Riemerswaal op glad ijs met inzet van loktieners Af persster: Geen schuld aan zelfmoord 3 ID-swiper. foto evert elzinga/anp voor de betreffende (en nog niet ge vonden) caissière. De Neve: „De medewerkers tekenen een contract dat zij zelf de boetes moeten beta len. Stel nou dat het iemand betreft die maar twee avonden per week werkt, dan kan ze twee jaar werken voor die boete. Op die manier wil niemand meer achter de kassa. Dan gaan ze liever tomaten plukken." Spar Holding BV meldt dat het bedrijf van alles doet om onderne mers te ondersteunen geen alcohol te verkopen aan jongeren onder de r8. „Maar we zijn geen voorstander van een contract dat de medewer ker voor de boetes opdraait. We be twijfelen ook of zo'n constructie voor de rechter standhoudt." Burgemeester Burgemeester Piet Zoon is in Rei- merswaal verantwoordelijk voor de uitvoering van het alcoholbeleid. Maar volgens hem is er in het geval van de Spar in Rilland nog geen sprake van een opgelegde boete. „Er is geconstateerd dat er een overtre ding is begaan. Vervolgens is er kenbaar gemaakt dat ze een ziens wijze kunnen indienen. De beslis sing of ze beboet worden is nog niet genomen", aldus Zoon. „Maar het voornemen daarvoor is wel aanwe zig." De medewerkers tekenen een contract dat zij zelf de boetes moeten betalen De burgemeester zegt de uitvoe ring van het door de wetgever op gestelde beleid 'in alle redelijkheid en billijkheid en in overleg met alle betrokkenen' te doen. „En het is niet zo dat dit van de ene op de an dere dag zomaar gebeurt. We hou den stelselmatig controles. Dat be tekent dat horecabedrijven, super markten, club- en buurthuizen zijn gecontroleerd of worden gecontro leerd. Als jij houder bent van een vergunning op grond van de drank en horecawet, dan weet je dat je geen drank aan jongeren mag schenken." Hoogte Over de hoogte van de boetes zegt Zoon: „Als het de eerste keer is, is het wat anders dan een tweede of derde keer. De mogelijkheid bestaat dat na het indienen van de ziens wijze de boete anders wordt opge legd of dat de exploitant nog een tweede kans krijgt." Dat de Spar werknemers cursus sen laat volgen, examens laat afleg gen en zelf ook controles houdt, lijkt voor Zoon geen verzachtende omstandigheid: „Dan moet je maar geen bier willen verkopen." Overi gens wist de burgemeester niet dat de werknemers van de Spar zelf de boetes moeten betalen. „Nee, dat was mij niet bekend en daar ga ik ook niet op in. Maar ik vind er wel wat van." De gemeente Reimerswaal begeeft zich op glad ijs met het inzet ten van loktieners om alcoholverkoop aan minderjarigen aan te tonen. Want is dat niet aanzetten tot een mis drijf? Een minderjarige mag immers geen alcohol kopen. Daarop staat ook een boete van ongeveer 70 euro. Geen enkele andere Zeeuwse gemeente maakt bij de handhaving dan ook gebruik van minderjarige loktie ners of mysteryshoppers. Sterker nog: in het nalevingson- derzoek verkoop alcohol Zeeuwse ge meenten 2016 staat zelfs expliciet vermeld dat de mysteryshoppers r8 jaar of ouder moeten zijn. En ook kinderombudsman Mare Dul- laert heeft de inzet van minderja rigen al eens veroordeeld: „Feite lijk vragen we de tiener een straf baar feit te plegen", vindt hij. Burgemeester Piet Zoon (foto) van Reimerswaal lijkt echter niet te twijfelen over de rechtsgeldig heid van het gebruik van loktie ners. „Dit is een methode die el- ders in den lande ook al is be proefd. Want hoe zou je het anders feitelijk moeten vaststellen? Het is een methode die, volgens de uitspraken die mij nu be kend zijn, aanvaardbaar is. Ik heb het in de be stuurlijke praktijk ook elders laten toepassen." Inmiddels heeft Rei merswaal al zaken met behulp van loktieners 'be trapt' en aangeschreven. Zo was café Rillywood in Rilland al het haasje. Verder hebben onder meer cafetaria De Krab en Chinees restaurant Crystal Palace in Krab- bendijke een 'boetebrief van de gemeente gekregen. Koninklijke Horeca Nederland (KHN) is geen voorstander van de torenhoge boetes. Deze organisa tie ziet meer heil in de projecten die in het land plaatsvinden. „Bij deze pilots ligt de focus helemaal op verbetering en niet op bestraf fen", aldus Bernadette Naber van KHN. „Daarin werken horeca-za- ken, de gemeente en een onder zoeksbureau samen en wordt ook gewerkt met minderjarige myste ryshoppers. Alleen worden daar geen boetes uitgedeeld." Overigens wil Suijkerbuijk ook nog dat ze m.115 euro aan schadever goeding betaalt en kan ze een ont nemingvordering tegemoet zien. De vrouw, die sinds 2001 'klant' bij justitie is, moest zich verantwoor den voor twee zaken van oplichting en afdreiging (afpersing zonder ge weld). Het plan dat de vrouw met haar ex plus vriend 'Sjaak' bedacht en ook uitvoerde was simpel. Zoek op een datingsite naar mannen die op zoek zijn naar enige genegen heid en vriendschap en pluk ze ver volgens kaal. En zo kwam een 84-jarige de menterende man uit Goes via de site Badoo in contact met de vrouw die zich voordeed als Cecilia van Doorn. Zij kwam bij hem en hij kwam bij haar thuis. Ze hadden ook seks en binnen de kortste keren trok ze de trukendoos om geld los te peuteren open. Ze had dringend geld nodig en ze zou terug betalen als ze haar goud ging verkopen. Of ze zou grond verkopen. Of welke andere smoes dan ook: de Goese- naar 'leende' van juni 2orr tot eind augustus 20t2 haar in totaal 43.000 euro. Geld dat ze, ze erkende ze gis teren, nooit en te nimmer van plan Er zijn foto's van ons en als mijn ouders erachter komen, komen er problemen was terug te betalen. De Goesenaar kwam te overlijden en de kinderen van de man roken onraad toen ze de financiën onder handen namen. Voor het trio was deze bron opge droogd en het volgende slachtoffer was een man uit Rijen. Ook zij deelden het bed en ook hier werd binnen de kortste keren om geld gezeurd. Ze was jong en binnenkort zou haar spaargeld aan haar worden uitgekeerd, was deze keer de smoes. De Rijenaar stonk erin en betaalde enkele duizenden euro's. Toen hij haar klip en klaar liet merken dat het zo wel genoeg was geweest, trok de vrouw andere registers open. Ze zou haar ouders geld voor een feest hebben beloofd. Dat kwam er dus niet en dus tapte ze te gen de man uit een ander vaatje: „Je hebt mijn ouders genaaid. Eerst mij en daarom ook mijn ouders. In mijn cultuur gaat zoiets niet." En een an dere keer: „Er zijn stiekem foto's ge maakt van ons en als mijn ouders erachter komen, komen er grote problemen. En als Sjaak het te we ten komt komen er nog veel meer problemen. Ik sta daar niet voor in." Of: „Oh, je wilt het op die manier, dan zul je het krijgen ook. Je zoekt het maar uit, ik trek mijn handen er vanaf." En de Rijenaar betaalde. Tot 2 februari 2015, toen hij niet kwam opdagen om bij zijn zwager te gaan eten. De Rijenaar werd dood in zijn woning gevonden. Met zelfgeschreven briefjes dat hij werd afgeperst. Dat de politie in zijn pc en mobieltje moest kijken. De verdachte die alles had aange hoord, leek het allemaal niet te in teresseren. „Hij heeft er toch ook seks voor gehad? Ik heb nergens schuld aan, voel me ook helemaal niet schuldig. Het is zijn eigen keus geweest." zaterdag 19 augustus 2017 Supermarktexploitant Carlo de Neve van de Rillandse Spar is verbolgen, fotomechteldjansen Willem Adriaansens - Carlo de Neve, Spar in Rilland J De 28-jarige M. N. uit Bilthoven verblikte of verbloosde niet, toen officier van justitie Wilfred Suijkerbuijk gisteren in Middel burg drie jaar cel tegen haar eiste. Ze lachte wat, zwaaide naar het publiek op de tribune en stapte met de parketpolitie mee naar het cellenblok. Ad Roos Middelburg - Verdachte Uitspraak over twee weken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 122