i Sparta met Mühren op Nederlandse toer Nominatie Wiegman 24 Hockeysters Oranje openen het EK in Amstelveen vanavond tegen Spanje Het is morgen precies een jaar gele den dat de hockeysters van Oranje in Rio de Janeiro de olympische fi nale verloren van Groot-Brittannië. De toppers van toen heetten: Maartje Paumen, Naomi van As, El len Hoog, Eva de Goede, Joyce Som broek en Willemijn Bos. Zij zetten afgelopen seizoen, evenals Frede- rique Derkx, Michelle van der Pols, Jacky Schoenaker en Larissa Meijer, een punt achter hun interlandcar rière. Wie worden de toppers van de toekomst? Welke speelsters staan op tijdens het EK hockey in eigen land? Een nadere kennisma king met drie blikvangers in het team van bondscoach Alyson An nan. Marloes Keetels (24) werd begin dit jaar tot veler verrassing be noemd tot aanvoerster van het nieuwe Oranje. De 96-voudig in ternational groeit steeds meer in haar rol, vertelt ze. „In het begin dacht ik dat ik alles moest weten en oplossen. Bijvoorbeeld als ie- abobant mand niet lekker in zijn vel zat, vond ik dat ik met haar moest praten. Nu stuur ik weieens iemand anders van de leidersgroep op een speel ster af." De verdedigende middenvelder sprak over het aanvoerderschap met haar illustere voorgangers Maartje Paumen en Minke Booij. „Hun belangrijkste les was: 'Ga vooral niet de captain spelen. Je moet je eigen weg vinden'. En dat gaat me goed af. Ik doe nu veel meer op gevoel", zegt de speelster van Den Bosch, die niet snel schreeuwend over het veld zal lo pen. Keetels is een speelster bij uitstek die een wedstrijd kan lezen en al tijd een stap vooruit denkt. Ze vormt het cement van het elftal. Met acht goals in veertien inter lands kent Frédérique Matla een veelbelovende start in het Neder lands team. De 20-jarige hockey- ster uit Valkenswaard is snel, tech nisch begaafd en beschikt over een killersinstinct. Matla gaat pas en kele maanden door het leven als aanvaller. Jarenlang speelde ze op het middenveld. Haar coach bij HC Den Bosch, Raoul Ehren, schoof haar dit voorjaar een linie door. Hierna scoorde 'Mattie' - zoals haar bijnaam luidt - aan de lo pende band. De nuchtere Matla toonde zich kort voor het EK zelf ook verbaasd over haar doelpun tenproductie. „Ik ben het helemaal niet gewend om veel goals te ma ken", zei ze tegen hockey.nl. Wel kroonde Matla zich op het WK met Jong Oranje eind 2016 met twaalf goals tot topscorer, maar dat was mede dankzij haar goede strafcorner. Nee, Caia van Maasakker is geen Maartje Paumen. Caia van Maas akker is Caia van Maasakker. Ook een strafcornerspecialist, maar toevallig wel de opvolgster van strafcornerkanon Paumen bij Oranje. En daarom zullen vele ogen op Van Maasakker zijn ge- PROGRAMMA richt als zij dit EK mag aanleggen vanaf kop cirkel. Het is aan de ver dediger van SCHC om zich niet van de wijs te laten brengen als haar corner even niet loopt. De ervaren Van Maasakker (28) is wel wat gewend. Ze heeft 228 in terlands achter haar naam staan en op haar erelijst prijken olympisch goud (2012) en de wereldtitel (2014). Samen met aanvoerster Marloes Keetels, Carlien Dirkse van den Heuvel, Margot van Gef- fen, Lidewij Weiten en Kelly Jon ker maakt Van Maasakker deel uit van de leidersgroep van Oranje. Het was weer eens even wat an ders, gisteravond, in de catacom ben van Het Kasteel. Op de plek waar Mathias Pogba tot voor kort zijn dansjes inzette, stond nu Ro bert Mühren met zijn armen over elkaar gevouwen. De spits die er lang lustig op los scoorde voor FC Volendam hoopt datzelfde te gaan doen in Rotterdam-West. „Een mooie stap naar een mooie club", vindt Mühren zijn transfer naar Sparta, de club waarvoor hij zondagmiddag al kan debuteren, wanneer PEC Zwolle op bezoek komt. Simpelweg omdat hij weer wekelijks lijkt te kunnen spelen, iets wat in België en eerder bij AZ niet vanzelfsprekend was. In Mühren heeft coach Alex Pas toor zijn gewenste aanval lende versterking. Afgelo pen zaterdag, in de met 3- o verloren wedstrijd te gen VA/Y, bleek al dat zijn elftal in offensief op zicht tekortschoot. Maar dat is niet het enige dat er aan schort bij Sparta. Ook op het ge bied van ervaring valt er t nog wel een slag te win nen. In Michel Breuer (37) telt de Rotterdamse se lectie de enige echte routinier. Routine De eerder al aangetrokken Slo veense spits Dalibor Volas is welis waar op respectabele voetballeef- V tijd (30), maar moet zich eerst nog aanpassen aan de Nederlandse voetbalcultuur. Om die reden wil Sparta zich nog versterken met of twee Nederlandse spe lers. Onder meer Iliass Bel Hassani (24) is in het vi zier, de vroe- Ksf gere Spartaan die op een zijspoor is beland bij AZ. Ook de naam van zijn geroutineerde club genoot Jop van der Linden (27) is gevallen op Het Kasteel. In deze periode van transferdrukte is het echter onzeker of, en zo ja wanneer, de spelers haalbaar zijn. Om die re den bekijkt men ook andere opties. Buitenlands talent Tot vandaag versterkte Sparta zich louter met buitenlands talent: Ju lian Chabot (RB Leipzig), Franck Bambock (SC Huesca), George Dobson (West Ham) en doelman Alex Craninx (Real Madrid). De voorganger van Mühren, Pogba, vertrok op zijn beurt. Hij kon zich niet vinden in de bijrol die ook dit seizoen voor hem was weggelegd. Aangezien eerder al Denzei Dum fries (Heerenveen), Rick van Dron- gelen (HSV) en Mart Dijkstra, die van Pastoor transfervrij naar NEC mocht, vertrokken, werd de selectie kwalitatief wel erg smal. En juist in deze fase van het sei zoen is het voor Sparta belangrijk punten te pakken, aangezien het verschillende concurrenten treft. VOETBAL Sarina Wiegman maakt kans om te worden uitge roepen tot beste trainer van een vrouwenvoetbalteam in 2017. De bondscoach van Oranje is door wereldvoetbalbond FIFA met ne gen anderen genomineerd. Wiegman hielp Oranje een kleine twee weken terug aan de Europese titel. Lieke Martens en Vivianne Mie- dema maken kans te worden uit geroepen tot beste voetbalster. De twee internationals van Oranje behoren tot de tien kan didaten. Martens en Miedema blonken onlangs uit op het EK. De komende maand kan op de website van de FIFA worden ge stemd. Uit een top-3 kiest een pa nel van deskundigen zowel bij de coaches als speelsters de uitein delijke winnaar. Op 23 oktober wordt bekendgemaakt welke coach en speelster wint. vrijdag 18 augustus 2017 Tijd voor nieuwe gezicht Meer dan duizend interlands leverden de Nederlandse hockeydames in na het afscheid van een half elftal boegbeelden. Wie zijn de nieuwe blikvangers tijdens het EK in Amstelveen? Natasja Weber Amstelveen AANVOERSTER MARLOES KEETELS adidas SPITS FRÉDÉRIQUE MATLA De nieuwe blikvangers van Oranje, dat vanavond begint aan het EK hockey in eigen land: Marloes Keetels (I), Frédérique Matla en Caia van Maasakker (r). fotosproshots/anp STRAFCORNER-SPECIALIST CAIA VAN MAASAKKER NEDERLAND Vandaag, 20.00 uur Nederland - Spanje Zondag, 20.00 uur Nederland - België Dinsdag, 20.00 uur Nederland - Tsjechië Donderdag, 17.00/20.00 uur Halve finales. Zaterdag, 20.00 uur Finale. Eerste EK-duel: Nederland - Spanje, vanavond 20.00 uur in Amstelveen. TV: NP03. Sparta versterkt zich met aan valler Robert Mühren (28), die voor twee seizoenen wordt ge huurd van Zulte Waregem. Er is bovendien meer (Nederlandse) versterking op komst. Dennis van Bergen Rotterdam .'.tö Robert Mühren moet Sparta van goals voorzien, fotoanp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 24