Twaalfde aanslag met voertuig sinds 2014 'Auto die inrijdt op massa moet afslaan' 5 v. VEHICLE RAMMING Een rijbewijs. Een auto. En een verknipte geest. Het zijn de ingre diënten voor een reeks aanslagen die wereldwijd al aan vele tiental len mensen het leven hebben ge kost. Terroristen kunnen makkelijker aan een voertuig komen dan aan wapens. Vehicle ramming is goedkoop en vereist weinig voor bereiding. De daders maken in korte tijd relatief veel slachtoffers. En een aanslag met een voertuig blijkt tot dusverre moeilijk te voorkomen door de autoriteiten. Emil Bolongaita van de Carne gie Mellon University Australia verwacht dat de techniek om au to's te laten afslaan een hoge vlucht zal nemen in de strijd te gen vehicle ramming. „Auto's met kunstmatige intelligentie bren gen een grote omslag teweeg in de strijd tegen terreur", zei hij deze week in het Australische dagblad Herald Sun. Onder meer Ford, Google, Tesla en Apple hebben al zulke voertui gen ontwikkeld, al zijn die van wege de nieuwe technologie nog erg duur. Volgens Bolongaita zal de prijs snel dalen. vluchten in de naast de Ramblas gele gen wijk Raval, een multiculturele buurt waar de laatste jaren verschil lende verdachte jihadisten zijn opge pakt. Aanvankelijk zouden de twee zich met wapens in een bar hebben verstopt, maar dat bericht bleek, in de enorme verwarring na de aanslag, niet te kloppen. De gehele binnenstad van Barcelona werd afgezet in de klopjacht op de da ders. Winkels en restaurants moesten hun deuren sluiten, toeristen werden opgevangen in hotels in de omgeving. Rond de stad werd de 'Operatie Kooi' opgezet, gebruikelijk sinds de aansla gen van de Baskische ETA. Alle uitvals wegen werden afgezet. Bij een van die controles probeerde een man, drie uur na de aanslag, te vluchten. Hij werd door agenten doodgeschoten en zou een van de daders kunnen zijn. Een uur eerder was al een andere ver dachte gearresteerd. Hij had twee be stelbusjes gehuurd, waaronder degene die bij de aanslag was gebruikt. De po litie vond hem in het tweede busje in Vic, op 6o kilometer van Barcelona. Op een zomerse dag lopen er meer dan 300.000 bezoekers overde Ramblas De Spaanse overheid was gewaar schuwd. Twee maanden geleden meldde de Amerikaanse CIA dat Bar celona een doelwit van een spoedige aanslag van IS zou kunnen zijn. Gister avond heeft IS de aanslag opgeëist. Sinds de aanslagen in de andere Euro pese steden was de veiligheid in de stad al aangescherpt. Vooral bij toeris tisch drukke plaatsen als de Ramblas en de Sagrada Familia staan dagelijks busjes van de Catalaanse politie en tientallen zwaarbewapende agenten. In 2004 werd Madrid als laatste Spaanse stad door een terreuraanslag getroffen; daarbij doodden bommen van al-Qaeda bijna 200 mensen. Na de gebeurtenissen gistermiddag heerste er grote verslagenheid in de stad, die de laatste tijd zulke felle de batten voerde over de limieten van het massatoerisme. „Barcelona is een stad van vrede", twitterde burgemeester Ada Colau. „De terreur zal niet voor elkaar krijgen dat we ophouden te zijn wat we zijn: een stad die openstaat voor de wereld, moedig en solidair." Aanslag Barcelona vrijdag 18 augustus 2017 De aanslag in Barcelona was de twaalfde in ruim twee jaar tijd waarbij gebruikt is ge maakt van een methode die vehicle ramming wordt ge noemd: het met hoge snelheid inrijden op mensen. December 2014, Frankrijk: In Dijon raken 21 mensen ge wond als een man met een auto inrijdt op voetgangers. Een dag later gebeurt hetzelfde in Nan tes. Daar vallen één dode en negen gewonden. Juli 2016, Frankrijk: Op 14 juli, de nationale feestdag, rijdt Mohamed Lahouaiej- Bouhlel met een vrachtwagen in op feestgangers. Op de boule vard van Nice vallen 86 doden. De aanslag werd opgeëist door Islamitische Staat. December 2016, Duitsland: Nadat zijn asielverzoek was af gewezen, rijdt de geradicali seerde Tunesiër Anis Amri met een gestolen truck in op een druk bezochte kerstmarkt in het centrum van Berlijn. Twaalf men sen komen om het leven, 56 be zoekers raken gewond. Januari 2017, Israël: In Oost-Jeruzalem rijdt een vrachtwagen in op militairen, met vier doden en vijftien ge wonden tot gevolg. Januari 2017, Australië: Tijdens lunchtijd moeten men sen rennen voor hun leven als een automobilist met hoge snel heid op voetgangers inrijdt. Er vielen vijf doden en bijna veertig gewonden. De politie reed de dader later klem en schoot hem dood. Maart 2017, Groot-Brittan- nië: Khalid Mashood, een 52-jarige Brit die zich tot de islam had be keerd, reed met hoge snelheid over het voetpad van de West minster Bridge in het hart van Londen. Daarna stak hij met een mes in op een bewaker van het parlement. Er vielen vijf doden. April 2017, Zweden: Een 39-jarige Oezbeek rijdt met een vrachtwagen in op een wa renhuis in het centrum van Stockholm. Er vallen vier doden. Juni 2017, Groot-Brittannië: Drie mannen in een witte bestel bus rijden op de Londen Bridge voetgangers aan, waarna de da ders om zich heen steken in de nabijgelegen Borough Market. Acht mensen overleven het niet. De drie terroristen zijn door de politie neergeschoten. Juni 2017, Groot-Brittannië: Een busje rijdt in op moskee- gangers in de wijk Finsbury. Eén persoon komt om en er vallen tien gewonden Augustus 2017, Frankrijk: Zes militairen raken gewond als ze in Parijs door een BMW omver worden gereden. De mili tairen waren op patrouille. De dader wachtte hen bij de ka zerne op. Augustus 2017, Verenigde Staten: Een 32-jarige vrouw komt om het leven en zeker negentien mensen raken gewond als een neonazi met hoge snelheid in rijdt op een demonstratie tegen racisme. Augustus 2017, Spanje: Een witte bestelbus rijdt met hoge snelheid de Ramblas in Barcelona op. Daarbij zijn in de door toeristen geliefde straat zeker dertien doden en 50 ge wonden gevallen. Vehicle ramming is een be proefde methode onder terroris ten. De auto-industrie werkt nu aan wagens die afslaan als ze te dicht in de buurt komen van per sonen of obstakels. Gerben van 't Hof Rotterdam volle Ramblas Mensen vluchten supermarkt in Bestelwagen rijdt het voetgangers gebied binnen Bestelwagen rijdt tientallen mensen omver Bestelwagen komt tot stilstand 1708171 MR BRON: BBC /-'< Politieagenten con troleren na de aanslag de identiteit van voor bijgangers. Andere agenten bewaken de bus waarmee de aan slag is gepleegd. T Ontdaan maken deze dames dat ze wegkomen, fotosepa.afrap

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 5