a/v Toen in het nieuws 9 1 Middelburg brandt Bommen op Breskens Koningin opent Miniatuur Walcheren Vrije veren! maar begon een witlofkwekerij. Een moeizaam pad. In 1990 besloot Jaap de boel te verkopen en nam hij definitief af scheid van een lange familietraditie. Het harde werken in zijn eigen groente- inpakbedrijf in Dordrecht dat volgde, en later als register-taxateur van onroerend goed, ging ten koste van zijn sociale leven in het dorp. „Dus toen Ria Geluk in sep tember 2000 begon met een museum in het eerste caisson bij Ou- werkerk, heb ik mij aange meld als vrijwilliger. Dat leek mij wel wat. Dat ging ook over mijn ge schiedenis, name lijk." Vier jaar later werd Jaap voor- zitter van het be stuur en in 2008 voor een afgesproken termijn van twee jaar zelfs directeur. Zijn rol bij het museum mag inmiddels in de marge zijn, hij is letterlijk onuitwis baar. Vijftig verhalen uit zijn oral history project werden samengevat in blokjes van ieder twee tot zes minuten. De gefilmde vertellingen worden geprojecteerd op de zuilen achterin het eerste caisson en staan op de internetsite 1953hetverhaal.nl. Daar vertelt Jaap zelf zijn kleinkinderen Heieen en Julia over de donkere bladzijde uit de familiegeschiedenis. Gitzwart, wegens het verlies van vier naaste familieleden. Zijn tante en oom, die met hun dochtertje Ri- De emotie, dat is ook mijn probleem... Het heeft zich allemaal opgestapeld anneke bij Jaaps oma in Nieuwerkerk woonden, verdronken. Oma en Rianneke worden tot op de dag van vandaag nog vermist. „Wij zijn zelf na de stormnacht door een buurman met een bootje uit de boer derij gehaald. Hij woonde strak tegen de dijk aan. Mocht de nood aan de man ko men, dan was dat een hoger punt om naartoe te vluchten. We sliepen voor alle zekerheid in een stroklamp; die blijven drijven. De vol gende dag kwamen er Ur- ker vissers aan de dijk. Ze hebben ons meege nomen en naar Dor drecht gebracht. Ik weet nog goed dat ik het aan boord van die kotter zo naar vis vond stin ken." Jaap grinnikt. „Als boerenjongen was je dat natuurlijk niet ge wend. En dat je in een kooi lag en je hoofd stootte als je wilde gaan zitten. Tsja, dat zijn de herin neringen van een kind uit die tijd. Heel onschuldig verder. Ik heb die buurman la ter nog eens gevraagd of er ook lijken en dood vee aan de dijk lagen, toen we daar weggingen. Ja, die lagen er. Maar dat is bij de kleine jongen van toen niet blijven hangen." Militairen brachten Jaap, zijn zestien maanden jongere broer en hun zusje van vier met hun ouders naar een tante in Rot terdam. „Daar kwamen ze al vrij snel ver tellen dat mijn oma, tante, oom en nichtje (van vaders kant) waren verdronken. Ie mand had gezien dat ze op het dak van hun huis zaten. Het dak dreef weg, botste tegen een groepje bomen en kantelde." Jaap heeft in 2013 DNA afgestaan in het kader van een poging om de 32 niet ge ïdentificeerde doden van de ramp op Schouwen-Duiveland alsnog een naam te geven. Bij twee slachtoffers is dat gelukt. Voor zijn oma en nichtje kwam het niet tot een match. Officieel worden nog 104 mensen vermist na die rampnacht in de zuidwestelijke delta, onder wie 76 inwo ners van de Duivelandse polder De Vier bannen. De Noordzee op gespoeldUitge- spoeld de Noordzee op, of diep onder het zand bedolven. ol r\ P/T *>S ZIJN 7,0. ri vrijdag 18 augustus 2017 GO Jaap Schoof: „Wij zijn na de stormnacht door een buurman met een bootje uit de boerderij gehaald." foto mechteld jansen 44 Deze serie verha len over generaties -plus extra materi aal - zijn gebun deld in een boek! Bestel het Grote Generatieboek op PZC.nl/wij, voor 17,50 euro. Gebruik kortings code DZWB17 voor gratis verzending. WIJ W. - - Volg alles over de generaties op: pzc.nl/ditzijnwij Wat stond er in de krant toen de Stille Ge neratie opgroeide en volwassen werd? Een kleine greep uit de berichten van toen. Nederland capituleert op 15 mei 1940 na het Duitse bombardement op Rotterdam. Alleen in Zeeland gaat de strijd door. Franse troepen proberen de Duitse aanvallers te stuiten bij de Sloedam. Tevergeefs. Het grootste deel van de bevolking van Middelburg heeft de stad op 14 mei verlaten. Vrijdag 17 mei ontstaan er door beschietingen branden in het centrum. Door een harde noordoostenwind groeien die uit tot één grote stadsbrand, die het histori sche centrum grotendeels in de as legt. 17 mei 1940) Begin september 1944 is het Duitse leger op de terugtocht vanuit Frankrijk. Geallieerde troepen nemen op 4 september Antwerpen in. Tienduizenden manschappen van het Duitse Vijftiende Leger moeten vanuit Zeeuws-Vlaan- deren de Westerschelde over worden gezet. Op maandag 11 september zijn in Breskens vele vluchtende Duitsers verzameld. Rond 15.30 uur zien de Bressiaanders 36 Britse bommenwerpers naderen. Die droppen hun bommen op Breskens, in een poging de ha veninstallaties te vernietigen. Er volgt nog een tweede eskader bommenwerpers. Bijna 200 dorpelingen komen om. (11 september 1944) Het herstel van het in 1944 geïnundeerde Wal cheren neemt vele jaren in beslag. Het platte land moet opnieuw worden ingericht. In 1950 ontstaat het plan om het eiland in miniatuur te laten zien. Op vrijdag 25 juni 1954 is het zover: koningin Juliana neemt op de markt van Mid delburg een groot défilé af en opent daarna Miniatuur Walcheren. De burgemeesters van alle gemeenten vergezellen de koningin. (25 juni 1954) Na de oorlog zijn de veerdiensten op de Wes terscheid e aanvankelijk gratis. Vanaf 1949 wordt er voor de passagiers eerste klasse en voor auto's wel een tarief gevraagd. Als het provinciebestuur in 1958 besluit tot verhoging van de tarieven, ontstaat vooral in Zeeuws- Vlaanderen oproer. Veehandelaar Honoré Col- sen neemt het voortouw en trekt op vrijdag 13 juni 1958 met in zijn kielzog 1500 boze Zeeuws-Vlamingen naar het Binnenhof in Den Haag. Het protest heeft geen succes, maar in 1960 wordt wel een gereduceerd tarief inge voerd voor Zeeuws-Vlamingen. (13 juni 1958)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 9