CB ll HIJ VERLOOR DOORDAT HIJ TE VEEL TEGELIJK WILDE DOEN Column David en Arjan van 365dagensuccesvol.nl hebben één doel: Nederland het gelukkigste land van de wereld maken. In 1910 beginnen twee avonturiers en hun teams aan een epische tocht naar de Zuidpool. Het zijn concurrenten, want nog nooit is er een mens geweest op die gevaarlijke vlakte van Antarctica, en ze dromen er allebei van om als eerste op de zuidelijkste punt te staan. Robert Falcon Scott is vastberaden de Britse vlag te planten, als uitbreiding van het Britse rijk. Aan de andere kant staat Roald Amundsen uit Noorwegen klaar, die vindt dat hij de koning van het ijs is. Het zijn allebei geharde mannen, met veel en vergelijkbare ervaring in winters weer. Toch verlopen hun reizen heel verschillend. Die van Amudsen is heftig - het blijft tenslotte het barre Antarctica - maar rela tief kalm. Hij arriveert als eerste, plant zijn vlag en komt weer veilig thuis. Voor Scott en zijn team loopt het anders af. Hij arriveert uitgeput, uit gehongerd en net te laat op de Zuidpool. Tot zijn bittere teleurstelling ziet hij de Noorse vlaggen wapperen. Op de 1000 kilometer lange terugweg wordt de ijs vlakte hem te veel - voordat ze de kust bereiken, sterft het hele team door uit putting. Inmiddels is het it7 jaar later, en nog steeds praten mensen over Falcon Scott en Amundsen. Want we kunnen veel leren van hun aanpak. Amundsen won omdat hij beter was voorbereid. Scott verloor doordat hij te veel tegelijk wilde doen; niet alleen winnen, maar ook nog allerlei wetenschappelijke experimenten. Amundsen won, want hij had rekening gehouden met scenario's waarbij alles kapot ging (en alles ging kapot.) Wij halen nóg een les uit hun avon tuur, en die passen wij elke dag toe. Het grote verschil tussen de twee mannen was dat Amundsen vooraf bepaalde hoe hij de tocht zou afleggen, terwijl Scott dat liet afhangen van de elementen. Amundsen liep elke dag zo'n vijf uur, ongeacht de omstandigheden. Of de zon scheen of er stak een sneeuwstorm op: hij liep vijf uur. De Britten daarentegen liepen op sommige dagen wel twaalf uur en op andere dagen slechts één. Toen wij ons eerste boek schreven, hielden we ons aan zo'n ritme. Ongeacht of we inspiratie, ideeën of zin hadden: we begonnen om 10 uur 's ochtends en stop ten om 5 uur. Dat is soms even frustre rend, vooral als je naar een leeg scherm zit te staren, maar na een tijdje wordt het heel ontspannen. Want om 5 uur is het klaar en morgen weer een dag. Je hoeft geen wonderen te verrichten of jezelf af te beulen, je komt gewoon elke dag een stukje verder. Zo'n dagelijks ritme, in al zijn voorspelbaarheid en kalmte, be schermt je tegen grillen als inspiratie en humeur, of het gebrek daaraan. Elke dag een beetje - en aan het einde wappert de vlag. <1 magazine 27 <U oÖ De kiacht van elke dag een beetje

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 91