WIM HOFMAN Oog B§|l Buxusmot zorgt voor duizenden slachtoffers Ravage in veel tuinen 11 V Op het Amerikaanse ï-dollarbiljet staat een te kening van een alziend oog. Het is geplaatst op een los zwevend puntje van een stenen pi ramide. Er staat een Latijnse tekst bij die zoiets bete kent als: „Hij is ons goed gezind." De afbeelding van een oog in een driehoek is oor spronkelijk afkomstig uit het oude Egypte en wordt op verschillende manieren gebruikt. Voor vrijmetse laars heeft het oog, omgeven door lichtstralen een grote symbolische betekenis. Christenen zien er het alziend oog van God in, voor sommigen is het de troostvolle Voorzienigheid, voor anderen is het een angstaanjagende gedachte. „God ziet alles" stond er dan ook wel onder. Ook in de islam, zo vertelt men mij, is het symbool van het op ons neerkijkend oog ook wel bekend. Het idee dat je voortdurend in de gaten wordt ge houden, werkte George Orwell uit, in zijn op een nachtmerrie lijkende verhaal Nineteen Eighty Four. De dictator, Big Brother, controleert in het verhaal al les en iedereen, zogenaamd met het oog op veilig heid. Het betekent wel dat het land steeds in staat van oorlog moet zijn. Het idee van een Big Brother die over ons waakt en alles voor ons regelt is voor sommi gen mensen veel angstaanjagender en in menig op zicht veel erger dan een god die alles ziet en regelt. Veel mensen maken zich zorgen om hun privacy, ter wijl ze zelf meer en meer gebruikmaken van elektro nische apparatuur die automatisch allerlei persoon lijke gegevens, soms hun hele hebben en houden, opslaat en verwerkt. Zo kan er op alle mogelijke ma nieren, ook zonder dat wij er weet van hebben, ge bruik van worden gemaakt. Leven zonder deze appa ratuur gaat echter niet meer. Een hoogst verontrus tende gedachte. y 1 De buxusmot trekt vanuit België en Rotterdam richting Zeeland. En dat is vooral merkbaar in aangren zende gebieden als Zeeuws-Vlaan- deren en Tholen. „Ik werd onlangs gebeld door een klant in Terneu- zen", zegt kweker Bram de Jonge (68) van het gelijknamige hove niersbedrijf uit Hoek. „De hele straat had buxussen in de tuin en ze waren allemaal kaalgevreten. En dat geldt ook voor andere straten in Terneuzen, Hulst, Hoek, Axel, Zaamslag en Sas van Gent." De Jonge kweekt al 40 jaar buxus sen. En voor het eerst is zijn bedrijf nu zelf getroffen. „We hebben 900 buxussen staan. De helft is kapot, die heb ik gerooid. Die andere helft be spuit ik wekelijks. Het is te hopen dat mensen ze nog willen kopen, an ders is dat funest." De mot komt oorspronkelijk uit Azië en is in 2006 per ongeluk bij de import in Duitsland beland. Sinds dien breidt de populatie zich uit als een olievlek. „Elke nacht legt de mot tussen de 20 en 60 meter af', weet De Jonge. „Langzaam trekken ze op, van Antwerpen naar Zeeuws- Vlaanderen. Geen gebied is veilig." In augustus is door de warmte een piek bereikt en zijn er volop rup sen. „Het probleem is dat mensen te laat doorhebben dat de mot of rups in de buxus zit", zegt Mark Groen- leer van kwekerij Zeelandplant uit Grijpskerke. „Als je hem ziet, ben je eigenlijk al te laat." Een biologische oplossing is vol gens hem spuiten met Pyrethrum. Het middel is alleen niet meer ver krijgbaar, omdat de leverancier de vraag niet aankan. Kweker De Jonge Het probleem is dat mensen de mot of rups te laat ontdekken iS uit Hoek gelooft niet zo in natuur lijke middelen. „De rups wrijft zich even in de oogjes en eet gewoon weer verder. Dan moet j e echt weke lijks spuiten. Voor kwekers is dat niet te doen. Het enige dat goed werkt is het chemische middel De- cis." Maar, voegt hij toe, als buren de mot niet bestrijden, blijf je bezig. De oplossing volgens buxuskweker Ar jen de Jongste uit Tholen is dan ook: „Ga in gesprek met de buren, zodat je hem samen aanpakt." Hij ziet op Tholen ook duizenden kaalgevreten tuinen. Hij vindt dat mensen soms gemakzuchtig omgaan met de plant. „Ze zouden wekelijks moeten con troleren of de mot er zit. Nu laten ze dat op hun beloop en dan ben je te laat. Houd de vinger aan de pols, dan is er niks aan de hand." REACTIES vrijdag 18 augustus 2017 •SP De wereld van Wim Hofman, schrijver/illustrator -Ai WVM.-;' Tienduizenden Zeeuwse tuinen zijn het slachtoffer van de buxus mot, waarvan de rupsen als veel vraten tekeer gaan. Geen gebied in Zeeland lijkt veilig voor de op mars van het beest. Bas Bareman Vlissingen -Mark Groenleer Hoveniersbedrijf De Jonge heeft last gehad van de Buxusmot. Bram De Jonge laat opgevreten planten zien. fotoboaztimmermans Dat de buxusmot voor een ravage zorgt, blijkt ook uit navraag onder lezers op Fa- cebook. Het leverde zo'n 170 reacties op van mensen die het probleem herkennen. „Wij hebben een paar maan den geleden alle buxusheg- gen verwijderd. Niets tegen te beginnen tegen die mot." - Arie Bouwmeester „Wij kunnen alle hagen eruit gooien, we willen ze nooit meer!" - Ria Weyburg „Onze hele buurt ziet er mo menteel kaalgevreten uit. Enige oplossing volgens mij is alles eruit halen." -Peggy van Delft-Berens

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 66