12 Even dreigde de schaduw van het terrorisme zaterdag de Vuelta te bereiken. Een schietpartij in de startplaats Nimes, enkele uren na de ploegentijdrit, bleek uiteindelijk vals alarm. Maar is zo'n grote wielerkoers wel goed te beveiligen? Vuelta op pzc.nl (n) WIELRENNEN 72STE RONDE VAN SPANJE Lichte paniek in Nïmes, even na negen uur op zaterdagavond. De directie van de Vuelta en de wieier- journalisten moeten van de politie in het hotel respectievelijk het pers centrum blijven en niet bij de ra men gaan staan. Er is 'een incident' bij het treinstation, niet ver weg. Een schietpartij. En dan wordt in deze tijden, twee dagen na de aan slagen in Barcelona en Cambrils, al snel aan een terreuractie gedacht. Sommige verslaggevers twitte- ren verontrustende berichten naar de buitenwereld, zonder zelf pre cies te weten wat er aan de hand is. „Buiten, op straat, ging het leven gewoon door. De terrasjes waren vol, niemand moest weg. Alleen mocht niemand het station in, maar wel eromheen lopen", schreef gisteren een verslaggever van de Spaanse krant La Razón hierover. Luchtdrukpistool Het blijkt uiteindelijk om een bij de politie bekende delinquent te gaan die met een luchtdrukpistool op een perron had lopen dreigen. Hij wordt gearresteerd. Korte tijd later worden Vuelta-directie en media W De organisatoren van de Vuelta weten wat het is om doelwit van terroristen of andere gewelddadige types te zijn gerustgesteld: niets aan de hand. De ronde was geen doelwit. Vandaag rijdt de Vuelta Spanje binnen, dat sinds donderdag in de greep is van de aanslagen in Catalo- nië die aan 14 mensen het leven kostten. Eén of meerdere terroris ten zouden nog voortvluchtig zijn. De drukke grens tussen Spanje en Frankrijk bij La Jonquera wordt streng bewaakt, alle auto's gecon troleerd. Een extra veiligheidsof fensief, waarmee men ook de wie- Ierkaravaan hoopt te beschermen. Het parkoers loopt vandaag door Puigcerda, op 60 kilometer van Ri- poll, het Pyreneeënstadje waar het grootste deel van de terroristen vandaan kwam. Vooral in die om geving zoekt de Catalaanse politie nog steeds naar de mogelijke dader van de aanslag op de Ramblas. Ook zal er rond het parkoers meer poli tie aanwezig zijn dan gebruikelijk. Agenten De Vuelta wordt dagelijks begeleid door 128 agenten van de Mobiele Brigade van de Guardia Civil. Die rijden, bijna allemaal op de motor, vooruit en rond het peloton. En net als in alle wielerrondes is er steun van plaatselijke -, regionale - en lan delijke politiekorpsen langs de weg. Maar kunnen de start- en aan komstplaats nog redelijk worden 'geïsoleerd', een etappe van 159 ki lometer als die van vandaag herme tisch afsluiten van de buitenwereld is onmogelijk. Bovendien, als iéts de wielersport populair maakt, is het de toegankelijkheid ervan. De Vuelta had eerder zijn inci denten. De organisatoren weten wat het is om doelwit van terroris ten of andere gewelddadige types te zijn. Tussen 1979 en 2011 durfden zij niet langer een etappe door het Bas kenland uit te stippelen, uit angst voor de reactie van de terreurbewe ging ETA. En dat terwijl het fietsen in het Baskenland populairder is dan waar dan ook in Spanje. Aanleiding was een incident in een Baskische etappe in 1978. Een groep mannen versperde de weg en strooide spijkers over het asfalt. Vooral buitenlandse renners schrokken enorm; de ETA was al ja ren berucht om zijn aanslagen. Er gebeurde verder niets. Met auto's werden de coureurs afgevoerd, om ergens anders de etappe te hervat ten. Brandbommen In 1992 durfde de Tour de France het wél aan de ronde zelfs in het Baskenland te starten, in San Sebas tian. Er was één incident: een jon gen beschadigde met brandbom men enkele officiële wagens van de Tour de France. De Vuelta durfde het pas 19 jaar later weer aan het Baskenland aan te doen, tijdens een wapenstilstand van de ETA, die zich inmiddels heeft ontwapend. Sindsdien is de koers er vaker ge weest, zonder incidenten. UITSLAGEN Zie: pzc.nl/sport maandag 21 augustus 2017 GO Nog meer politie rond het peloton Edwin Winkels Barcelona A Politie voert in Nïmes de man met het luchtdrukpistool af. fotoafp A Een uiterst moeilijk te beveili gen sportevenement: het pelo ton bij de Ronde van Spanje start op zondag in Nïmes voor de tweede etappe, fotoafp Nimes, Ronde van Spanje, UCI WorldTour. Eerste etappe, zaterdag, ploegen tijdrit, NTmes - Nïmes: 1. BMC Racing Team 13,7 km in 15.58, 2. Quick-Step 0.06, 3. Team Sunweb, 4. Team Sky 0.09, 5. Orica - Scott 0.17, 6. Bora - Hansgrohe 0.21,15. Team LottoNL-Jumbo 0.40. Tweede etappe, gisteren, Nïmes - Gruissan: 1. Lampaert (Bel) 203,4 km in 4.36.13, 2. Trentin (Ita), 3. Blythe (GBr), 4. Theuns (Bel), 5. Modolo (Ita), 6. Schwarzmann (Dui), 26. Poels 0.08, 35. Kelderman, 43. De Kort 0.13,50. Kruijswijk. Algemeen klassement: 1. Lampaert 4.52.07,2. Trentin 0.01,3. Oss (Ita) 0.03,4. Van Garderen (VSt) 0.17,5. Roche (Ier), 6. Dennis (Aus), 8. Kelderman 0.18,10. Poels 0.21,14. Oomen 0.23. Naast reportages, interviews en voorbeschouwingen brengt deze krant op de website dagelijks ook video's vanuit Spanje. De hoofdrolspelers zijn Hidde van Warmerdam (presentatie), Michiel Elijzen en Thijs Zonneveld (analyses). voorbeschouwingen op alle etappes interviews vanaf de start live commentaar bij slotfase van elke rit live de eerste reacties van de Nederlanders samenvatting van de rit in beeld

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 40