Zusje Anne gilt in haar mobiel: 'Een aanslag!' Si 5 dagen Salland 4 Hij was pas 17 jaar, maar was de dodelijkste van alle terroristen die zestien mensen vermoordden in Barcelona en Cambrils. In dat kustdorp vond Moussa Oukabir zelf de dood. AANSLAG BARCELONA Wanneer Adrie Bijl (19) donder dag rond 17.00 uur zijn telefoon opneemt, hoort hij zijn zusje Anne (16) gillen aan de andere kant van de lijn. Dit is geen grap, beseft hij meteen. Geen flauwiteit zoals Anne wel eens met hem uit haalt. Anne is op vakantie in Spanje, met hun ouders Jako en Bertha en met Annes vriendinne tje Karlijn. Maar wat is er aan de hand? Adrie weet van niets. Hij zit in de auto, op weg naar zijn ouder lijk huis, op de grens van Ommen en Dedemsvaart. Hij heeft er het rijk alleen, nu de familie op vakan tie is. Het nieuws dringt langzaam tot hem door. Zijn ouders en zusje zijn in Barcelona. De stad waar ze altijd al naartoe wilden. En belan den kennelijk midden in een ter roristische aanslag. Gebroken benen Anne blijkt de enige van het vier tal te zijn die niet gewond is. Haar vriendinnetje Karlijn heeft beide benen gebroken. Aangereden door het busje van de terroristen, dat zigzaggend over de Ramblas scheurde. Zeker weten doet Adrie het niet, maar hij denkt te horen dat ook zijn moeder is aangereden. Die heeft haar ene been gebroken en in het andere heeft ze een grote open wond. Als zijn zusje de verbinding ver breekt, beseft Adrie het pas echt. Als hij thuis is, belt ook zijn vader. Het is moeilijk om hem te ver staan, de mensen rondom hem in Barcelona schreeuwen en krijsen. Hij vertelt dat om hem heen dode mensen liggen. Zeifis hij gewond, overlopen door mensen die in pa niek op de vlucht zijn geslagen. Hij heeft kneuzingen en bloedingen. Adrie denkt aan zijn oudere broer Bart (22), internationaal vrachtwagenchauffeur. Hij moet hem bellen, om het krankzinnige nieuws te vertellen. Maar is dat verantwoord? Bart zit ergens op de weg. Adrie aarzelt, maar even later belt zijn vader al naar zijn broer. Bart besluit direct naar huis te rij den. Via de media ziet en hoort Adrie het dodental van de aanslag in Barcelona oplopen. Hoe meer het er worden, hoe meer de shock plaatsmaakt voor opluchting. Er zijn mensen die hun familieleden nooit meer zien thuiskomen. Maar zijn ouders, zusje en Karlijn ade men nog. Ook al liggen ze in het ziekenhuis, ondergaan ze opera ties en is het voor zijn moeder de vraag of ze weer goed zal kunnen lopen. Maar ze zijn er nog. www.Zoweg.nl/dagblad of 0900-2359693 70cPg Op 13 oktober zou hij 18 jaar worden. In Ripoll, het stadje verborgen in de Pyreneeën waar hij opgroeide, be schrijven ze hem als 'een sociaal type, helemaal geen vreemde vogel'. Schijn die bedroog, zoals zo vaak, want Moussa Oukabir was ogenschijnlijk het brein van de aanslagen in Barce lona en de badplaats Cambrils, die aan zestien mensen het leven kostten en meer dan 130 verwondden. Slechts zes uur had Oukabir don derdag nodig om tot de grote nacht merrie van de Spaanse en Catalaanse politie uit te groeien. Om 17.00 uur bestuurde hij het busje dat op de Ram blas van Barcelona een spoor van dood, bloed en paniek achterliet. Op zijn vlucht uit de stad verwondde hij twee uur later enkele agenten toen hij een controle negeerde. Dat deed hij in de auto van een Spaanse man die hij, Gelderse Poortdiner Friesland fietshuur doodgestoken, in de auto achterliet. En om 01.00 uur 's nachts zat hij in een andere auto met vier maten van hem, waarmee ze op dezelfde wijze een tweede aanslag wilden plegen in Cambrils, een buurdorpje van het po pulaire Salou. Eén slachtoffer over leed gisteren aan haar verwondin gen. Het goede nieuws was dat de vijf terroristen door de politie konden worden uitgeschakeld voordat ze meer slachtoffers konden ma ken. Allen werden door agenten gedood; Moussa Oukabir bleek gisteren een van hen te zijn. Met ook nog eens de arrestatie van vier verdachten, tussen 21 en 34 jaar oud, lijkt de politie een groot deel van de terreur cel te hebben opgerold. Giste ren werd nog gezocht naar drie andere verdachten van tussen de 18 en 24 jaar. Allen zaterdag 19 augustus 2017 De familie Bijl werd hard getrof fen door de aanslag in Barce lona. Zoon Adrie (19) vertelt over hun ervaringen. André Valkeman Ommen V Bloemen en kaarsjes op de Ramblas. fotoap Edwin Winkels Prijs per persoon o.b.v. 2 personen en beschikbaarheid, exclusief reserveringskosten en toeristenbelasting Barcelona Voor maar: Ontdek Salland. Tip! Nationaal Park Sallandse Heuvelrug en de Holterberg. 4 nachten in het 3* AC Hotel Holten (7,7) 4 keer uitgebreid ontbijtbuffet Gratis parkeren en gebruik van wifi Aankomsten t/m dec. Betaal pas bij aankomst! 3* Fletcher De Gelderse Poort, Ooij (7,7) 3* Fletcher Hotel De Zon (7,7) 2 nachten incl. uitgebreid ontbijt 2 nachten incl. uitgebreid ontbijt lx diner (hoofdgerecht) 1 dag fietshuur Cft Gratis parkeren wifi O Gratis parkeren wifi

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 4