Tommy Wieringa 15 <9 De slager wordt geacht zijn eigen vlees te keuren I n zo werd het de zomer van stalbranden en gif schandalen. Dit jaar .gingen al zeven var- Ikensfabrieken in vlam men op, waarbij 50.000 dieren omkwamen. Op pluimveebedrij- ven verbrandde een veelvoud aan kippen. Daarmee zijn er in 2017 al 225.000 dieren omgekomen in het vuur. Je verstand staat erbij stil - de aantallen, de paniek, de horror van het levend verbranden. Door het fipronil-schandaal werden nog eens anderhalf mil joen kippen gedood. Het is een veilige veronderstelling dat er aan het eind van dit jaar, met nog ruim vier maanden te gaan, twee miljoen productiedieren zinloos zullen zijn gestorven. Een getal om bij stil te staan, en de gedachten te laten gaan over de perversies van onze voedsel productie. Ruim een half miljard produc tiedieren herbergt dit kleine land. De exportwaarde van al die dieren bedroeg in 2012 meer dan 85 miljard euro, ongeveer 10 pro cent van het bruto nationaal pro duct. Een zo belangrijke econo mische sector is gebaat bij een sterke toezichthouder, zou je zeggen, die onmiddellijk kan in grijpen als de voedselveiligheid in het geding is. Merkwaardig ge noeg is met de onstuimige groei van de vleessector de controle sterk afgenomen. De slager wordt geacht zijn eigen vlees te keuren. Het schandaal met het insecti cide fipronil is een direct gevolg van falend toezicht. De Neder landse Voedsel- en Warenautori teit (NVWA), die de veiligheid van ons voedsel controleert, is stelselmatig uitgekleed door de politiek. In zijn boek Uitgebeend wijst onderzoeksjournalist Mar cel van Silfhout erop dat de voor loper van de NVWA begin deze eeuw nog 200.000 bedrijven per jaar controleerde en 10.000 boe tes uitschreef. In 2013 was het aantal inspecties gedaald van acht naar twee per dag. „Een be drijf', schrijft Van Silfhout, „wordt gemiddeld slechts een maal in de drie tot vijfjaar be zocht. Omgerekend is er nu dus nog maar een twaalfde over van de inspectiefrequentie van 2003." De sjoemelaar heeft geen ho gere wiskunde nodig om glo baal uit te rekenen wat de kans is dat hij wordt gepakt. En waar een regulier controlebezoek vroeger met drie of vier inspecteurs werd gedaan, gaat een inspecteur nu in zijn eentje naar bedrijven. Het eens zo goed presterende agentschap is welbewust kapot gemaakt onder de kabinetten- Balkenende. Eerst werd het weg gehaald bij het ministerie van Volksgezondheid en onderge bracht bij het exportministerie van Landbouw, intussen ressor teert het onder het handelsmi nisterie van Economische Zaken. Bij de NVWA zelf noemen ze hun dienst 'wegverdund, uitge beend en kapotbezuinigd'. Dat er door het fipronil-schan- daal veel kritiek is op de NVWA is even voorstelbaar als onterecht. De werkelijke verantwoordelij ken zijn de CDA-bewindslieden die het economisch belang stel selmatig hebben laten prevaleren boven de volksgezondheid. On der Cees Veerman, Gerda Ver burg en Maxime Verhagen werd de NVWA een schoothondje van de politiek; een fout die onder Henk Kamp en zijn staatssecreta rissen Dijksma en Van Dam niet is hersteld. De schade van de fi- pronil-crisis moet daarom op Den Haag worden verhaald. „Schitterend", zegt de 104-jarige mevrouw Van Aarem tegen de mensen die haar wens zojuist in vervulling hebben laten gaan. Om haar heen is alles wit: de bomen, het voetpad, de ramen van haar medebewoners en inmiddels ook haar rolstoel. Met een glimlach en samengeknepen ogen aanschouwt ze het tafereel. De brandweerman nen schieten ondertussen nog wat 'sneeuw' de lucht in. Vrijwilligster Hilda Glas en zorgmedewerkster Mariska van Beek onderzochten hoe de droom van mevrouw Van Aarem werke lijkheid kon worden. „Deze wens heeft ze opgeschreven in de wens- boom in onze huiskamer", vertelt Van Beek. „We wilden het heel graag regelen, maar wisten niet goed hoe." Midden in augustus gaat zo'n wens nou eenmaal niet vanzelf in vervulling. Bovendien laat de ge zondheid van mevrouw een ritje naar skihallen in Amsterdam of Zoetermeer niet toe. „Toen kwam iemand met het idee van de schuimslang. De brandweer was gelijk bloedenthousiast." Binnen een dag stonden de brandweermannen op de stoep om alles te voorzien van een witte laag. „Ze heeft echt genoten", zegt Van Beek. „Sneeuw is alles voor haar. Mevrouw Van Aarem ziet niet meer zo goed, maar in de sneeuw gaat het beter. Dat heeft met de lichte kleuren te maken." Exclusieve Lezersreis Ontdekkingsreis door Noord-Brabant FLETCHER HOTELS 3 dagen Ontspannen in Etten-Leur Boek nu deze reis op reiskatern.nl/pzc reiskatern.nl vrijdag 18 augustus 2017 oei Vurige wens Lily (104): nog één keer sneeuw De hoogbejaarde Lily van Aarem wilde heel graag nog eens sneeuw zien. De brandweer van Heerenveen wachtte het weerbe richt niet af en maakte van woon zorgcentrum Coornhert State een winterwonderland. Barbara de Jong Heerenveen Inbegrepen Ontvangst met een welkomstdrankje 2 x overnachting 2 x uitgebreid ontbijtbuffet 1 x heerlijk 3-gangen diner op de dag van aankomst Informatiepakketje van de omgeving inclusief fiets- en wandelroutes Gratis WiFi Gratis parkeren Nabij het gezellige stadscentrum van Etten-Leur is het mooie Fletcher Hotel-Restaurant Trivium gelegen. Het hotel is een ideale uitvalsbasis voor het maken van fiets- en wandeltochten door De Biesbosch. Ook een bezoek aan de gezellige stad Breda, Rosada Fashion Outlet of het Vincent Van Gogh Informatiecentrum behoren tot de mogelijkheden. U zult zich geen moment vervelen. Fletcher Hotel-Restaurant Trivium Na een heerlijke dag in de buitenlucht kunt u bij terugkomst in het hotel genieten van de vele faciliteiten die het 4-sterren hotel te bieden heeft. Laat u verrassen door de heerlijke gerechten van de chef-kok in het a la carte restaurant en sluit uw dag af met een drankje aan de bar. Even helemaal ontspannen? Het hotel beschikt over het luxe Beauty Wellness Trivium, met onder andere twee soorten sauna's, een Turks stoombad en infraroodbeamers. Dit arrangement is geldig t/m 31-12-2017 (m.u.v. feestdagen en evenementen) o.b.v. verblijf van twee personen op een standaard tweepersoonskamer. Meer informatie en boeken: ga voor Ontdekkingsreis door Noord-Brabant naar onze website reiskatern.nl/pzc/fletl731 of bel met Fletcher Hotel-Restaurant Trivium 076 - 50100 41 •4 „Schitte rend", noemt Lily haar winter wonderland. FOTO RENS HOOYENGA Geldig t/m aankomst 31-12-2017 Wellness hotel in Etten-Leur Culinair genieten in het a la carte restaurant -/ Gelegen in een natuurrijke omgeving Inclusief 3-gangen diner

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 15