Protestlied voor behoud De Piek 3 Vrijwilligster Tannie de Meulmeester en Jan Wielemaker in 't Gasthuis, foto lex de meester Molkenboer nu landelijk vrijwilli gers aan het werven om de een zaamheid van ouderen te verlich ten. Ze hoeven daarvoor slechts vier uur van hun leven te 'done ren' (zie kader). Ofwel, twee keer op bezoek gaan bij een oudere en daar een paar uur mee door te brengen, onder het genot van een kopje koffie. Ook vraagt Molken- boer hen anderen te inspireren: „Deel deze challenge voor de een zame ouderen in je eigen buurt." Inmiddels hebben zich uit heel Nederland al mensen aangemeld. Vanaf 13 oktober worden zij via de stichting gekoppeld aan eenzame ouderen in de buurt. Suleika van Zweeden uit Hulst is één van de Zeeuwen die zich via de website koffieschenken.nl aan- meldden. „Ik zag de oproep op Fa- cebook voorbijkomen en het sprak me direct aan. Eenzaamheid... Ik ben 44 en kom op een leeftijd, zo op de helft, dat je je realiseert: wat gebeurt er eigenlijk met mij, later? Zit ik dan ook eenzaam op een ka mertje? Ik werk in de zorg, op de gipskamer. Daar zie ik soms schrijnende gevallen. Mensen in hun laatste levensfase die heel veel moeite hebben moeten doen om naar het ziekenhuis te komen. Met familie die ver weg woont en ei genlijk geen tijd heeft. Ik hoor van ze hoe moeilijk ze het vinden om hulp te vragen. Zelf heb ik twee oma's, allebei in de negentig, die ook niet naast de deur wonen. On danks dat ik regelmatig langs ga en de andere kinderen ook, zie ik dat ze vereenzamen. Toen ik dit las dacht ik: dit is wél in de buurt. Een uurtje kofïïeschenken tussendoor, dat is makkelijk in te passen. En dan maak je toch weer iemand blij." Vier Zeeuwen hebben zich tot nu toe in totaal gemeld. Initiatief nemer Molkenboer hoopt dat er nog veel bij komen, zodat indivi duele ouderen, buurthuizen en verzorgingshuizen straks verblijd kunnen worden met een heel le ger kofïïeschenkers. VIER UUR VAN JE LEVEN Net om vijf uur barst er een stortbui los in de Vlissingse binnenstad. Net als in 'Zwarte Piek' verenigde Vlis singse muzikanten het protestlied 'Vlissingen huilt' aanheffen. „Die regenbui staat symbool voor het huilen van Vlissingen", verkon digde Jos Houtzager droogjes na de demonstratie voor het gebouw van het poppodium. Houtzager schreef, samen met Jaap van Boven, de tekst van 'Vlis singen huilt'. Het lied is geïnspi reerd op het door Zwarte Riek ver tolkte lied 'Amsterdam huilt, waar het eens heeft gelachen'. De aanleiding voor het verdriet van Vlissingen is heel wat minder dramatisch dan de door de Joden vervolging veroorzaakte Amster damse droefenis na de Tweede We reldoorlog. Maar de dreigende slui ting van De Piek is voor de stad toch een groot verlies, vinden vele be zoekers. Onder hen ook een aantal mensen die er zowel als muzikant als bezoeker komen. Op initiatief van pianist Houtza ger werd 'Vlissingen huilt' gisteren opgenomen in de studio van Peter Provoost aan het Bellamypark. Naast Jos deden Hans van der Werf In deze zaal bijna 50 jaar lang muziek. Als dit niet meer kan, dan worden we ziek (accordeon), Jack van der Steen (basgitaar) en Siivia Swarts (zang) mee. Het resultaat mag er zijn. Sil via overtreft de trieste toon van Zwarte Riek nog. De smart van de dreigende dood van De Piek grijpt luisteraars bij de strot. Houtzager en Van Boven hopen dat niet alleen de bezoekers van het poppodium geroerd zijn, maar ook de Vlissingse politici. Van Boven heeft er een beetje een hard hoofd in, omdat 'het in het 48-jarige be staan van De Piek al de vierde op de vijfde keer is dat ik op de barricades klim'. En alle politieke partijen zijn eerder akkoord gegaan met de ri goureuze bezuinigingen op cul tuur. Ondersteunen Van Boven: „Maar alle raadsfracties zeggen ook dat De Piek wat hen be treft, moet of mag blijven bestaan. Dan zullen ze De Piek toch moeten blijven ondersteunen, want zonder bijdrages blijft geen enkel poppo dium overeind." Provoost wil het donderdag op genomen protestlied nog even goed mixen en bijvijlen. Maar als het aan hem ligt zal 'Vlissingen huilt' vanaf volgende week de sociale media overspoelen. „YouTube, Twitter, SoundCloud. Het lied moet overal te horen zijn", zegt Houtzager. Hij zet het lied ook op zijn eigen Face- bookpagina. Ook hoopt hij een vrij williger te vinden, die een speciale pagina voor de Piekprotesten op poten zet. Twee raadsleden - Frances Oreel (PvdA) en Els Verhage (Groen- Links) - zongen donderdag al uit volle borst mee met het protestlied. Of ze zich inzetten voor een poli tieke reddingsactie wordt bij de Piekliefhebbers met spanning afge wacht. vrijdag 18 augustus 2017 WA helpt tegen de eenzaamheid Suleika van Zweeden. fotoboaz TIMMERMANS De stichting Goed Doen Voor Een Ander is een initiatief van Edward Molkenboer. Voor alle mensen in nood, maar met speciale aandacht voor eenzaamheid onder ou deren. Zo heeft Molkenboer de landelijke Koffieschenk Buurtprojecten opgezet. Het doel is 3.250 mensen vinden die één keer vier uur van hun leven willen 'doneren' om de eenzaamheid te verlichten van dertienduizend ouderen. Na die vier uur - twee keer twee uur koffiedrinken bij een oudere - geven zij 'de koffie kan' door aan een ander, die zij ervoor enthousiast hebben weten te maken. Dit is het 'Geef het door' prin cipe. Vrijwilligers hoeven zich zo niet voor lange tijd vast te leggen en leveren toch een bijdrage. Want die paar kopjes koffie tegen de eenzaamheid mogen dan slechts een drup pel op de gloeiende plaat zijn, vele druppels samen vormen een oceaan. Edward Molkenboer. FOTO DAPHNE VAN DER VOORDE Vlissingen moet weer lachen. En dat kan alleen als De Piek, hét poppodium van de stad, behou den blijft, betogen Walcherse muzikanten. Zij zetten hun be toog kracht bij met een protest lied, wat gisteren voor het eerst klonk vóór De Piek in de Vlis- singse Hellebardierstraat. René Hoonhorst Vlissingen -uit Vlissingen Huilt

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 31