44 6 j WE MOETEN k WEER... COLUMN ROMKE VAN DE KAA Vakantie: het hoort leuk te zijn, maar dat is het niet (altijd). Andries Molengraaf weet waarom: zijn zoon (9) is autistisch en verstandelijk beperkt. Weieens van de wegrenclub gehoord? Dat is een gezelschap van kinderen met de onbedwingbare neiging weg te rennen als ze de kans krijgen. Zodra onze zoon kon lopen, werd hij erelid. Hij heeft autisme en samen met zijn verstandelijke beperking leidt dat tot veel dingen die je niet wilt. Waaronder dus wegrennen. Weg van prikkels of juist op zoek naar nieuwe. Altijd getrek aan je hand, altijd gegil als je vasthoudt, altijd gevaar als je loslaat. Als gezin konden we hierdoor jaren niet op vakantie. Maar drie jaar geleden, toen hij 6 was, had hij wat meer rust in zijn lijf. Dus ging het er eindelijk van komen. Terschelling. Terschelling stond, zo was onze ervaring, garant voor het echte va kantiegevoel. De bootreis alleen al, hadden we zijn één jaar oudere zus beloofd, zou een belevenis worden. Dat werd het, maar anders dan wij bedoelden. Schuifdeuren Op de boot kwam een van zijn bijzondere voorkeuren bovendrijven: schuifdeuren. Daar was hij al langer door gefascineerd, wisten we. Maar wat wij ons niét realiseerden, was dat veerboten er tientallen hebben. Voor hem een droom. Voor ons een nacht merrie. Want met elke druk op een magische schuifdeurknop zouden de mensen die daar in de buurt zaten, een koude windvlaag in hun nek krijgen. Niet één keer, maar de hele reis. Twee uur lang. Hem tegenhouden? Kansloos. Dat zou geleid hebben tot langdurig gekrijs. Dat wil je niet met honder den mensen om je heen. Dus kozen we voor de slappe weg van de minste weerstand: onopvallend faciliteren. Om niet steeds dezelfde medepas sagiers op de kille gesel van buiten te trakteren, leidden we hem van schuifdeur naar schuifdeur. Gelaten draaiden we onze schuifdeurdien sten. Beurtelings, want anders zat onze dochter alleen. De koude douche die de overtocht inmiddels was geworden, werd nóg ijziger toen een woedende man ons - zelfs na uitleg en excuses - toeschreeuwde dat wij allemaal niet spoorden. Onbekommerd Eenmaal op Terschelling ging het re delijk, naar omstandigheden. Onze zoon had niets meegekregen van alle stress aan boord. Goedlachs als (bijna) altijd, leefde hij zijn onbe kommerde leventje. Genietend van zee, strand, bos en zwembad. Daar waren we dan ook voortdurend te vinden. Want écht ontspannen in ons luxe vakantiehuis was er niet bij. Dat lag aan de badkamer die, hoe ver zin je het, uitgerust was met schuifdeuren. Van glas! Esthetisch mooi, autistisch niet handig. De terugreis was - we waren er de hele week bang voor geweest - een kopie van de heenreis. Zij het zonder de woedende man. Na twee uur schuifdeurendienst ploften we uitge woond in de auto en wisten we het zeker: nooit meer Terschelling. Toch zijn we blijven gaan. Dankzij de sneldienst, waarvan we het be staan drie jaar geleden niet wisten. Dat is een catamaran zonder schuif deuren, waarin je met gordels vastzit. Sindsdien varen we opgesplitst. Een van ons met de auto op de schuifdeu renboot, de ander met de kinderen op de autovrije catamaran. Dit jaar weer. Naar een ander vakantiehuis. Met een douche gordijn. weloverwogen. Een bou gainville bloeit lang, maar er komt toch onvermijdelijk een moment waarop hij is uitgebloeid. En meestal is dat voor altijd. Weinig men sen weten hun bougainville voor een tweede keer in bloei te krijgen. Daarom een korte handleiding. Bougainville komt uit Zuid- Amerika en is bij ons niet winterhard. Zet de plant daarom in een grote pot. Hoe groter, hoe beter. Bedenk dat die pot wel te tillen moet zijn, want de plant moet vorstvrij overwinteren. Een houten kuip met handvatten is ideaal. Overigens bestaan er ook plastic potten met Hier begint de ellende. Wie heeft een koele, droge, lichte ruimte? handvatten en als dat plastic zwart is, valt het niet eens op. Planten in potten heb ben elke twee weken mest nodig, zolang ze aan de groei zijn. In mest zit stikstof. Stikstof bevordert de groei van blad en ranken, maar dat gaat ten koste van de bloei. Kijk dus op het etiket en kies een mest met weinig stikstof (N) en veel kalium (K). Bougainville is een klim plant, dus laat de plant groeien op een wigwam van bamboestokken. Knip de lange ranken niet af, want de plant bloeit nu juist aan de uiteinden daarvan. In september is de plant uit gebloeid en een maand later moet hij naar binnen. Dan begint de ellende. Want wie heeft er een koele, droge en lichte ruimte? Misschien is het mogelijk om zo iemand te vinden. Dan kun je de plant uitbesteden en iemand anders de schuld geven als het misgaat. Maar waar hij ook staat - laat de plant niet uitdrogen. Ook 's winters heeft hij water nodig. Als hij dan nog blad heeft, is er niets aan de hand. Maar ook als de takken kaal zijn, kan de bougainville weer uitlopen, hoewel hij dan een flinke groeiachter stand heeft. Geef de plant in het voorjaar verse potgrond en begin in juni weer te mesten. Dan kan de plant ook weer naar buiten. Snoeien is niet echt nodig, tenzij de plant aan het einde van de zomer niet meer door de deur van de koele, lichte ruimte naar binnen kan. Wie geen afscheid wil nemen van het vakantiegevoel kan zijn terras of balkon omtoveren in een oase met oleanders en bougainville. Vooral de bougainville voert je terug naar de Méditerra- née. Dan moet die bougainville natuurlijk wel bloeien en daar wil het nogal eens aan schorten. Als je een bou gainville koopt - of vaker nog, cadeau krijgt - staat hij in volle bloei. Dat is het moment waarop je voor de plant valt. De aan schaf is bijna altijd een impulsaan koop, en zelden vrijdag 18 augustus 2017 GO @RLOppenheimer Wie heeft schuifdeurdienst? Laten we aannemen dat de plant door de winter komt. Reageren? Mail naar Romke: r.vandekaa@persgroep.nl Gevallen voor de bougainville? Tuingoeroe Romke van de Kaa weet hoe je deze zomerse impuls aankoop wél laat bloeien.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 50