II 7 ZO NEEM JE DAT MEE Kees Daim in een gele Schleicher, zijn eigen kist blijft aan de grond, fotos lex de meester Een pick-up brengt het zweefvliegtuig naar het einde van de start- en landings baan. Daar voeren de heren een laatste controle uit. Eén van de mannen bevestigt een sleepkabel aan de onderzijde van het zweefvliegtuig. Kees neemt voorin plaats. Zijn passagier achterin. Dan is het wach ten op het sein van de luchtverkeerstoren. Een eenmotorig vliegtuig oefent start en landing. Hellingshoek Na vijf keer krijgt Kees groen licht. De lier trekt de oranje kabel strak, geeft een snok en de kist rolt over het gras. Met een rotgang, en onder een enorme hel lingshoek, verkiest het vliegtuig het luchtruim. In luttele seconden zitten we vierhon derd meter hoog, en wijst de snelheids meter honderd kilometer per uur aan. Op de thermiek, de opstijgende warme lucht, cirkelen we omhoog. Hoger en ho ger. Het uitzicht is fenomenaal. Knokke in het zuidwesten, de Oosterscheldekering in het noorden en in het oosten de tele visietoren van Goes. GoogleMaps met meer detail. De stilte aan boord werkt rustgevend op piloot en passagier. „Met de juiste thermiek kun je met gemak drie uur in de lucht blijven", zegt Kees. „Deze week is er nog iemand op één dag met een zweefvliegtuig van Zee land naar Hamburg gevlogen. Tijdens wedstrijden is duizend kilometer geen uitzondering." Hoewel Kees het merendeel van de vlieguren in Zeeland maakt, neemt hij zijn vliegtuig ook mee op vakantie. Zoals naar Frankrijk, Duitsland, Italië, Spanje en Slowakije. „In de Alpen is het heel an ders vliegen. Elk dal is anders qua ther- Rond het Veerse Meer zie je altijd weer weer iets nieuws verschijnen miek. Wat dat betreft ben ik meer een plattelandsvlieger. Boven Zeeland ver veelt het bovendien nooit. Rond het Veerse Meer zie je altijd weer iets nieuws verschijnen." Weiland Fout is het in al die jaren nooit gegaan. Op die ene keer in Duitsland na. Toen belandde hij in een weiland. Zonder mo biele telefoon. En op zondag. Een café in een klein dorp bood uitkomst. Niet veel la ter stond de trailer uit Venlo naast de akker. Kees: „In de krant lees je regelmatig dat een zweefvliegtuig een noodlanding heeft gemaakt. Als piloot plan je dat vaak heel bewust. Je ziet zo'n daling minuten van tevoren aankomen." Dergelijke situ aties hoeft de inwoner van Maassluis met zijn eigen zweefvliegtuig niet mee te maken. Zijn toestel heeft een hulpmotor voor noodgevallen. Tijd „Gelukkig heb ik 'm zelden nodig. Op een dag als deze is het een kwestie van spelen met de wind. Als je niet oplet, ben je zo kilometers weg van het vliegveld. Tegen de wind in kost het aardig wat tijd. Je maakt als het ware een zigzaggende beweging door de lucht." Draaiend boven Midden-Zeeland laat Kees het toestel langzaam zakken. En kele meters boven de grond valt de ther miek weg. Het vliegtuigje zakt als een baksteen naar beneden en knalt met veel geweld op de landingsbaan. „Dat verdiende niet de schoonheidsprijs", zegt hij lachend. Even later is het de beurt aan een van zijn collega's. PZC ONLINE Nietje boterham door de brievenbus naar buiten gooien #hoorikmezelf zeggen vrijdag 18 augustus 2017 DE VUELTA ONLINE Wielrenfans opgelet! Ko mend weekend barst de Rond van Spanje weer los. Voor Antwan Tolhoek wordt het zijn debuut in een grote ronde. De 23-ja- rige wielrenner uit Yerseke rijdt voor de ploeg van Lotto-Jumbo, die met kop man Steven Kruiswijk - vorig jaar nog vierde in de Ronde van Italië - stevig mee wil doen. Volg alles rond de Vuelta op de website van de PZC. We brengen onder meer voorbeschouwingen, live commentaar bij de finales van de etappes en inter views bij de eindstreep. Volg alles via www.pzc.nl/vuelta. «1 TWITTER Anna @Annaatje Wie er precies mee begon, is niet duidelijk. Maar opeens was de hastag hoorikmezelfzeggen giste ren weer trending op Twit ter. Vooral veel ouders twit- terden herkenbare opmer kingen die ze tegen hun jonge kinderen maken. Zoals 'Nee, we gaan geen zweefvliegtuig kopen van daag'. ONLINE TOP-5 Meest gelezen op pzc.nl 1. Eenzame weduwnaar (94) bouwt zwembad voor hele buurt 2. Is Natalee Holloway na twaalf jaar gevonden? 3. Marie wint 18de-eeuws landhuis en is eensklaps een lady 4. Huisuitzetting belemmert zorg huurder uit Arnemui- den 5. 'Fiets met stang zorgt voor verkeersgewonden' Kijk op www.pzc.nl of @pzcredactie n facebook.com/depzc r @pzcredactie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 76