Woningbehoefte in kaart gebracht TEGEN ELK AANNEMELIJK BOD 5 Hobbykippenboeren verkopen veel meer door gifschandaal IN WOONMALL ALEXANDRIUM ALEXANDRIUM Het fipronil-schandaal is een drama voor grote kippenboeren. Maar kleine kippenboeren varen er wel bij. Het eierrekje aan de Weststraat in Nieuwerkerk is elke dag nog voor het middaguur leeg gekocht. Dertig blije bruuntjes scharrelen in de achtertuin van de familie Dorst in Nieuwerkerk. Ze leggen elke dag een ei. En die gaan deze weken allemaal op. Dat is normaliter wel anders. „Soms duurt het een paar dagen voor we weer moeten bijvullen. Maar deze weken niet. Wat we neerzetten, is binnen een paar uur weg. En dan moeten we weer spa ren", zegt Wim Dorst. De kippen worden verzorgd door Dorst junior, Rick van zes. Hij raapt de eieren en geeft de kippen water. „Voeren doet mijn vader, want die zak is voor mij te zwaar. Ik vind de kippen heel leuk, alleen zijn ze nu een beetje lelijk. Ze zijn namelijk in de rui. Maar de eieren zijn heel lekker." Dat weten ze in Nieuwerkerk intussen ook. „We hebben zelfs al Duitsers aan de deur gehad met de vraag of we nog meer eieren hebben", lacht Wim. „Die moet ik teleurstellen. Ik kan moeilijk in de kippen knijpen om er meer eieren uit te krijgen." Zelf zou hij ze nog prima van 'besmette' bedrijven durven eten. „Iedereen die ik spreek, is daar heel nuchter in. Ik geloof dat je We hebben alleen een keer cola op de muren gesmeerd tegen zwarte luis. Dat hielp nog ook tachtig eieren moet eten om er een beetje ziek van te worden. Nou, dat word je na twintig eieren al. En niet van de fipronil. Dit hele gedoe is een drama voor de boe ren." Om die reden heeft een andere hobbykippenboer, de familie Den Boer uit Zierikzee, er moeite mee te vertellen dat het schandaal hen geen windeieren legt. Ook al is het echt zo. „Zeker vorige week was het hier heel druk", vertelt Lia den Boer. „Normaal verkopen we zestienhonderd eieren per week, nu zowat het dubbele." En heus niet alleen omdat ze zo lekker vers zijn. „Echt puur van wege die eiergekte. De mensen zijn helemaal bang gemaakt. Ze vroegen bij bijna ieder ei of wij dat spul ook hebben gebruikt. Die konden we geruststellen. We heb ben alleen een keer cola op de muren gesmeerd tegen zwarte luis. Dat hielp nog ook." Toevallig constateerde de fami lie deze week ook bloedluis, waar sommige boeren het gewraakte middel tegen hebben gebruikt. „Maar dat gaat zo weer weg. Wij zijn ook maar een klein boerderij tje. Dan ga je geen hele toestan den in huis halen." Op het erf van Den Boer, die een stel mooie Blonde d'Aquitai- nes op het land heeft lopen, schar relen 250 bruine kippen. Klanten mogen de dieren zelf voeren, zelf de eieren rapen en in doosjes doen. Een nieuw concept, maar al heel populair. En extra opgevoerd door het fipronil-schandaal. „Het is erg, maar wij hebben het er wel drukker door. Meer toeristen, maar ook gewoon van het eiland. We hopen dat ze blijven." De provincie Zeeland begint na de vakantie met een onderzoek naar de woningbehoefte in Zeeland. De aanleiding is de onmacht van de drie gemeenten op Walcheren om tot afspraken te komen over de woningmarkt binnen de door de provincie gestelde kaders. De Vereniging van Zeeuwse Gemeenten is blij met het onder zoek. „We moeten goed in beeld krijgen wat de markt vraagt", al dus voorzitter - en burgemeester van Veere - Rob van der Zwaag. Middelburg, Vlissingen en Veere hebben eind juni de provin cie gevraagd om de knoop door te hakken. De voorspelling is dat er op Walcheren 3.532 nieuwbouw woningen nodig zijn in de perio den 2016-2026. De gemeenten hebben samen echter 4.006 ge pland. Dat zijn er volgens de pro vincie dus 474 te veel. De provincie heeft nu besloten dat de 1.874 woningen waarvoor gemeenten al een (bestem- mings)plan hebben vastgesteld gebouwd mogen worden. In die plannen hoeft niet geschrapt te worden. De provincie noemt dit de 'harde plancapaciteit'. Het gaat dan onder meer om grote nieuwbouwprojecten in Ar- nemuiden (Hazenburg), Middel burg (Rittenburg, Dauwen- daele/Erasmus en Mortiere), Domburg (Singelgebied), West- Souburg (Tuindorp) en Oost-Sou burg (Souburg-Noord). Op de lijst staan ook tal van kleine bouwprojectjes die soms niet meer behelzen dan één en- Het onderzoek vormt de basis voor een nieuw pakket afspraken over de woningbouw op Walcheren kele woning. De gemeente Middelburg telt 1.058 woningen in de harde plan capaciteit, Veere 309 en Vlissingen 507. Het probleem zit hem in de plannen voor in totaal tweedui zend woningen die nog niet zijn vastgesteld. De provincie heeft een lijstje criteria opgesteld waarop die worden beoordeeld. Woonmall woonmallalexandrium.nl Rotterdam A20 afslag 16 makkelijk parkeren zaterdag 19 augustus 2017 SO Duitsers aan de deur voor eieren Wendy Wagenmakers Nieuwerkerk - Lia den Boer De provincie komt volgend jaar met een definitief voorstel voor woningbouw op Walcheren. Theo Giele Middelburg 77- v - k j Woonmall Alexandrium pakt groots uit in de laatste week van de Sale! Exclusieve meubelstukken van onze 55 woonwinkels worden vanaf zaterdag 19 t/m zondag 27 augustus in ons Atrium tentoongesteld. Breng in deze periode een schriftelijk bod uit op je favoriete meubelstuk(ken), vul je bod in op het aanwezige formulier en deponeer dit in de rode brievenbus op de begane grond. Na 27 augustus worden de biedingen beoordeeld en zal er contact opgenomen worden met de hoogste bieder. SS yJooAvJiVvkels orvder &&t\ De eieren die de kippen van Rick Dorst (6) uit Nieuwerkerk leg gen, zijn sinds het fipronil-schandaal telkens snel op. FOTO MARIEKE MANDEMAKER

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 124