4 Zeeuws Kampioenschap Ringrijden Aanhouding na ramkraak Vrouw gewond bij aanrijding Toeriste slaat er op los KOJAN PROVOOST PIETER VAN KEULEN ALEXDRONKERS „Nog een biertje, dan warm ik weer op", grinnikt een ringrijder don derdagochtend op het Middel burgse Molenwater. De regen klet tert op rijders en paarden. „Jullie mogen nu in regenpak de baan op", laat speaker Alex Dronkers de deel nemers aan het Zeeuws Kampioen schap Ringrijden al snel weten. Voor het eerst in de geschiedenis van het kampioenschap moet de baan waar de slotkamp voor de titel zich afspeelt, van een nieuwe laag zand voorzien worden. Te papperig geworden door de regen. Een in al lerijl aangerukte shovel levert de benodigde bigbags met zand. Om acht uur worden de eerste ringen gestoken, de laatste een kleine twaalf uur later. De paarden staan in de loop van de dag in steeds groter wordende plassen. Maar de regen drukt de sfeer niet. Uiteinde lijk weet het jonge ringrijtalent Teun Dingemanse (14) overtuigend het felbegeerde kampioenschap binnen te halen. Ten koste van de regerend kampioen Sebastiaan Sturm die tweede wordt. Abjan van Eenenaam, uitbater van 't Smulhoekje op het Molenwa ter, bekijkt de wolkenlucht kri tisch: „Het zal wel wat minder druk worden dan vorig jaar, maar zo'n 300 kilo friet gaat er wel door", schat hij in. „Het is altijd gezellig met het kampioenschap. Ze weten me wel te vinden na al die jaren". 'De ruim 187 paarden rijden op zes banen van 36 meter lang en één meter breed', laat de speaker het publiek weten. Dat staat gewapend met camera en paraplu langs de ba nen. In de loop van de dag druppe len steeds meer toeschouwers het Molenwater op. Rijen dik staan ze uiteindelijk begin van de avond bij baan 1. Daar worden de kampen om het kampioenschap en de 14 bekers verreden. Met een schitterende ontknoping. Als dan de zon dan ook doorbreekt, is het feest com pleet. Alle uitslagen via pzc.nl. 112 NIEUWS vrijdag 18 augustus 2017 In galop op kletsnat zand Regenpakken en paraplu's kleu ren donderdag het Zeeuws Kampioenschap Ringrijden op het Middelburgse Molenwater. De 'kampioensbaan' moest zelfs van een nieuwe zandlaag wor den voorzien. Annemarie Zevenbergen Middelburg „Als het goed is, doe ik niks", grijnst KoJan Provoost (67). „De rijders doen het werk en ik kijk of ze zich aan de regels houden. Ze moeten in galop onder de ring rijden; de gestoken ring aan de lans houden en pas aan het einde van de baan aan de ringloper geven bijvoorbeeld. Om de zoveel beurten laat ik de baan opnieuw aanscheppen, het zand wordt naar de zijkant weggereden." Tot anderhalve week ge leden reed Provoost zelf nog. „Ik was een laatbloeier, maar heb toch 44 jaar op rij in Domburg meegedaan. Nu is het genoeg." „De ringrijder wijst of ik de bus waarin de ring hangt, een beetje naar links of naar rechts moet schuiven", legt Pieter van Keulen (36) uit Ga- pinge. De vader van de tweevoudig Zeeuws Kampioen Ringlopen Jent van Keulen, hangt de ringen op in baan 2. Een secuur klusje. „De ring (op 2,20 meter hoogte) moet ik in ieder geval goed voorin de bus han gen. De rijders zien de grote ring (38 millimeter) goed hangen en kun nen daar op mikken, maar de kleinere, van 14 of 10 millimeter, zien ze niet vanuit hun startpositie. Dan mikken ze op onderkant bus." „Een liggend streepje is mis en rechtop is raak", legt de Gapinger Kees Langebeeke (54) uit. Hij houdt op een zwart bord het aantal gesto ken ringen per deelnemers per beurt bij. Er zijn dertig beurten in to taal. Dertig van de dertig ringen steken is dan ook hét doel. Kees staat bij baan 1. Hij heeft jarenlang zelf gereden. Z'n mooiste herin nering: „In 1987 stak ons drietal (de beste drie van afdeling Gapinge) voor het eerst negentig, dus allemaal dertig van de dertig, ringen in Biggekerke. Dat gebeurde voor het eerst pas weer in 2008." Het karakteristieke stemgeluid van de Middelburger Alex Dronkers (83) is al ruim drie decennia te horen tijdens het Zeeuws Kampioen schap Ringrijden. „Ik ben ooit een keer gevraagd en altijd gebleven", glimlacht hij. „Ik leg uit wat hier gebeurt. Want het publiek bestaat voor een groot deel uit toeristen. En die weten echt niet wat hier al lemaal gaande is. Aan het einde van de dag neemt iemand anders het van me over voor het echte wedstrijdcommentaar bij de slot- kampen. Daar waag ik me zeker niet aan." foto'srubenoreel SLUIS Een 41-jarige man uit Den Haag is gisteroch tend opgepakt op verden king van het plegen van een ramkraak op het ca sino in de Nieuwstraat in Sluis. De politie achter volgde hem tot in België, nadat om 03.40 uur een getuige had gemeld dat de gevel was geramd. De auto werd in België klemgere den, de bestuurder werd aangehouden. In de wagen lag de vermoedelijke buit van de ramkraak. De ver dachte is overgedragen aan de Belgische politie. VLISSINGEN Een vrouw is woensdagavond gewond geraakt bij een ongeval op de kruising van de Nieuwe Vlissingseweg en de Presi dent Rooseveltlaan in Vlis- singen. Het ongeluk gebeurde rond 22.00 uur, toen twee per sonenauto's op de kruising op elkaar botsten. Een eer- stehulpverleningsvoertuig met een verpleegkundige arriveerde al snel. De ver pleegkundige kwam tot de conclusie dat de vrouw naar het ziekenhuis moest, waarna een ambulance werd opgeroepen en haar verder vervoerde. De beide voertuigen werden door bergingsbedrijven wegge haald. KAMPERLAND Een 27-ja- rige vrouw uit Duitsland is woensdagavond in Kam perland opgepakt omdat ze een medewerker van een vakantiepark had mis handeld. Tijdens haar aan houding sloeg ze ook nog een politieagent in het ge zicht. De vrouw werd rond 21.35 uur door het slachtof fer aangesproken op het feit dat ze aan het roken was in een horecagelegen heid op het park. Hij vroeg haar meerdere malen naar buiten te gaan. Daar luis terde ze niet naar, maar ze haalde uit en sloeg de man in het gezicht. Later sloeg ze ook een agent. Nadat ze ook nog een blaastest had geweigerd, werd ze opge sloten. RM sAül

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 32