KIEK FIETSPAD 10 ZE i ——-■-.'-■I wiHwiMi«niBBia| IIHilMMlllU Kruisbeeld gestolen in Hoogerheide Monnikenwerk Voor een column moet ik soms dingen gezien, ge proefd of geroken hebben. Onlangs trok ik voor inspiratie er opuit in onze buscamper. Omdat het vakantietijd is, nodig ik vrien den uit mee te gaan. We gaan met twee generaties op pad. Een twin tiger spreekt al rap over 'een ge heel verzorgde busreis'. We tuffen door Zeeuws-Vlaan- deren en de mannen roemen de prachtige oude polders. Rijdend over B-weggetjes vinden we een mooi plekje om te lunchen op de grens van de Capellenpolder en Isabellapolder. De eerste polder was al in 1402 aan het water ont trokken, de andere rond 1600. Het land was hier verzwolgen door de Elisabethvloed. Lui lunchend stel len de mannen zich voor hoe het is om als kloosterling land te ontpol- deren met niet meer dan een schop en een kruiwagen ter be schikking. „Dat is nog eens mon nikenwerk!" Eén van de vrouwen verbaast zich erover: „Monniken tekenden toch vooral mooie let ters?" „Ook, ja", bedisselt een man, „maar hier beten de celibatairen zich vooral vast in de landwin ning. Deze akkers zijn nog altijd in eigendom van die kerk, daar in Boekhoute." Bij een stop in Aar denburg ontdekken we de ge schiedenis van Petronella Moens (1762-1843), de dochter van de pre dikant van de Nederduits gerefor meerde kerk in Aardenburg. Haar beeltenis staat naast de St. Baafs. Ze was een bijzondere dame, niet in de laatste plaats omdat zij poli tiek betrokken was, streed voor een grondwet en tegen slavenhan del. In 1798 begon zij - ondanks haar slechtziendheid - met het tijdschrift 'Vriendin van 't Vader land'. Zij belooft haar lezers niet te vermoeien met politieke verhan delingen en doet vervolgens niet anders. Zij levert zo een bijdrage aan de politieke vorming van haar lezers. De vrouwen in de bus klinkt dit als muziek in de oren. Al googelend komen we tot de ont dekking dat zij in 1785 een gouden medaille van het 'Amsterdamsch Dicht- en Letterlievend Genoot schap Wij streven naar de vol maaktheid' ontving voor haar ge dicht 'De waare christen'. Aan het eind van haar leven had ze tien onderscheidingen op haar naam staan. De mannen gooien het over een andere boeg en brengen al snel lied 909 uit het nieuwe Lied boek ten gehore: 'Wat God doet dat is welgedaan'. Petronella Moens vertaalde het uit het Duits. Ze bassen erop los, maar ze kun nen onze pret over deze feminist avant la lettre niet overstemmen. Nadat we de Ardonispolder (een zogenaamde vrije polder aange legd door Jacob Cats) bij Nieuw- vliet hebben doorkruist arriveren we bij de Piaskreek ten oosten van Hoofdplaat. Mijn passagiers zijn nu helemaal op dreef. We maken een stop en ze barsten de bus uit. Ze zien een radartoren en een van hen vraagt: „God op de radar krij gen, kun je daar niks mee?" Ik mompel dat je zo overal religie in kunt zien en dat God voor veel mensen juist onder de radar lijkt te blijven, maar ik constateer ook dat mijn vrienden deze zomer reuze inspirerend zijn. HOOGERHEIDE Koperdieven hebben in de nacht van dinsdag op woensdag hun slag geslagen bij de rooms-katholieke kerk in Hoogerheide. De dieven hebben vijf koperen regenpijpen en een houten kruis met een bronzen corpus meegenomen De regenpijpen kunnen snel weer vervangen worden maar de diefstal van het kruis met het corpus is voor ons een emotio nele klap", zegt Anton van der Wijst, penningmeester van Pa rochie de Bron. Het kruisbeeld diende als laatste afscheidsplek bij begrafenissen, waarna de overledene naar de laatste rust plaats op het kerkhof achter de kerk werd gebracht. Het beeld is twintig jaar geleden aangeschaft. „Dat hebben we speciaal vanuit Italië over laten komen. We moeten nu op zoek naar een nieuw kruis met beeld en dat is moeilijk te vinden." vrijdag 18 augustus 2017 I Breskens hebben we achter ons gelaten. Prachtig, dat fietspad over dijk en duinen. De bestemming is Cadzand. Windje mee. Het kan zijn dat we bij Groede toch ergens een wegwijzer hebben gemist, fotocamileschelstraete Volledig verzorgde busreis José Baars José Baars schrijft wekelijks over religie en kerken in Zeeland. Kijk voor haar blog op pzc.nl/monnikenwerk

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 94