Nog twee doden in Alcanar Ifc bdJd^/ffJzJrJ, nJ 7TiTïrcU Ha dilDü 4 Ripoll koesterde zich altijd in een weldadige rust. Tot vrijdag, toen bleek dat bijna alle aanslag plegers van Barcelona en Cambrils uit dit stadje komen. AANSLAG BARCELONA 499,- De politie vermoedt dat de imam van Ripoll, het plaatsje waar bijna alle jonge terroristen vandaan ko men, één van de twee is. De poli tie was met hulp van een robot op zoek naar mogelijk achtergeble ven explosieven, toen ze op het tweede, zwaar verminkte lijk stuitte. Vrijdagnacht deed de po litie huiszoeking bij de imam, Ab- delbaki Es Saty, op zoek naar dna- en andere sporen. Abdelbaki Es Saty was nog geen twee jaar imam in Ripoll, na een verblijf van enkele jaren in België. Vorig jaar heeft hij daar, in Vil voorde, ook nog drie maanden ge woond. Volgens de burgemeester van Vilvoorde keerde hij er nog regelmatig terug. De imam is ver oordeeld in Spanje voor drugs handel en was kennis van enkele van de betrokkenen van de aan slagen van Al Qaida in Madrid die in 2004 aan bijna 200 mensen het leven kostten. Het huis in Alcanar was al sinds zes maanden door de terreurcel gehuurd, maar is zo af gelegen dat zij er geen aandacht trokken. Het raakte zwaar bescha digd door ontplofte gasflessen. Intussen is de politie nog op zoek naar Younes Abouyaaqoub, die het busje op de Ramblas zou hebben bestuurd. Op de grens tussen Frankrijk en Spanje voerde de Franse politie afgelopen week einde extra controles uit. Een woordvoerder omschreef die als 'routine'. Dergelijke extra checks vinden volgens de politie altijd plaats als buurlanden aan elkaar aangeven dat er een verhoogd ri sico is. hadden bijna allemaal werk en Moussa ging zelfs nog naar school", zegt Hassan. Moussa Oukabir was pas 17. Hij was een van de vijf terroristen die in Cambrils door de politie werden doodgeschoten. Zes anderen van de groep zijn of waren tussen de 17 en 24 jaar. De leeftijd is het grootste pro bleem geweest, denkt Ali Yassine, voorzitter van de moslimgemeen schap Assour die de grootste van de twee moskeeën van Ripoll beheert. „Tot hun 25ste komen ze hier bijna niet bidden. Ze houden van uitgaan, het leven van jongens van die leef tijd, thuis of hier voelen ze zich opge sloten. Daarom hebben wij ze ook bijna niet in het vizier." Maar juist vanuit zijn moskee lijkt het zaadje voor de haat te zijn gelegd. In het ene jaar dat hij er preekte bleek de nieuwe imam, Abdelbaki Es Saty, buiten het gebedshuis een funeste invloed op het groepje jonge Marok kanen te hebben. „Sinds hij er was, is er iets veranderd. Hij sprak met de jongens buiten de moskee af, ging sa men met ze eten, nodigde ze uit. Daar moet hij hen beïnvloed heb ben", zegt Fatima, nicht van Younes Abouyaaqoub, de vermoedelijke be stuurder van de bestelbus die het bloedbad op de Ramblas aanrichtte Geen hermetisch gesloten deuren, afwerende gebaren of zwijgende monden. De Marokkaanse gemeen schap van Ripoll besluit dat het 't be ste is om naar buiten te treden, zich niet te verstoppen. In het enige Ma rokkaanse café, in een van de twee plaatselijke moskeeën, overal op straat. Met steeds dezelfde bood schap: „Die aanslagen, dat is niet de islam. Zo zijn wij niet." En: „Het wa ren doodgewone jongens. Ze zijn gek gemaakt." De woorden zijn van Mohammed, in het barretje Esperanza. Met zes, ze ven mannen zitten ze rond de tafels, discussiëren in zowel het Spaans als Arabisch. De jongsten zijn in Ripoll geboren, de oudsten in de jaren ne gentig of later hierheen gekomen, op zoek naar een beter leven. Allemaal kenden ze de tien jonge mannen, nu gedood, gearresteerd of voortvluchtig. „Niet te geloven. Hier kennen we elkaar allemaal, we heb ben samen gepraat, gespeeld, gevoet bald", zegt Mohammed. Hij wijst naar de tv, waarop voor de zoveelste maal portretten van de jonge terro risten uit Ripoll worden getoond. „Wat zij hebben gedaan, is onze reli gie niet. De islam staat voor vrede." Niemand heeft het zien aankomen in een dorp met 9 procent buitenlan ders onder de 10.000 inwoners, min der dan het landelijk gemiddelde. „Ze leidden een normaal leven, ze We hebben samen gepraat, gespeeld, gevoetbald 8 dagen Gérardmer Vogezen 8 dagen Devon en Cornwall HÜM 10 dagen Drautal Karinthië 10 dagen De mooiste eilanden van Istrië en Kroatië 10 dagen Bijzonder Moravië, Blansko 'light all-inclusive' De Ardèche, een ware natuurbelevenis Bij Bolderman aanbetalen niet verplicht! maandag 21 augustus 2017 GO SPANJE Barcelona In het door aanslagplegers ge huurde huis in Alcanar, waar vorige week een grote explosie plaatsvond en aanvankelijk één dode en een gewonde werden aangetroffen, zijn menselijke resten van nog twee anderen aangetroffen. Edwin Winkels Barcelona Edwin Winkels Ripoll - Mohammed, inwoner van Ripoll Vertrekdata: 28 aug 18 sept. Vertrekdata: 26 aug 23 sept. v.a. slechts III JJIII 7' Brochu boekingen: reen (Q318) 58 09 58 www.bolderman.nl Prijs p.p. o.b.v.,2 pers. kamer excl. Calamiteitenfonds reserveringskosten Vertrekdata: 26 aug 9,23 sept. Vertrekdata: 2,16 okt. Vertrekdata: 28 aug 18, 25 sept. Vertrekdata: 11 sept 2 okt. ^^^Qgykfouten en prijswijzigingen voorbehouden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 4