieken en ouderen die zelfstan dig wonen, maar dat ei genlijk niet meer aankun nen. In Zeeland is een groeiende wachtlijst met daarop nu 50 mensen. In formatie: www.mentor- schapzeeland.nl. GOES Een 16-jarig meisje uit Goes wordt vermist. Ze is zondagavond rond 20.30 uur voor het laatst gezien op het station. Ze heeft lang bruin haar, en droeg een lang zwart vest, een zwarte broek en blauw witte Nikes. Burgernet roept mensen met tips op om 112 te bellen. De poli tie is van de vermissing op de hoogte. „Ze zou op bezoek gaan bij een be kende. Daar kwam ze echter nooit aan", aldus een politiewoordvoerder. Ruim 2.500 euro liep Stefan Mes bij elkaar tij dens zijn vierdaagse. Op sandalen wandelde hij per dag ruim vijftig kilo meter over de Wal- cherse dreven. De op brengst gaat naar zijn Stichting Boukarabou. „Het laatste stukje naar de Middelburgse Markt heb ik zelfs gerend." Binnen enkele maanden hoopt de gemeente Middelburg te weten of ze door kan gaan met het pasjessysteem voor onder grondse huisvuilcontainers. Emile Calon Middelburg - Ad van de Pas, beleidsambtenaar De jonge Belgische actrice Romy Louise Lauwers ontvangt tijdens Film by the Sea de Sylvia Kristel Award. Rolf Bosboom Vlissingen Romy Louise Lauwers. FOTO DINAND VAN DER WAL De negentiende editie van het filmfestival begint vrijdag 8 sep tember en duurt tot en met zon dag 17 september.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 2