Toch ben ik soms nog boos houdt in de steeg achter ons huis voortaan haar adem in, bang om dodelijke bacteriën in te ademen. Mijn moeder neemt altijd het zekere voor het onze kere en zit om de haverklap met mij bij de (nieuwe) huisarts. Door alle gebeurtenissen is ze in diepe rouw, maar ze zet haar emoties opzij. Ze gaat door. Voor haar vier jonge kinderen en haar gehandicapte man. Plus een financiële situatie die van de ene op de andere dag penibel is geworden. Voor de grafsteen van Jasper wordt zelfs een spontane inzameling gehouden onder mensen uit de kerk. 'Een sterke vrouw', zeg gen mensen als ze haar moeten omschrijven. In haar eentje zorgt ze er in die jaren voor dat iedereen te eten en te drinken krijgt, dat de kinderen op tijd naar school gaan, dat iedereen kleren heeft en schoon het huis verlaat. Maar als ze mij bij de kleuterschool heeft afgezet, kan ze soms niets anders dan huilen. Van haar verdriet merk ik die eerste jaren weinig. Wel heb ik vaak het gevoel dat ze mij niet begrijpt. Zo heeft een klasgenootje uit groep 4 een prachtig rokje met sprookjesfiguren. Jaloers vertel ik er thuis over. We hebben niet veel geld, maar mijn moeder wil zelf wel wat maken. Nog dezelfde week zoeken we een stof uit in de winkel. Sneeuwwitje en de Zeven Dwergen. Ik ben in de zevende hemel. Het duurt ruim een jaar voordat het rokje klaar is. Ik zit inmiddels in groep 5 en ben de Disney- sprookjesfigurenfase ver voorbij. Ik wil het niet meer. Maar het rokje moet aan, want zij heeft het niet voor niets gemaakt. Lang baal ik van mijn moeders onbe grip. Met vriendinnen is het regelmatig een gespreksonderwerp. Tot een van hen tijdens een avondje uit zegt: „Eigenlijk is het heel oneerlijk. Je vader mag van jou wel ziek zijn, maar je moeder is door al die gebeurtenissen toch net zo gehandi capt?" Haar opmerking komt aan. Voor het eerst bevat ik dat de lastige relatie met mijn moeder waarschijnlijk veel te maken heeft met die twee jaar voor mijn geboorte. Die gebeurtenissen maakten haar vanbinnen kapot en veroorzaakten een langdurige depressie. Ze worstelde met het leven, waarin ze vaak geen ruimte over leek te hebben voor de gevoelens en gedachten van een ander. Al deed ze zeker haar best. Zo leerde ze mij omgaan met geld, hielp me bij mijn stu diekeuze, was ze er altijd met verhuizen en kwam direct aansnellen bij ongeluk ken of andere vervelende situaties. Daar ben ik haar dankbaar voor. Toch ben ik soms nog boos op de gebutste vrouw die ze ook is. Omdat ze haar depressie nog altijd niet de baas is. Als ze steeds weer zegt dat ze het liefst de hele dag in bed zou willen liggen. Dan denk ik: ik kan toch verdorie wel één gezonde ouder hebben? Nog altijd zou ik dat het liefst willen. Inmiddels weet ik: zij wil dat waar schijnlijk ook. <1 Reactie Riannes moeder Baby Als Rianne wordt geboren, heeft haar moeder net een zoontje verloren. Haar man heeft hersenletsel over gehouden aan een verkeersongeval. „Ik vond het ontzettend moeilijk om Riannes verhaal te lezen. Het doet pijn. Eerst dacht ik: hier herken ik me niet in, dit ben ik niet. Er waren toch ook goede tijden? Een paar dagen later besefte ik: dit was ik mis schien ook. Ik heb mijn best gedaan, maar heb al die jaren wel op de toppen van mijn kun nen geleefd. Het is misschien te veel geweest allemaal. Ik had het natuurlijk graag anders gezien. Ik had mijn kinderen liever een gelukkige moeder gegeven, en rust en vrede in huis." 24 zaterdag 19 augustus 2017

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 88