u d> Nederlandse investeerder koopt frisdrankproducent van Appelsientje a^aa 16 Heijmans Boskalis FIPRONILVOEDSELAFFAIRE Zijn boeren in het eierschandaal weerloze slachtoffers van een stel malafide ondernemers en een slapende voedselwaakhond? In de eiersector hadden allang alarmbellen moeten afgaan, stellen deskundigen. leder ander die op het erf komt, gelooft de boer sneller dan de dierenarts Kort Duitse spoorverzakking drama voor vervoerders Het goederentreinverkeer tussen Nederland en Zwitserland ligt al dagen zo goed als plat door problemen bij bouwwerkzaamheden in Zuid-Duitsland. Volgens brancheorgani satie RailGood levert dit Nederlandse spoorgoederenvervoerders zo'n 10 miljoen euro schade per dag op. Ook de Rotterdamse haven wordt erdoor geraakt. Zaterdag raakte het spoor tussen Karlsruhe en Bazel door een bodemverzakking geblokkeerd. De pro blemen zijn waarschijnlijk pas volgende maand opgelost. Lufthansa aast op groot deel vloot Air Berlin Luchtvaartmaatschappij Lufthansa wil circa 90 van de in totaal 140 vliegtuigen van het failliete branchegenoot Air Berlin overne men. De onderhandelingen daarover begin nen nog deze week, zo meldde het dagblad Süddeutsche Zeitung. Air Berlin vroeg eer der deze week faillissement aan, nadat de Arabische grootaandeelhouder Etihad had laten weten niet langer geld te willen steken in het structureel verlieslatende bedrijf. Dankzij een overbruggingskrediet van 150 miljoen euro van de Duitse overheid kun nen alle vluchten voorlopig nog doorgaan. Trump trekt stekker uit adviesraad na uittocht ceo's De Amerikaanse president Trump heeft zijn adviesraden van industriële leiders opgehe ven. Zijn besluit volgde op een uittocht van ceo's. Nadat de bazen van onder meer sport- kledingfabrikant Under Armour, farmacie concern Merck en chipfabrikant Intel hem al de rug toekeerden, volgden ook bestuurs voorzitters van technologiebedrijf 3M en voedingsmiddelenproducent Campbell Soup. Ze stapten op vanwege Trumps reac tie op de gewelddadigheden in de stad Charlottesville. Flitsen ForFarmer elangenorganisaties als boerenbond LTO hebben zitten slapen, stelt Marcel Schuttelaar, adviseur in de voedingsbranche. „Zij pretenderen de belangen van boeren te beschermen. Signaleren dat één op de vijf pluimveehouders ineens een wondermiddel gebruikt om een hard nekkige plaag te bestrijden, hoort daar ook bij. Want nu worden de boeren opgezadeld met de kosten die super markten hebben gemaakt om de ei eren terug te halen. Bovendien is een schandaal als dit killing voor de export van eieren en het imago van de sec tor." De sector heeft te weinig verant woordelijkheid genomen, vindt ook Piet Vanthemsche, oud-voorzitter van de Belgische Boerenbond én de Belgische voedselwaakhond FAW. Hij verbaasde zich in de Vlaamse krant De Tijd over 'het feit dat dit tout court is kunnen gebeuren in de sector zelf. „Daar is volgens mij te weinig aandacht aan gegeven." Een verzachtende omstandigheid is volgens de deskundigen wel dat Chickfriend bewust mist creëerde. De meeste eierboeren zijn aangesloten bij het private kwaliteitssysteem 1KB. Zij mogen alleen zaken doen met bedrij ven die dat ook zijn. Chickfriend had weliswaar geen IKB-certificaat. Maar zusterbedrijf ChickClean van dezelfde eigenaren, dat stallen ontsmette, wel. Op beurzen, in advertenties en de vrachtwagentjes waarmee ze rondre den om bloedluis te bestrijden, pronk ten de mannen met het IKB-logo. Keukentafel Het is niet zo dat boeren alles en ie dereen zomaar vertrouwen, zegt Hugo Bens van de Zuidelijke Land- en Tuin bouworganisatie (ZLTO). „Boeren zijn in principe argwanend. Maar dit wa ren geen gladjanussen van buiten de sector. Het ging om boerenjongens, leuke gasten die een hoop mensen in de sector kennen." Vooral in de omge ving van kippenhoofdstad Barneveld. Chickfriend-oprichter Martin van de B. was er een trouwe kerkganger, net als veel van zijn klanten. Onder Brabantse kippenboeren had Chickfriend een stuk minder klandi zie. Maar dat is niet omdat Brabantse boeren kritischer zijn, erkent Bens, zelf pluimveehouder in Haps. „Ook bij mij hebben ze weieens aan de keuken tafel gezeten. Maar ik geloofde niet dat zo'n middel op basis van eucalyptus en menthol zou werken. Ik had al van alles geprobeerd om van bloedluis af te komen: groene zeep, de stallen warmstoken, silica, biodiesel, cola, koolzaad. Dat heeft me een hoop geld gekost. Maar als iemand uit mijn di recte omgeving Chickfriend had aan geraden, een collegapluimveehouder die de boel goed voor elkaar had, had Het bedrijf verwacht de deal nog dit jaar te kunnen afronden. FrieslandCampina, eigenaar van merken als Campina, Friesche Vlag, Chocomel en Fristi, liet in fe bruari al weten dat het een koper ging zoeken voor Riedel. De fris- drankpoot past niet langer in de toekomstplannen van de onderne ming, die zich volledig wil toeleg gen op de productie van zuivel. De Amsterdamse investerings maatschappij Standard Invest ment richt zich op kleine tot middelgrote bedrijven in Nederland en België. Zij heeft al belangen in onder meer fastfoodketen Bur ger King Nederland en de producent van afbakbrood Dutch Bakery. Financiële details over de verkoop zijn niet bekendgemaakt. Riedel is sinds 1879 ac tief met de productie van mineraalwater, limonade en vruchtendranken. In 1973 introduceerde het bedrijf on der de merknaam Appelsientje zijn eerste in karton verpakte vruchtensappen. Taksi kwam in 1985 op de markt, CoolBest in 1995 en Dub- belFrisss het jaar daarna. f Riedel telt tweehon derd werknemers en was vorig jaar goed voor een omzet van 125 miljoen euro. Het in Ede geves tigde bedrijf is marktlei der in Nederland in zowel de houdbare als gekoelde vruchtensappen en -dranken. Daarnaast is het bedrijf actief op de Belgische markt. SCHADE FAILLISSEMENT BREUK Omzet Alibaba ruim helft hoger. De Chi nese internetgigant Alibaba heeft de omzet in het afgelopen kwartaal fors zien stijgen. Er werd 56 procent meer verkocht dan een jaar eerder, wat de omzet tot omgerekend 6,4 miljard euro opstuwde. Inspecties stalbranden Verzekeraars wil len na een reeks stalbranden, waarbij de af gelopen weken al tienduizenden dieren om kwamen en forse economische schade werd geleden, intensiever inspecteren bij veehou ders. Veel stalbranden ontstaan volgens de verzekeraars door problemen met elektra. O vrijdag 18 augustus 2017 Nadat het bouwbedrijf voor het eerst in lange tijd zwarte cijfers presen teerde, zit het aandeel stevig in de lift. De koers van het telecombedrijf steeg na een ad viesverhoging van analisten van ING. De omzet van de baggeraar stond opnieuw onder druk door de las tige omstandig heden in de off- shoremarkt. Het veevoeder bedrijf liet zich voorzichtig uit over de rest van dit jaar. o 'Eiersector Annemieke van Dongen Rotterdam B Frans van Knapen Zuivelproducent FrieslandCam- pina verkoopt zijn sap- en fris drankdochter Riedel, bekend van Appelsientje, CoolBest, DubbelFrisss en Taksi, aan de Nederlandse investeerder Standard Investment. ANP Ede

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 16