Stoomhijskraan blinkt al van trots Beach Party's in Cadzand-Bad brengen het Joy-gevoel terug 9 HISTORISCHE MACHINE RENOVATIE Wesley Sekewael krijgt veel steun bij zijn actie voor het behoud van kraan 38. Ook van historicus Maarten van Rossem. Onderzoek Als historicus met spe ciale belangstelling voor de negentiende eeuw hebben stoom machines Maarten van Rossems speciale belangstel ling. Stoommachines werden weliswaar al in het begin van de achttiende eeuw uitgevonden, maar ze staan aan de basis van de industriële revolutie van ruim een eeuw later. De historicus en televisiepersoonlijkheid vindt het dan ook 'uitermate vreemd' dat in een volledig van technische ont wikkelingen afhankelijke maat schappij als de onze 'wezenlijke belangstelling voor de geschiede nis van die ontwikkelingen ont breekt'. Stoommachine Zo was er in Nederland vijfjaar geleden niet of nauwelijks be langstelling voor het driehon derdjarig bestaan van de stoom machine. „Een stoomlocomotief roept bij sommigen nog wel iets van een romantisch gevoel op, maar verder is het droef gesteld met de aandacht voor stoomma chines", zegt de historicus. Het bijna op de schroothoop belanden van Scheldekraan 38 onderstreept die onverschilligheid, constateert Maarten van Rossem. Maar hij vindt het 'vrij eigenaardig' dat de redding van de kraan nog niet door heel Vlissingen of zelfs door heel Zeeland is omarmd. „Er zijn nog maar twee van die stoomhijs- kranen over, waarvan er één nog opnieuw moet worden opge bouwd. Het feit dat deze kraan door de werf De Schelde zeifis ontwikkeld, maakt het nog inte ressanter voor Vlissingen om weer een werkend exemplaar op het voormalige Scheldeterrein te kunnen laten zien." Wesley Sekewael heeft in het Spoorwegmuseum een promotie filmpje opgenomen voor de Stichting Stoomhijskraan Schelde 38. Hij heeft in Van Rossem een nationaal bekende promotor ge vonden die met gezag het histo risch belang van de stoomhijs kraan onder de aandacht kan brengen. In dat filmpje prijst Van Ros sem, met een schaalmodel van de kraan in zijn hand, de renovatie en terugplaatsing van de kraan aan. Als de stoomkraan op het Scheldeterrein verrijst, belooft Van Rossem dat hij, 'geheel gra tis', een lezing over stoommachi nes houdt in Vlissingen. Het is droef gesteld met de aandacht voor stoommachines De inmiddels legendarische discotheek Joy in Cadzand-Bad, die begin 2013 sloot, wordt ge mist. Door jongeren uit de streek en vooral door toeristen en vakantiekrachten die in de zomer aan de West-Zeeuws- Vlaamse kust verblijven. Cover band De Duts'n schreef er zelfs een nummer over: 'Wudder will'n de Joy terug.' Sinds het verdwijnen van Joy is er geen disco meer in Cad zand-Bad. Niels Fremouw van Yaow! Events zorgt er daarom al vier jaar voor dat jongeren eens per week kunnen feesten in het kustdorp. De afgelopen weken werden er vijf Beach Party's in Dè Sporthal gehou den, waarbij dj's draaiden, lo kaal dj-talent de kans kreeg en er volop gedanst werd. Daar bleek veel behoefte aan, op ie dere editie kwamen zo'n twee honderd feestvierders af. „Het was dit jaar weer gezellig en ook drukker dan voorgaande jaren", blikt de organisator te rug. Niels, zelf voormalig dj van de Joy, draaide afgelopen woensdag op de laatste van de feestavonden die volgend jaar weer een vervolg krijgen. En het Joy-gevoel? Dat was er. „Maar het échte gevoel van de Joy is natuurlijk anders, we zit ten in een sporthal." vrijdag 18 augustus 2017 VLISSINGEN Het stuurhuis van Scheldekraan 38 begint vorm te krijgen. Het gegalvaniseerde ijzer blinkt bezoekers van de hal in de Vlissingse Machinefabriek tege moet. Vrijwilligers schroeven in hoog tempo prachtig gereno veerde platen tegen het opge knapte draaibare stuurhuis. De renovatie van de in 1946 op de Scheldewerf gebouwde stoomhijs kraan is het afgelopen half jaar ge staag doorgegaan, laat Wesley Se- kewael zien. De bestuurder van de Stichting Stoomhijskraan Schelde 38 heeft intussen wat meer ver trouwen gekregen dat de kraan 38 weer echt te laten draaien. Of het zover komt, is nog de vraag, maar dat de kraan gebruiksklaar kan worden gemaakt, is voor Se- kewael al prachtig. „Er zijn nog een aantal onderdelen nodig om de ketel echt aan de praat te kunnen krijgen. Als stichting doen we mo menteel ons uiterste best om die onderdelen te vinden. Ik hoop dat we voor het eind van het jaar ze kerheid hebben. Als het lukt, willen medewerkers van Exotech de ketel reviseren", betoogt de stich tingsbestuurder. De initiatiefnemer van de renovatie, Sekewael redde de stoomhijskraan van de sloop door de restanten van de kraan te kopen, ziet de plaats voor de Schelde 38 ook voor zich. „De gemeente Vlissingen heeft prachtige bouwplannen voor invul ling van de voormalige Schelde werf, maar die bijten de komst van de kraan niet. Ik heb van de bou wers van Volker Wessels begrepen dat de door hen te bouwen wonin gen niet over de voormalige kraan rails komen. Vlak achter het mu seum staat de kraan in elk geval niet in de weg. Ook al niet omdat de oude Torenkraan een plek voor de Machinefabriek krijgt." over enkele jaren daadwerkelijk op de rails bij Museum Scheldewerf, de voormalige Oude Verbandka- mer, staat. „We hebben als stichting een ver zoek bij de gemeente Vlissingen ingediend om de Scheldekraan te mogen terugplaatsen. De ge meente heeft ons beloofd de mo gelijkheden te onderzoeken." Uit onderzoek van deskundigen is in tussen ook gebleken dat de stoomketel van de kraan te repare ren is. De stichting heeft daarmee de mogelijkheid om Scheldekraan Van Rossem beschermheer kraan 38 René Hoonhorst Vlissingen Het filmpje met de oproep van Maarten van Rossem is te zien op de Facebookpagina van stoom kraan Schelde 38 en op de site van de PZC: www.pzc.nl - Maarten van Rossem, historicus -4 Maarten van Rossen (r) en Wesley Sekewael met een schaalmodel van kraan 38. Dansen op de beats van dj's en even helemaal losgaan na een dag hard werken aan de kust. In totaal honderden jon geren deden dat de afgelopen vijf weken tijdens de Beach Party's in de kantine van Dè Sporthal in Cadzand-Bad, waar bezoekers de dagen van discotheek Joy herleefden. Woensdag was het laatste feest van het seizoen. Sophie Stockman Cadzand-Bad Niels Fremouw draaide zelf ook op de laatste Beach Party van het seizoen. FOTO PETER NICOLAI

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 37