ZEELAND GEBOEKT c i Het jaar 2018 in historische prenten Nieuwe dichtbundel van Maryline Lamp i w4 Land van aankomst 22 ZEELAND Victor Hugo bezocht in 1867 Zierikzee en Brouwershaven. Johan Everaers uit Noordgouwe vertaalde de reisverslagen in 'Victor Hugo was hier'. m Vandaag de dag kennen we hem nog van de musical 'Les Miséra- bles'. En 'De klokkenluider van de Notre-Dame', met een hoofdrol voor Quasimodo - die zal toch ook nog niet helemaal in de vergetelheid zijn weg gezakt. We hebben het over de Franse schrij ver Victor Hugo (1802-1885). Al tijdens zijn leven was Hugo een groot heid. In Frankrijk, maar zeker ook daarbuiten. Dat blijkt ook tijdens het bezoek dat hij in 1867 aan Zeeland bracht. Overal waar hij met zijn gezelschap in zijn koets verscheen, stonden er mensen te zwaaien. Er was ook altijd wel een burgemeester of een andere notabele die voor een passende ontvangst zorgde. Johan Everaers (1949) in Noordgouwe was 35 jaar docent Frans in Zierikzee. Hij heeft naam gemaakt als publicist en vertaler. Hugo staat al lang in zijn belangstelling. Op zijn Zeeuwse reis werd de Franse schrijver verge zeld door zijn zoon Charles. Omdat die Char les een verwoed fotograaf was, had Everaers de hoop dat er nog wel eens foto's van Victor Hugo in Zeeland op zouden duiken. Dat is tot op heden niet gebeurd. Hugo schreef in zijn dagboek over de Zeeuwse reis. Zoon Charles maakte ook aante keningen, getiteld 'Victor Hugo en Zélande'. Johan Everaers heeft de Schouwse passages uit die nagelaten geschriften anderhalve eeuw la ter vertaald en gepubliceerd in het boek 'Vic tor Hugo was hier'. Met 'hier' wordt Schou- wen-Duiveland bedoeld. Daarin zijn toelich tende hoofdstukken en wandelingen in Zie rikzee en Brouwershaven opgenomen. Hugo was volgens Everaers zeer te spreken over het standbeeld van Jacob Cats in Brouwershaven: een eerbetoon aan een schrijver, dat zouden ze meer moeten doen. Dichter en verhalenschrij ver André van der Veeke uit Terneuzen levert ook een bijdrage: hij verhaalt hoe Everaers hem rondleidt op zoek naar Victor Hugo in Zierikzee. Een literaire speurtocht kan tastbare verras singen opleveren. Charles Hugo beschrijft hoe vader Victor de Sint-Lievensmonstertoren be klimt - 278 treden - en boven een ontmoeting heeft met arbeiders die daar aan het werk zijn. Het duurt even voor de schrijver weer bene den is. Charles verklaart: „Hij had alleen maar in alle rust een enorme verroeste spijker opge raapt die hij ons met een zeker genoegen liet zien." Diezelfde spijker - zo ontdekte Everaers - was te zien op de tentoonstelling 'Victor Hugo, l'homme océan' in 2002 in de Bibliothè- que Nationale de France in Parijs. In de catalo gus stond een foto van het voorwerp. Everaers kwam in contact met Charles Hugo, de ach ter-achter kleinzoon. Hij bleek de spijker in gelijst en wel in bezit te hebben en mailde een foto. Het bijschrift in de hand van Victor Hugo luidt: 'Le clou que j'ai trouvé au haut du vieux clocher de Zierykzée le 21 aoüt 1867' - 'De spij ker die ik bovenop de oude klokkentoren van Zierikzee heb gevonden op 21 augustus 1867'. Everaers weet dat er in het recente verleden nagelaten stuk ken van Victor Hugo zijn geveild. De spijker zat daar nog niet bij. Maar wie weet? Johan Everaers (vertalingen en sa menstelling): Victor Hugo was hier (op Schouwen-Duive land) - Uitgeverij Liverse, 90 pagina's, 15,95 euro. Het Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der Weten schappen heeft de kalen der Historisch Zeeland voor 2018 uitgebracht. Elke maand is voor zien van een afbeelding uit de Zelandia Illustrata, de verzame ling kaarten en prenten van het genootschap. Op de cover staat een aquarel van J. Le Blanc (1863- 1939), waarop zeekraalpluksters op de schorren van de Ooster- schelde zijn afgebeeld. De Zelandia Illustrata is de oudste collectie prenten en kaar ten in Zeeland. Het Zeeuwsch Genootschap verwierf de verza meling in 1863, die toen uit drie duizend afbeeldingen bestond. Nu bevat de in het Zeeuws Ar chief opgeslagen collectie 25.000 kaarten, pren ten, tekeningen, foto's, glasnega tieven, diapositieven en rr.000 prentbriefkaarten. De kalender bevat illustraties van onder anderen Theo Voorzaat (Gezicht op de Noord- en Zuidha venpoort te Zierikzee), Jan Arends (Gezicht op het wachthuis te Welsinge bij Ritthem), Hans Her mann (Vismarkt bij het Keizers- hoofd te Vlissingen en J. Hoog- bruin (Het kanaal te Sas van Gent). De kalender kost 13,95 euro. Iaryline Lamp in Wol- phaartsdijk heeft een nieuwe poëziebundel sa mengesteld: 'Serenades over stemmen een elegie'. Achterin schrijft ze: „Dit boekje gaat over vreugde, verlies, nostalgie, over verwachting en goede hoop." Maryline Lamp begon met ge dichten schrijven op Curacao, toen ze nog tiener was. Ze stu deerde in Groningen en Leiden en droeg haar gedichten voor. Ze woonde in Amsterdam, daar deed ze mee aan literaire theater producties. Nu woont ze in Wol- phaartsdijk. De afgelopen jaren publiceerde ze in eigen beheer enkele dichtbundels: 'Creaties A voor Wol- phaartsdijk', 'Mijmering', 'Bloesemen!' en 'Toegift in een drieluik en nog meer ver zen'. In haar nieuwe bundel 'Sere nades overstemmen een elegie' heeft de dichteres twaalf gedich ten opgenomen. Enkele door haar gemaakte foto's illustreren het geheel. Het boekje is te be stellen via mjlamp@zeelandnet.nl en kost 11,50 euro, exclusief verzend- of vervoerskosten. Zeeuwse schrijvers Stefaan van den Bremt, de Vlaamse dichter die sinds 2011 te Koudekerke woont, maakte verre reizen, maar zijn verhalen komen toch vooral van dichtbij. Om te beginnen uit de plaats waar hij in 1941 werd ge boren, Aalst, gelegen tussen Gent en Brussel, vlakbij stroomt de Schelde. Heel lang woonde hij in Vorst, onderdeel van Brussel, zelfs publiceerde hij een bundel 'Lente in Vorst'. En vervolgens dus Zee land, 'land van aankomst' noemde hij het in een recent gedicht uit 'Krabbegang' (2016), een bloemle zing uit eigen werk. Het gedicht staat trouwens in een afdeling 'Nog ongebundeld', wat je mag opvatten als nog even geduld. De dichter meldt me: 'In portefeuille heb ik intussen nog BLAUW SLIK ■v. v twee bundels'. Een bundel 'Scha duw lezen', met een cyclus van ze ven gedichten 'De overzijde', waarmee de overkant van de Wes- terschelde is bedoeld. Plus een bundel 'In zee', met korte gedich ten geschreven naar aanleiding van schilderijen van zijn vrouw. Hij gaf er al een voorproefje van, wandelen langs de Walcherse kust: 'Ik struin het strand/ af, ik loop schuin./ Ik leef op strand/ of in het duin.' Zeer Zeeuwse zinnen maar zonder plaatsnaam erbij, al tijd jammer voor wie naar literaire locaties zoekt. De plaatsnamen ontbreken ook in 'Postscriptum' uit 'Blauw slik' (2013): 'Een boek van stuifwater en schuim'. Maar in dezelfde bundel neemt hij ons mee naar een be paalde Zeeuwse hoek, naar Dis hoek: 'Hier word ik woordeloos, een oor, een schelp/ met daarin niets dan leegte.' Maar het veel- zeggendst blijft 'Land van aan komst', geflankeerd door 'Land van herkomst'. Vanuit zijn nieuwe thuis, 'Zeeland van de sluikhan del/ Tussen getij en maan en zon', gaat zijn blik naar het oude: 'Bij helder weer kan ik het zien/ ginds waar turbines en hijskranen/ om wind en om containers vragen.' Bij donker weer voelt hij 'een opge kropt verdriet'. Waar hoort hij het meeste thuis? Laten we in ieder geval instem men met dichter en bespreker Piet Gerbrandy die in 2998 een mooi stuk over Van den Bremt besloot met de oproep: 'Poëzielezers aller Nederlanden, verenigt u en sluit deze Vlaming in uw hart!' maandag 21 augustus 2017 Wekelijkse rubriek met boeken over Zeeland en boeken van Zeeuwse schrijvers Victor Hugo op Schouwen Jan van Damme 'UI II IQ Johan Everaers brengt na anderhalve eeuw Victor Hugo terug op Schouwen-Duiveland. FOTO MARIEKE MANDEMAKER De spijker die Victor Hugo boven op de Sint- Lievensmonstertoren vond. SERENADES OVERSTEMMEN EEN ELEGIE Mario Molegraaf STEFAAN VAN DEN BREMT

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 22