12 Als hulpverleners falen, kan een zelfgekozen mentor uitkomst bieden Jongeren die zelf een vriend of familielid aanwijzen als mentor, worden minder vaak uit huis geplaatst, of blijven langer op school. Een veelbelovende aanpak, menen experts. -'v; Voor de grap noemt de 19-jarige Kamran uit Amsterdam zijn vriend Jamil (ook 19) soms zoon. Terwijl hij zelf nota bene drie maanden jonger is. Het komt door dat hij Jamil als mentor de afgelo pen zeven maanden bij de hand heeft genomen om zijn leven weer op de rit te krijgen. Hoe hij dat deed? Een voorbeeld. Jamil moest meer structuur krij gen en niet de hele dag op de bank hangen of chillen met vrienden. Dus stelde Kamran een chillver- bod in: na schooltijd meteen naar huis. Hij gaf alle vrienden instruc ties: stuur Jamil naar huis als hij opduikt. „En het werkte", vertelt Kamran lachend.Als ouders niet meer weten wat ze met hun zoon of dochter aan moeten en geen hulpverlener meer tot ze door dringt, worden ze vaak uit huis ge plaatst. De hoop is dat een time out in een jeugdinstelling beter schap biedt. Sinds de gemeenten verantwoordelijk zijn voor jeugd zorg gebeurt het vaker dat kinde ren bij hun ouders weg moeten. „Zodra er een onveilige situatie bestaat, kijken we naar een uit huisplaatsing. Terwijl de veilig heid dan ook niet altijd is gegaran deerd en de situatie thuis niet ver andert", stelt Levi van Dam, ortho pedagoog bij Spirit en onderzoeker bij het Kenniscentrum Kinder- en Jeugdpsychiatrie. Een zelfgekozen mentor biedt uitkomst. In 90 pro cent van de gevallen kon het kind thuisblijven. Dat blijkt uit onder zoek van de universiteiten van Amsterdam en Utrecht en de Rad boud Universiteit. JIM's (Jouw In gebrachte Mentor) hebben hon derden keren voorkomen dat jon geren tussen 12 en 23 jaar hun ou derlijk huis moesten verlaten. „Na alle hulpverlening hebben ze ein delijk het gevoel dat er iemand aan hun kant staat. Dat ze worden ge hoord", verklaart Van Dam. Spiegel In allerlei steden, waaronder Am sterdam, Utrecht, Rotterdam, Breda en Zwolle werken hulpver leners met zelfgekozen mentoren. De JIM's bieden vooral een luiste rend oor en houden de jongeren waar nodig een spiegel voor. Ook kunnen ze bij hun mentor aan kloppen voor advies. De hulpverle ners houden steeds contact met de JIM en ondersteunen diegene. Voor Kamran was het geen ver rassing dat zijn vriend hem koos als mentor. „Ik heb invloed op hem. Als ik vind dat hij iets anders had moeten doen, zeg ik dat." Kamran moest zijn vriend ervan overtuigen dat een diploma be langrijk is voor de toekomst. De twee voerden wekelijks lange ge sprekken, soms met hulpverleners erbij. Jamil vroeg hem raad over Na alle hulpverlening hebben ze eindelijk het idee dat er iemand aan hun kant staat beslissingen die hij moest nemen. Het Nederlands Jeugdinstituut (NJi) noemt het een veelbelovende aanpak. „Het is een heel duurzame methode. Een hulpverlener gaat op een gegeven moment uit zo'n ge zin, maar zo'n mentor blijft er al tijd onderdeel van", verklaart advi seur en onderzoeker Lianne Lek- kerkerker. Zeker in gezinnen met grote problemen kan een zelfgekozen mentor uitkomst bieden. Lekker- kerker: „Deze gezinnen hebben veelal negatieve ervaringen met hulpverleners. Dan nemen jonge ren eerder iets aan van iemand die ze zelf hebben gekozen." In navolging hiervan gaan zes Amsterdamse middelbare scholen het project inzetten om schooluit val tegen te gaan. „Leerlingen moeten weten dat ze nodig zijn op school. Die groepsband moeten we in de klas en in hun eigen omge ving creëren, zodat ze sneller naar school blijven komen, ook bij pro blemen", legt Ariëlle de Ruijter uit, directeur van het Samenwer kingsverband Voortgezet Onder wijs Amsterdam-Diemen. Bij Jamil is de missie tot dusverre geslaagd. Hij doet weer een studie. Kamran: „Als je ziet dat hij van slecht naar beter gaat, word je wel blij. Ik hoop echt dat hij op de rit blijft." vrijdag 18 augustus 2017 Kamran (r) helpt Jamil zijn leven op de rit te krijgen, foto MAARTEN BRANTE Jongere in nood is beter af met een vriend als coach Ellen van Gaaien Amsterdam —Levi van Dam

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 12