'Mijn broer heeft vier kinderen. Twee te veel, bij wijze van spreken' Paspoort Maarten 'tHart en presentaties belachelijk en flauwekul. Wat zegt dat nou? Als er een andere jury had gezeten, zou een ander zijn gekozen. Die opgeklopte diners en lanceringen zeggen niks over je boeken en de belang stelling daarvoor. Zielig gewoon. „Liever plaats ik mijn boeken in van die kastjes op straat - kleine gratis bibliothe ken - waar mensen kunnen pakken wat ze willen. Bij wijze van steekproefje om te kijken of ze snel worden meegenomen. Mijn laatste roman, Magdalena, heb ik op verschillende plaatsen neergezet. Toen ik de dag erna ging kijken, bleken ze verdwenen. De Duitse vertalingen die ik daarna neerzette: ook zo verdwenen. Dat zorgt dan voor voldoening." „Nee, al jaren niet meer. Terwijl grote festivals in Duitsland en Nederland me nog regelmatig vragen. Ik vind het veel te arbeidsintensief. Bovendien moet je er de deur voor uit, zo'n gedoe. Zeker na zessen. Want na dat tijdstip - ik ben een uitgesproken morgenmens - heb ik nergens meer zin in. Ik ben een oude man geworden." „Ik sta rond 5 uur op en als ik dan zin heb om te werken, schrijf ik een tijdje. Is er geen inspiratie, dan fiets ik naar Leiden, waar we een zomerhuisje hebben. Of liever: winterhuisje. In de zomer is het hier in Warmond heerlijk en gebruiken we het huisje niet zoveel, maar 's winters heeft vooral mijn vrouw het vaak koud. Omdat het huisje in Leiden veel makke lijker warm te stoken is dan dit landhuis, zitten we daar vaak. Op woensdag en zaterdag kun je al om half 7 op de Leidse markt terecht, dus daar doe ik vaak bood schappen. Als ik weer terug ben in War mond, werk ik nog wat. Ik ben met een paar kleine dingen bezig, geen idee waar toe het leidt, dat moet ik nog bekijken. „Daarna voer ik onze vijf kippen en maak wat te eten, eenvoudige kost. Quinoa met groenten, aardappeltjes met tomaten uit de oven. Ik ben geen hard core vegetariër, maar probeer zo min mo gelijk vlees te eten. Ik speel wat piano, lees en kijk naar het achtuurjournaal en ga direct daarna naar bed. Elke dag het zelfde. Wel een beetje saai. Maar dat moet ik maar slikken, het hoort bij de leeftijd." „Ik ben gepensioneerd en niet heel actief. Heb ook totaal geen aandrang om meer te ondernemen. Ik vind dat rustige leven wel prettig. Al mis ik wel het idee van nieuwe vooruitzichten. Als kind kon ik me verheugen op allerlei dingen die zou den gebeuren. Nu kan ik mijn leven niet meer omgooien, zijn de mogelijkheden geslonken. Wat zou ik moeten doen dan?" „O nee, vreselijk. De laatste keer dat ik dat heb gedaan, kan ik me niet eens goed meer herinneren. Misschien vijftien jaar geleden? Wandelen op Madeira of zo. Ik zie er altijd zo enorm tegenop. Vliegvel den, het gedoe bij de gate, zitten in het toestel. Het is niet zozeer dat ik bang ben neer te storten. Integendeel: dat lijkt me wel een mooie dood. Door zuurstof gebrek word je euforisch en je gaat met z'n allen. In gezelschap doodgaan is niet verkeerd. Maar dat opgepropt zitten, het wachten, een hotel zoeken en daar naartoe moeten. Verschrikkelijk. „Bovendien: ik kan alles bekijken op de televisie. Pas nog zag ik de prachtigste landschappen in Chili. Dan hoefik daar toch helemaal niet meer heen? Het enige nadeel: je weet niet hoe het ruikt. Helaas kan tv geen geur overbrengen en dat is toch een essentiële ervaring. Ik weet nu nog dat het op Madeira zo lekker naar planten en bloemen rook." „Het valt wel een beetje tegen. Ik had niet gedacht dat het gepaard zou gaan met zo veel stapjes terug. Mijn arm die niet goed Geboren 25 november 1944 in Maassluis. Geeft u nog lezingen? Wat doet u met uw dagen? Opleiding Biologie aan de Rijksuniversiteit Leiden. Loopbaan Wordt in 1970 wetenschappelijk medewerker aan de universiteit in Leiden. Debuteert een jaar later met de roman Stenen voor een ransuil (onder het pseudo niem Martin Hart). Van Een vlucht regenwulpen (1978) verkoopt hij meer dan een miljoen exemplaren. Het boek wordt ver filmd, net als Het woeden der gehele wereld. In 1984 is hij de auteur van het boekenweek geschenk, De orto laan. Schrijft tot nu toe zo'n veertig romans, verhalen- en essaybundels en memoires. Ont ving onder meer de Multatuliprijs, de Gouden Strop en de Biesheuvelprijs. Privé Getrouwd met Hanneke van den Muyzenberg. Voor u geen Netflix? Of vrijwilligers werk? U kunt uw horizon toch ver breden? Op reis gaan? Andere landen verkennen? Hebt u moeite met ouder worden? 121 zaterdag 19 augustus 2017

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 76