NYNKE DE JONG Twijfel De Vries over vondst resten Holloway II 6 Column Er liggen dode mensen op straat. Een busje, alweer een busje. Op de Ramblas in Bar celona, waar zo veel toeristen overheen lopen op zoek naar tapas en sangria. Ineens dat witte busje. En daarna: chaos, gillen, huilen. Het Journaal probeert ons op de hoogte te houden. Correspondent Edwin Winkels doet zijn best om te vertellen wat er in Barcelona is bekendgemaakt over de verdach ten, de slachtoffers. Zo goed en kwaad als dat gaat. geving. En hoe je nu bewust of on bewust toch even kijkt hoe je kunt vluchten. Wat je kunt doen tegen witte busjes. Je wilt er niet over nadenken, maar al die busjes rij den rondjes door je hoofd. En dan heb je mensen die op so ciale media zo'n aanslag aangrij pen om meteen te vertellen hoe de vork in de steel zit. Wie de schul dige is. En wie - links of rechts - daar verantwoordelijk voor is. De lijken zijn nog niet geïdenti ficeerd, maar zij misbruiken de overledenen alvast om hun gelijk te halen. Zie je nou wel. Zei ik het niet. Straf de schuldigen. Laat ze er niet mee wegkomen. Straf deze laffe honden, die weerloze men sen overrijden. Mensen die ge woon vakantie vieren, onbezorgd, bruinverbrand, uitgelaten. Er zijn dus idioten die dat zo weerzin wekkend vinden, dat ze een busje huren en het gaspedaal indrukken. Straf die klootzakken. rouwen om de vaders, moeders, zonen en dochters die gisteren het leven hebben gelaten bij een vre selijke aanslag met weer zo'n mee dogenloos wit busje, zonder dat iedereen zijn of haar gelijk pro beert te halen? Je kijkt nu bewust of onbewust toch even hoe je kunt vluchten ROTTERDAM Misdaadverslag gever Peter R. de Vries zet grote vraagtekens bij de vondst van menselijke resten op Aruba. De vader van de 12 jaar geleden ver miste Natalee Holloway ver klaarde woensdag dat hij resten heeft gevonden die mogelijk van zijn dochter zijn. De Vries spreekt van 'een merkwaardig verhaal' en een bizar onderzoek. Vader Dave Holloway bracht in het NBC-programma Today het nieuws dat hij na maanden van onderzoek samen met pri- védetective T.J. Ward mense lijke resten op heeft weten te graven in een park op het Cari bische eiland Aruba. Uit het onderzoek zou verder blijken dat het meisje de drug ghb kreeg van de Nederlander Joran van der Sloot en daarna gestikt is in haar braaksel. Het is niet toevallig dat Dave Holloway met nieuws komt over de zaak. Zaterdag begint de Amerikaanse zender Oxygen met het uitzenden van een do cumentaire over de zoektocht van de vader. Misdaadverslaggever Peter R. de Vries zet flinke vraagtekens bij de vondst. „In eerste instan tie spits je meteen de oren. Maar dan ga je bekijken wat ze al on line hebben gezet en gaan je dingen opvallen. Zo claimen ze dat ze menselijke resten hebben gevonden, maar het is natuur lijk bizar dat politie en justitie van Aruba daar buiten zijn ge houden." Doodzonde „Dat is in mijn ogen een dood zonde", vervolgt De Vries. „Dat je op een veronderstelde plaats delict zelf gaat graven, waardoor sporen worden vernietigd." De Vries heeft ook zijn twij fels over de vondst van de resten zelf. „Ze zeggen zelf dat onder zoek heeft uitgewezen dat het om menselijke resten zou gaan, maar wat heb je dan eigenlijk gevonden? Want als daar een li chaam zou liggen, vind je toch gewoon een schedel en hoefje niets te onderzoeken? Dat van die menselijke resten vind ik een heel merkwaardig verhaal." Hij verslaat met gemak tientallen rebellen, hij schiet met giftige pij len, bespringt een tank en dempt een exploderende handgranaat met een matras. Hij is een Chi nese held. Leng Feng, aangenaam kennis te maken. Het grote kwaad dat hij bestrijdt, heeft een Ameri kaans gezicht. Het Chinese bios cooppubliek staat ervoor in de rij. Het is het Chinese antwoord op Rambo. In recordtempo heeft Leng Feng filmgeschiedenis ge schreven. Binnen drie weken hebben bioscopen in China met zijn avonturen een recordrecette opgehaald van 620 miljoen euro. Leng Feng, gespeeld door de Chi nese vechtsportacteur Wu Jing (in het westen ook bekend als Jacky Wu) die de film ook regis seerde, doet menig Chinees hart sneller kloppen. De film waarin hij namens China het grote kwaad bestrijdt, heet Wolf War rior 2. Het is het onverwacht suc cesvolle vervolg op de eerste film met Leng Feng, Wolf Warrior (2015) die niet zo spraakmakend was. Amerikaanse huurling De trailer van de film vertelt een voorspelbaar verhaal. Gevallen held verliest vriendin die hij ver volgens gaat wreken op een exo tisch slagveld (een niet nader ge noemd Afrikaans land). Held overleeft hachelijke momenten en eindigt de film met heroïsch gevecht tegen de superschurk. En dat is 'Big Daddy', anders dan de naam doet vermoeden geen va derlijk type maar een sadistische Amerikaanse huurling. Wolf Warrior 2 springt eruit als actiefilm, menen de kenners. Niet alleen zijn hier kosten noch moeite gespaard om met het in gehuurde Chinese leger een daverende actiefilm te maken die een hervonden nationale trots kietelt en die wil rivaliseren met Rambo en nazaten; er zit ook heel veel van het nieuwe Chinese zelf bewustzijn in deze film. De Ame rikanen (en andere westerlingen) zijn de bad guys. Dus manifesteert China - dat veel heeft geïnvesteerd in Afrika Wie de Chinezen beledigt, zal worden vernietigd, hoe ver weg je ook zit in ruil voor een claim op daar aanwezige grondstoffen - zich voor het eerst ook als verdediger van onderdrukte Afrikanen. Een beetje als John Rambo in Afgha nistan zo gaat Leng Feng tekeer in een fictief Afrikaans land - de op namen zijn deels gemaakt in So- weto. De Afrikanen hebben te lij den onder rebellen en onder een mysterieuze ziekte die heel veel aan ebola doet denken. En China gaat ze redden. De grote manipu lator op de achtergrond heeft het gezicht van de Amerikaanse ac teur Frank Grillo. Hij speelt de verachtelijke westerse huurling Big Daddy. Typisch stukje dialoog als het gaat om het beschermen van Afrikaanse burgers tussen de krachtpatsers uit het westen en het oosten. „Je zult sterven voor die mensen (Afrikanen)", dreigt Big Daddy. „Ik zal mijn leven voor ze geven", bevestigt Leng Feng. Chauvinisme De Chinezen kunnen er geen ge noeg van krijgen al zijn er ook kritische noten te horen over het vet aangezette chauvinisme en de bevoogding van de Afrikanen. Volgens de Amerikaanse krant The New York Times surft de film als geen ander op de stemming in China waar president Xi Jinping het leger belangrijker heeft ge maakt dan de (communistische) partij. China is zich bewust van zijn status als wereldmacht. Nie mand leest Peking de les. En al helemaal niet de Amerikanen. Een van de reclameslogans rond de film zegt het zo: 'Wie de Chi nezen beledigt, zal worden ver nietigd, hoe ver weg je ook zit'. Een laatste bijzonderheid aan deze film is het niet-erg Chinese, persoonlijke verdriet van een sol daat, een door een misverstand uit het leger gezette ex-com- mando. Zijn vriendin is door schurken vermoord en hij ver drinkt zijn verdriet. Dat laatste is niet gebruikelijk in Chinese ac tiefilms. De promotie van de door Leng Feng achterover geklokte Chinese graanlikeur Moutai vaart er wel bij. De Amerikanen zelf hadden die ingebakken reclame zo kunnen bedenken. En wat doen wij? We denken aan de keren dat we er zelf liepen, tij dens een citytrip of een zonvakan tie. Even een dagje naar Barcelona; naar het strand lopen, Park Guell bekijken, de Sagrada Familia. En even naar de Ramblas, gewoon, omdat het zo'n toeristisch icoon is. En we denken aan al die andere keren dat we in wereldsteden op toeristische plekken stonden. Bij de T revifontein in Rome, bij de Bran- denburger Tor in Berlijn, bij het Louvre in Parijs. Hoe je daar voor heen kon staan en gewoon kon genie ten van de om- vrijdag 18 augustus 2017 @nynke Ramblas Maar mogen we nu nog even Acteur Wu Jing als actieheld Leng Feng, fotorv Chinese Rambo lust Amerika rauw Chinezen bezoeken massaal de actiefilm over hun eigen Rambo. Hij neemt het op tegen westerse superschurken. Bob van Huët Rotterdam —reclameslogan voor de film

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 6