mm mS^SSg^mm LT| Opening Hudson's Bay weer uitgesteld Teken een rivier en help de Nepalezen 3 T**Sës2s£&g8Se£ï '8 'Echt het gevoel dat ik iets dóe' BEKLAD PEPERBUSKERK U<...ïMtav*M &Ljmjm55 SStfSs i ïfi Aanvankelijk zei de opvolger van V&D op 'half augustus' te koersen, de buitenwereld hield rekening met de 17de. Afgelopen maandag veranderde dat in 'komende week', de week van 21 augustus dus. In middels heeft Hudson's ook dat plan laten varen, en moet het in de week van 28 augustus gebeuren. In een mail aan leveranciers schrijven de Canadezen dat de winkel 'zo snel mogelijk' open gaat, maar dat de verbouwing nog niet klaar is. Dat stelt een leverancier die niet bij naam genoemd wil worden. Onder leveranciers leeft onrust, en dat heeft alles te maken met de situatie in Duitsland. Daar presteert Hudson's Bay-dochter Kaufhof slecht. Sommige aandeelhouders eisen daarom dat de keten zich te rugtrekt uit Europa. Jos van de Mortel, eigenaar van het Hudson's Bay pand in Den Bosch, wijst erop dat het om een enorme klus gaat. „Dan is het niet zo gek dat er een keer wat vertra ging optreedt." Het Rode Kruis heeft tientallen mensen nodig om de overstroomde gebieden in Nepal in kaart te brengen. Gewoon op je eigen laptop. Met betrouwbare kaarten kunnen hulpverleners veel sneller hulp bieden. Het is een ramp, die niet dagelijks het nieuws haalt. Toch zijn ruim 16 miljoen mensen in Nepal, Ban gladesh en India afgelopen weken getroffen door enorme overstro mingen. Meer dan een derde van Bangladesh en Nepal staat onder water en het regent nog steeds. Miljoenen mensen kampen met voedseltekorten en ziektes, ver oorzaakt door verontreinigd water. In Bangladesh staat het water op recordhoogte. Volgens lokale auto riteiten is dit de grootste overstro ming sinds 1988. De situatie is zo ernstig dat de watersnood tot de heftigste humanitaire crisis in tientallen jaren kan uitgroeien. Aardbeving Er moet snel hulp komen, maar groot probleem voor de hulpverle ners is dat goede actuele kaarten niet voorhanden zijn. Wegen lo pen dood of bestaan niet meer. Vooral grote delen van Nepal ont breken. „Er is wel kaartmateriaal maar Nepal is twee jaar geleden getroffen door een grote aardbe ving. Dorpen zijn herbouwd op andere plekken. Wegen zijn ver anderd", zegt Iris van Deinse van het Rode Kruis. Hulpverleners we ten nu niet altijd waar ze moeten zijn en ook niet hoeveel mensen ergens leven. Muis Rode Kruis werkt met een sys teem waarbij actuele satellietfoto's worden omgezet in kaartmateri aal. Wie inlogt krijgt een stukje foto om te bewerken en zo moeten duizenden mensen een betrouw bare kaart maken. „Je kunt dus vanuit je luie stoel de slachtoffers daadwerkelijk helpen. Heel moei lijk is het niet om de kaarten te di gitaliseren", zegt Van Deinse. Op het oog is de satellietfoto één groene vlakte, maar wie goed kijkt ziet huizen en wegen én de plek ken waar het water staat. Met de muis kunnen er lijntjes op de satellietfoto worden gete kend om huizen, wegen, rivieren en open plekken aan te geven. Ie der lijntje, iedere deelkaart wordt door een tweede deelnemer aan het project gecontroleerd zodat de hulpverleners weten dat de infor matie ook echt klopt. De overstromingen hebben alleen al in Nepal voor zover bekend aan 128 mensen het leven gekost, tien tallen mensen worden vermist. Veel gebieden zijn afgesloten van de buitenwereld door de overstro ming en de daarop volgende land verschuivingen van afgelopen week. Het Rode Kruis helpt in de getroffen gebieden door het uitde len van voedsel, schoon drinkwa ter en materialen voor onderdak. maandag 21 augustus 2017 l.t l *ttl Parochianen reageren ontzet als zij zon dagmorgen ontdekken dat de Onze Lieve Vrouwe Basiliek in Zwolle, ook wel be kend als de Peperbuskerk, is beklad met onder andere anti-christelijke leuzen. Twitteraarster Charlotte Doornheim plaatste gisterochtend al foto's op haar account. 'Kansloos: openbare vernieling aanrichten op een kerk. Hier de Peperbus in Zwolle, met leuzen tegen het geloof. Op zondagochtend', schrijft de boze Doorn heim. De leuzen zijn niet heel duidelijk, vindt ze. 'Maar er staat iets tussen als Lucifer'. Ook zijn vijfpuntige sterren in een cirkel - een satanistisch teken - te zien. Wie met de graffitispuit in de weer is geweest, is on bekend. FOTO PEDRO SLUIT Het is nog steeds onduidelijk wanneer warenhuis Hudson's Bay in Amsterdam zijn deuren opent. Annemieke van Dongen Sander van Mersbergen Amsterdam Ton Voermans Den Haag De overstromingen hebben al leen al in Nepal aan 128 mensen het leven gekost. Sari de Zeeuw met haar digitale kaart, foto paulvreeker/united photos Wie wil helpen om de gebie den in kaart te brengen kan meedoen via rodekruis.nl HAARLEM Sari de Zeeuw tuurt naar de satellietfoto en trekt op haar computer lijntjes rond een huisje. De 32-jarige leidster in de kinderopvang heeft geen tijd meer voor het vrijwilligerswerk dat ze deed. „Ik zette welkomstwinkels voor vluchtelingen op. Ik vind het belangrijk om iets voor een ander te betekenen. Nu kan ik toch vrijwilligerswerk doen én in mijn eigen tijd. Als ik een uurtje over heb, log ik in en dan krijg ik een priority area. Ik scroll over die foto tot ik iets zie. Huizen bijvoor beeld, en die teken ik dan in." Misschien rijdt er morgen een medewerker van het Rode Kruis over de weg die zij inte kende. „Ik kan me niet voorstellen hoe erg het daar in Nepal is voor die mensen. Het is zo ver weg van ons. Dit werk geeft me echt het gevoel dat ik iets doe, dat ik iets bijdraag. Wat ik doe is zeker nuttiger dan tv- kijken. Je staat er toch bij stil hoe het met die mensen daar zou zijn."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 3