Vlissinger wacht twee jaar instelling II Bijzonder 'boxje' naar Bevrijdingsmuseum II Verslonden of gedronken Land van Saeftinghe 9 MIDDELBURG Tegen de 31-ja- rige Vlissinger K. K. die in middels al zeven maanden in voorarrest zit, is gisteren in Middelburg de ISD-maatregel - een verblijf van twee jaar in een instelling voor veelplegers - plus het betalen van 2.359 euro schadevergoeding geëist. De Vlissinger wordt ervan ver dacht dat hij medio februari zijn ex en zijn moeder zou heb ben bedreigd. Ook zou hij bij zijn moeder huisraad hebben vernield. K. Verbleef tijdelijk bij zijn moeder en volgens K. kregen ze ruzie omdat zijn moeder nogal vaak mannen over de vloer kreeg. Meer was er niet gebeurd. Dat hij haar be dreigd zou hebben bestem pelde hij als onzin. De verkla ring van de moeder was van een geheel andere orde: K. ging door het lint toen hij haar tele foon niet mocht lenen. Hij be dreigde haar met een mes en Ik was goed dronken en ze weet wel dat ik het niet zo bedoelde toen zij zich in haar slaapkamer had verschanst hoorde ze K. In de keuken de messen slijpen en tegen hond praten: „We gaan het vrouwtje vermoorden, we steken haar gewoon dood." Dat K. zijn ex had bedreigd klopte wel en daar zei hij veel spijt van te hebben. „Ik was goed dron ken en ze weet wel dat ik niet zo bedoelde", zei hij. Volgens zij advocate moest K. van het bedreigen van zijn moeder worden vrijgesproken. Daar naast stelde zij dat het reclasse- ringsrapport wemelde van de fouten en tegenstrijdigheden en dat er onvoldoende was ge keken naar alternatieven. Zij vermoedde dan ook dat de re classering volledig was gefo cust op die ISD-maatregel. Uitspraak 1 september. Jos de Ligny uit Serooserke (W) was zeventien toen ze in 1944 door mensen uit het verzet werd benaderd of ze foto's wilde ma ken van Duitse stellingen, verde digingswerken en voertuigen. De Ligny was in het bezit van een fo totoestel, een zogenoemd boxje, waarmee ze regelmatig op pad ging. „Het was wel bijzonder dat ze dat durfde", zegt Stef Traas van het Bevrijdingsmuseum in Nieuwdorp. „Er stonden toch ste vige straffen op als ze betrapt zou worden." Maar Jos de Ligny durfde het aan en ging toch op pad. Haar fo to's zijn via het verzet naar Enge land gestuurd en hielpen de geal lieerden met het in beeld brengen van de Duitse stellingen en hun materieel. Daarom was het hele maal bijzonder dat het haar lukt om de V2 vast te leggen. „Dat was toch het geheime wapen van de Duitsers", zegt Traas. Ze slaagde er niet alleen in om foto's te maken van de mobiele lanceerinstallatie, maar ze foto grafeerde ook een raket die op een vrachtwagen lag. Haar werk le verde haar een bedankbrief op van het Britse Air Ministry, maar ook een ontmoeting met konin- Het was wel bijzonder dat ze dit durfde gin Wilhelmina en later met prinses Beatrix. In januari van dit jaar overleed Jos de Ligny en op haar uitdruk kelijke wens is haar oude fototoe stel met daarbij alle documenten en foto's van haar verzetswerk naar het Bevrijdingsmuseum in Nieuwdorp gegaan. Willen ze iets maken van Zeeuwse witte tarwe, emmertarwe, rogge, haver, spelt, lupine of huttentut? Dan kunnen ze gratis een kilo van de oogst krijgen van agrarische na- tuurvereniging Groene Oogst. De landbouwers van Groene Oogst zijn uitgedaagd door Grens park Saeftinghe om de biodiversiteit in het 4.700 hectare gebied rond het Verdronken Land van Saeftinghe te verbeteren. Ze hebben hiervoor geëxperimenteerd met alternatieve gewassen op een perceel aan de No- tendijk in Terhole. Dat de bruine kiekendief er veel muizen kan vinden en dat de blauwborst en kleine karekiet in de hogere granen de schadelijke insec ten vangen, is mooi, vindt Alex Wie- land, die de boeren van Groene Oogst adviseert. „Maar het experi ment heeft echt een meerwaarde als er met de oogst ook iets gebeurt, als je er - duurzaam - iets mee kan." Te denken valt aan brood of ban ket, maar ook aan veevoeder, olie of Het experiment heeft echt een meerwaarde als er met de oogst ook iets gebeurt bier. „Vooral huttentut lijkt een in teressant gewas waar vroeger ook bezems en lampenolie van werd ge maakt. De blaadjes zijn lekker in een salade. Maar misschien heeft ie mand een ander idee waaraan wij nog niet hebben gedacht." De initiatiefnemers hopen dat de gewassen volgend jaar op meer per celen in de regio staan én dat er nieuwe streekproducten van ge maakt worden. Een van de tien 'challenges' van Grenspark Saef tinghe, is om twintig streekproduc ten aan het lijstje toe te voegen, on der het motto '(S)maak de streek'. Geïnteresseerden kunnen een proefhoeveelheid aanvragen via ik- doemee@grensparkchallenge.eu. PZC ONLINE Morgen aan de start van mn eerste grote ronde lavueltaü Mooi om onderdeel uit te maken van team LottoJumbo #firstgrandtour zaterdag 19 augustus 2017 -31-jarige Vlissinger A De camera van Jos de Ligny. foto bevrijdingsmuseum zeeland Het is maar een klein oud foto toestelletje, de nieuwe aan winst van het Bevrijdingsmu seum in Nieuwdorp. Maar wel een waarmee een belangrijke historische gebeurtenis in Se- rooskerke is vastgelegd. Jos de Ligny, dochter van de dorps smid destijds, slaagde er in fo to's te maken van V2's die de Duitsers in de zomer van 1944 vanaf een stelling bij het dorp afschoten richting Londen. Melita lanting Nieuwdorp -Stef Traas A De V2-raketten die Jos de Ligny fotografeerde. Zeeuwse chef-koks, brouwers, bakkers, hobbykoks maar ook verwerkingsbedrijven of veehou ders worden opgeroepen om te experimenteren met Zeeuwse ge wassen van Grenspark Saef tinghe. Pascalle Cappetti Terhole -Alex Wieland UW MENING De buxus heeft het zwaar te verduren. De rupsen van de buxusmot vreten in rap tempo al de planten op. De mot rukt op vanuit België. In Zeeuws-Vlaanderen en de omgeving van Tholen hebben veel mensen last van de rups. „Alles naar de knoppen. In Vlaanderen trouwens ook een algemeen fenomeen", reageert Raf Vanputte op onze Facebookpagina. „Ondanks spuiten door een hovenier heeft het geen nut gehad", laat Allard Tui- tel weten. Ook de buxussen van Ma rion de Smet moesten eraan geloven. „Balen. Ze waren zo mooi." TWITTER Antwan Tolhoek @TolhoekAntwan Wielrenner Antwan Tol hoek uit Yerseke begint vandaag aan de Ronde van Spanje. Het is zijn eerste grote ronde. Gisteren bleek al op Twit ter dat Tolhoek er enorm naar uitkijkt. ONLINE TOP 5 Meest gelezen op pzc.nl 1. Buxusmot richt ravage aan in Zeeuwse tuinen 2. Cel van acht tot elf ter roristen verantwoordelijk voor aanslagen 3. Teun Dingemanse (14) wint Zeeuws Kampioen schap Ringrijden 4. Reno Maenhout neemt film De Ontvoering op in Zeeuws-Vlaanderen 5. Zuidhavenpoort Zierik- zee dicht voor autoverkeer Kijk op www.pzc.nl of Q @pzcredactie ff facebook.com/depzc @pzcredactie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 45