I Vrouwen al in halve finale na magere Op het EK hockey wisselen keepers Pirmin 10 In Oranje wisselen de keepers elkaar elk kwart beurtelings af. Ook vanavond tegen België. Wat doet deze keeperscarrousel met het ritme van een keeper? En is het niet sterker gewoon een nummer 1 aan te wijzen? Column DIEDERIKSMIT Noorwegen een stro halmwedstrijd tegen Ro senborg, in de play-offs voor de Europa League. Het is dan op de dag af een jaar geleden dat er met 4-1 verloren werd bij FK Rostov, in misschien wel Ajax' slechtste Europese wedstrijd ooit. Gek ge noeg stond die nederlaag aan de basis van een geweldig seizoen. Even een opdracht zoals je die al tijd kreeg bij een proefwerk ge schiedenis. Zet de volgende drie woorden in de juiste chronologi sche volgorde en benoem het on derlinge verband: Rostov, Ziyech, Stockholm. Gebruik in je ant woord de woorden 'wanpresta tie', 'paniekaankoop' en 'finale plaats'. Het juiste antwoord is dat Ajax vorig jaar een wanprestatie leverde tegen FK Rostov. Dit leidde tot de paniekaankoop Ha- kim Ziyech, die eerder nog niet nodig werd geacht. Ineens had Ajax een speler die de bal niet al leen maar achteruit maar soms ook vóóruit durfde te spelen: een revolutie was geboren. Het leidde uiteindelijk tot een finaleplaats in de Europa League, in Stock holm. Inmiddels is het augustus 2017 en Ajax lijkt er niet in te slagen om Europees te overzomeren. Het zou betekenen dat de ploeg afge gleden is naar het niveau van Bo- tev Plovdiv, Mlada Boleslav, MFK Ruzomberok en PSV Eindhoven. Door het verkopen van Davinson Sanchez zal Ajax het zelfs in ei gen land moeilijk gaan krijgen. Mare Overmars, je hebt nog drie dagen voor een nieuwe paniek aankoop die het seizoen kan red den. En misschien dit keer niet een talentvolle Zuid-Ameri kaanse linksbuiten die twee keer leuk is ingevallen bij Paraguay onder 17 en heel veel potentie heeft, maar bijvoorbeeld een 26- jarige middenvelder die het elftal meteen beter laat spelen. Voor kom dat er ooit geschiedenis proefwerken komen waarin leer lingen het onderlinge verband moeten beschrijven tussen de vol gende drie woor den: Rosenborg, Sanchez, na- competitie. Overmars, nog drie dagen voor paniekaankoop UITSLAGEN Er is zaterdagavond een kwartier gespeeld in de openingswedstrijd van het EK tegen Spanje (eindstand 7-1) als de spelers van het Neder lands elftal snel een kring vormen en bondscoach Max Caldas de tac tiek doorneemt. De twee keepers doen hun eigen ding. Pirmin Blaak (29) zet zijn helm af, vindt een bal en 'schiet' met zijn schoen Sam van der Ven (27) even kort in. Want die neemt het in het tweede kwart van hem over. Na de rust begint Blaak weer, Van der Ven sluit af. Een keeperscarrousel, net als bij de vrouwen vrijdagavond. Door de invoering van vier kwar ten in plaats van twee helften is er genoeg tijd. En als de spelers con tinu doorwisselen, waarom de kee pers niet? Maar wat doet het met het ritme van een keeper, dat op- en-af-systeem? En is het niet ster ker om gewoon een eerste keeper aan te wijzen? Ouderwets Ouderwetse gedachten, zeggen oud-international Jacques Brink man en Roelant Oltmans, coach van India, op de tribune van het Wagener Stadion. „De sport is ver anderd, het gaat nu veel sneller dan in mijn tijd", zegt Brinkman. „Na tuurlijk is één van de twee nét iets beter dan de ander. Ik moet hier ook aan wennen. Maar iedereen in het team is tevreden met dit systeem, dat telt." Het houdt de keepers mes scherp, zegt Oltmans, die het zelf ook toepast. „Je kan alsnog de even tueel beste keeper de halve finales of finale laten spelen." Jaap Stockmann was jarenlang de eerste keeper van Oranje. Maar ook hij moest af en toe vanaf de bank toekijken, zodat Blaak aan zijn wed strijden kwam. Dat wilde Stock mann (33) in een nieuw vierjarige traject richting de Olympische Spe len van Tokio in 2020 niet meer. Hij stopte als international. Blaak wist dat hij niet automatisch zou pro- Hartstikke leuk, zo. Ik kom aan veel minuten, voor mij is het plus plus Ik ben op twee Spelen reserve geweest, de honger is groot om de derde keer te spelen moveren, Caldas wilde gaan roule ren. Toen zijn assistent-coach Gra ham Reid vertelde over het systeem waarmee hij eens bij de Australi sche ploeg werkte, wisselen per kwartier, ging Oranje het op de Hockey World League afgelopen juni ook proberen. Tot tevreden heid van Blaak, doelman van Oranje Rood, en Van der Ven, die bij HGC uit Wassenaar keept. Galavoorstelling Laatstgenoemde kreeg in de gala voorstelling tegen Spanje zaterdag avond niet één bal. Blaak had ook amper wat te doen, maar moest wel vissen na een effectieve Spaanse counter. „We krijgen maar weinig goals tegen sinds we rouleren. Dus waarom zou je er dan vanaf stap- ■Hl Evenals in de openingswedstrijd tegen Spanje hadden de Oranje vrouwen tegen België moeite om een opening te forceren. De Belgi sche hockeysters verdedigden com pact en gedisciplineerd. Meer dan twee backhandschoten op doel van Kitty van Male van Xan de Waard kwam het Nederlands team in de eerste 25 minuten niet. Na een half uur spelen kreeg Oranje haar eerste strafcorner. De push van Caia van Maasakker ging via de stick van de alerte Margot van Geffen fraai het doel in; r-o. Het was pas de zesde goal van de 27-jarige Van Geffen in 138 interlands. In het derde kwart was Kitty van Male dicht bij de 2-0 maar haar inzet, na een geweldige actie van Frédérique Matla over rechts, eindigde op de lat. Morgen speelt de ploeg van bondscoach Alyson Annan tegen Tsjechië zijn derde groepsduel. Donderdag worden de halve finales gespeeld en zaterdag vindt de finale plaats in het Wagener Stadion. maandag 21 augustus 2017 GO Overmars Donderdag speelt Ajax in ATLETIEK Birmingham (Eng), Diamond League. 100 meter dames: I. Thompson (Jam) 10,93,2. Ta Lou (Ivo) 10,97,3. Levy (Jam) 11,08, 6. Schippers II,22. 3.000 meter dames: I. Hassan 8.28,90*, 2. Klosterhalfen (Dui) 8.29,89,3. Kipkemboi (Ken) 8.30,11. Hassan liep een nationaal record. BEACHVOLLEYBAL Jurmala (Let), EK. Kwartfinales: Brouwer/Meeuwsen (6) - Regza/Plavins (Let, 16) 21-19,21-19, Lupo/Nicolai (Ita, 2) - Mol/Sorum (Noo, 10) 21-15,21-17. Halve finales: Samoilovs/Smedins (Let, 4) - Koekelko- ren/v.Walle (Bel, 11) 21-14,15-21,15-12, Lupo/Nicolai (Ita, 2) - Brouwer/Meeuwsen (6) 23-25, 21-15,15- II. 3de/4de plaats: Brouwer/Meeuwsen (6) - Koekelkoren/v.Wallen (Bel, 11) 21-17,17- 21,15-11. Finale: Lupo/Nicolai (Ita, 2) - Samoilovs/Sme dins (Let, 4) 21-16, 23-11. MOTORCROSS Uddevalla (Zwe), GP Zweden. MXGP, eerste manche: 1. Gajser (Slo/Hon), 2. Herlings (KTM), 3. Paulin (Fra/Hus), 4. Desalle (Bel/Kaw), 5. Coldenhoff (KTM). Tweede manche: 1. Febvre (Fra/Yam), 2. Gajser (Slo/Hon), 3. Paulin (Fra/Hus), 5. Coldenhoff (KTM), 20. Kouwenberg (Yam). Bijzonderheid: Herlings valt uit. Stand WK na 16 van de 19 GP's: 1. Cairoli (Ita/KTM) 631,2. Herlings (KTM) 530,3. Paulin (Fra/Hus), 9. Col denhoff (KTM) 352. TENNIS Cincinnatiu (VSt). Vrouwen. Kwartfinales: Halep (Roe/2) - Konta (Gbr/7) 6-4 7-6(1), Pliskova (Tsj, 1) - Wozniacki (Den, 6) 6-2, 6-4, Muguruza (Spa, 4) - Koeznetsova (Rus, 8) 6-2 5-7 7-5, Stephens (VS) - Gorges (Dui) 6-1 7-6. Halve finales: Halep (Roe/2) - Stephens (VSt) 6-2 6-1, Muguruza (Spa/4) - Ka. Pliskova (Tsj/1) 6-3 6-2. Finale: Muguruza (Spa, 4) - Halep (Roe, 2) 6-1 6-0. Mannen. Kwartfinales: Ferrer (Spa) - Thiem (Oos/3) 6-3 6-3, Kyrgios (Aus) - Nadal (Spa/1) 6-2 7-5, Isner (VS, 14) - Donaldson (VS) 7-6 7-5, Dimitrov (Bul, 7) - Sugita (Jap) 6-2 6-1. Halve finales: Dimitrov (Bul/7) - Isner (VSt/14) 7-6(4) 7- 6(10), Kyrgios (Aus) - Ferrer (Spa) 7-6 7- 6. Finale: Kyrgios (Aus) - Dimitrov (Bul, 7) nnb WIELRENNEN Vrouwen Ronde van Noorwegen. Uitslag derde etappe, Svinesund - Halden (156,6 km): 1. Guarnier (VS/Bis) 4.05,55 2. Van Dijk (Sun) z.t. 3. Vos (WM3) z.t. Eindklassement: 1. Vos (WM3) 2. Guarnier (VS/Bis) 3. Van Dijk (Sun) 10.10,19 +0.13 z.t. Mannen. Hamburg (Dui). Cyclassics Hamburg, Hamburg-Hamburg. Uitslag (220,9 km): 1. Viviani (Ita/Sky) 5.15.15 2. Démare (Fra/FDJ) z.t. 3. Groenewegen (LJm) z.t. 21. Wippert (Cnd) z.t. 33. Curvers (Sun) z.t. 42. Van Poppel (Sky) +0.04 47. Hofland (LotSou) z.t. Kwartier knallen, Rik Spekenbrink Amstelveen —Pirmin Blaak Samvan derVen Keeper Pirmin Blaak (26) lacht na de zege op Spanje. Links zijn collega Sam van der Ven waarmee hij voortdurend wisselt in het doel van Oranje. FOTO'S ANP AMSTELVEEN De Nederlandse hockeyvrouwen hebben zich door de 1-0 winst gisteravond op België al verzekerd van een plekje in de halve finales van het EK in Amstelveen. Het enige doelpunt in de magere wedstrijd kwam op naam van Margot van Geffen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 38