'We willen laten zien dat het niets te maken heeft met erotiek' Ift Zeehondenopvang als nuttig uitje 19 Dik een jaar draait A Seal nu in Stellendam. De zeehondenopvang is nuttig gebleken: de baden zitten bomvol, zelfs in de zomer. WERELDHAVENDAGEN PZC.NL/ZOMERUITJES „Het is de oudste kunstvorm ter wereld", vertelt 'painter' Richard Nijboer met de verfspatten nog op zijn brillenglazen. „We willen laten zien hoe mooi het is. Dat het niks te maken heeft met erotiek, zoals veel mensen denken." Het zijn dan ook geen beschil derde borsten die je zaterdag hartje Zierikzee ziet, maar bewegende doeken. Het valt niet mee om het kunstwerk er goed op te krijgen. „Canvas is gelijk, maar huid is con stant anders", legt Nijboer uit. „Ik heb het tien jaar geleden voor het eerst gedaan, op mijn eigen vrouw. Dat was een aparte ervaring. Je gaat heel anders naar een lichaam kij ken." Hij projecteert Mondriaan op het onderlichaam van Natascha Gro- chal. Spannend, vindt ze, om in een plakstring midden in je eigen stad te staan. „Maar ook heel gaaf. Het lijkt me mooi om een keer gebody- paint naar een festival te gaan." Voor Sandra Redegeld uit Voor schoten is het de tweede keer dat ze wordt gebodypaint. Irguna Bronk projecteert Herman Brood op haar bovenlijf, Sandra's borsten vormen de zonnebril van de vermaarde kunstenaar. „Ik word hier heel blij van, zeker als ik straks de foto's te rugzie. Ik zet ze heus niet op Face- book, maar ik ben wel trots." Warm is het niet, dus de acht modellen hebben allemaal pantof fels aan. Ze staan in een tent. Die is tegen de regen, niet tegen gluur ders, want iedereen is welkom om binnen te stappen. Dat gebeurt dan ook. Mobieltjes worden uit broek zakken gehaald om de beschilde ringen vast te leggen. Pas als de or ganisatie binnenkomt met broodjes kaas en tomatensoep, kijken de mo dellen op. Eindelijk! Het laatste model is niet buiten, maar bij iemand in huis. Brigitte's lijf wordt tot een bloemenpracht verwerkt. Haar arm leunt op een bezemsteel: een dag stilstaan valt niet mee. „Maar het is zó gaaf." Agor, Oreo, Leendert, Stella en Ti tan Storm: allemaal duiken ze in het water zodra mensen te dicht bij de ramen komen. Tommy niet. Die blijft liggen, in de hoop dat er wellicht nog een harinkje te halen valt. Een andere vijand dan men sen hebben zeehonden niet. Daarom houden de verzorgers van A Seal het verblijf van de dieren zo kort mogelijk. Zeehonden moeten vooral wilde dieren blijven. An ders zijn ze zo terug in Stellendam. A Seal is in 2014 gestart, met nog provisorische badkuipen. Twee jaar later gingen de deuren van het huidige zeehondencentrum open. Sindsdien zijn er 372 dieren opge vangen. Zowel grijze als gewone, maar altijd jonge. Alleen voor Maya werd een uitzondering ge maakt. Nu zitten er 29 zeehonden. Bijna klaar om te laten gaan. Een paar maanden geleden wa ren het er veertig. „Dat zijn er ei genlijk te veel", zegt directeur Ka rola van der Velde. „Daar hebben we niet genoeg baden voor en ook niet genoeg vrijwilligers. Dat is het moment waarop wij Pieterburen en Ecomare inschakelen." Uitbreiden kan A Seal niet. Al thans, niet qua opvang. Meer in vesteren in de expositieruimte is wel een wens. „Meer beleving. Zo dat mensen wat langer kunnen blijven. De meesten blijven een uur tot anderhalf, maar sommigen zijn na tien minuten klaar." De meeste mensen beseffen dat ze een ziekenhuis bezoeken en geen attractiepark. Dan is 9,50 euro entree per vol wassene best duur, blijkt uit som mige recensies. Van der Velde leest ze bijna allemaal. „Negen van de tien zijn positief. De meeste men sen beseffen dat ze een ziekenhuis bezoeken en geen attractiepark. Maar ook die overige tien procent nemen we serieus. We gaan meer aandacht besteden aan educatie. Misschien kunnen we met een mi croscoop laten zien hoe longwor men eruitzien." Zestigduizend bezoekers kreeg A Seal vorig jaar. Het ziet ernaar uit dat dat er dit jaar nog meer wor den. Het bezoekersrecord is vorige week verbroken: toen had A Seal er zevenhonderd op één dag. Maar het moeten er nog meer worden. „Zeehonden opvangen is duur", zegt Van der Velde. „We moeten creatief zijn om geld binnen te ha len. Mensen een dagje mee de die ren laten verzorgen of een dier adopteren. Zo redden we het, al is het niet ruim." Scheelt dat A Seal behalve de di recteur maar zes betaalde krachten heeft. Het meeste werk wordt ver richt door vrijwilligers, honderd in totaal. Het echtpaar Schröer uit Seroos- kerke bijvoorbeeld. Jos is de man in de witte polo: hij leidt mensen rond, roept bezoekers bijeen als dieren gewogen of gevoerd wor den. Zijn vrouw Mireille trekt drie keer per week een overall aan om baden poepvrij te boenen. Rot werk, aldus Jos. „En nog zwaar ook." Maar ze doen het graag. „Ik heb een bedrijf in relatiegeschen ken, in Brielle. Dan kan ik in het weekend achterover leunen, maar ik kan ook iets nuttigs doen. Ik vind dat we als mensen veel ver pesten voor dieren. Daar wil ik iets voor terugdoen." PbOX FERRIES PROFITEER DIRECT EN GA NAAR maandag 21 augustus 2017 SD Brigitte gaat op in de achtergrond, foto marieke mandemaker Bodypaint, het is weer eens iets anders dan bloemschikken of keramiek. Maar het is kunst en dus, vonden de mensen van Plein Montmaertre, werd er za terdag een themadag aan ge wijd op het Zierikzeese kunst plein. Wendy Wagenmakers Zierikzee Bomvolle A Seal wil meer educatie Directeur Karola van der Velde wil A Seal in Stellendam uitbreiden, maar alleen het educatieve ge deelte. FOTO MARIEKE MANDEMAKER Wendy Wagenmakers Stellendam - Karola van der Velde Van 59;-VOOr TÏJ j™ VIP-ticket 100,- p.p. Vaar mee op 2 of 3 september ROTTERDAM JOUW TRIP. JOUW SCHIP.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 53