II Justitie dagvaardt tien jihadi's via Facebook EUWS 11 De Franse presidentsvrouw Brigitte Macron doet voor het eerst een boekje open over haar bijna 25 jaar jongere man, haar eigen ambities en hun nieuwe leven. Man gewond bij woningoverval AMSTERDAM De politie heeft gisteren een meisje en een vrouw uit Amsterdam aange houden in verband met een woningoverval, waarbij een geestelijk beperkte man ge wond raakte. De politie is nog op zoek naar drie anderen. De vrouw en het meisje meld den zichzelf op het politiebu reau, nadat de politie woens dag een bericht op Facebook had geplaatst. De overval ge beurde gistermiddag. Daarbij sloegen en schopten twee meisjes, een man en een jon gen de geestelijk beperkte be woner en bedreigden hem met een mes. De vier overval lers gingen er met diverse waardevolle spullen vandoor. Burgemeester baalt van Trump PHOENIX Burgemeester Greg Stanton van Phoenix in de staat Arizona zit in zijn maag met een voorgenomen cam pagnebijeenkomst van Donald Trump in zijn stad. De president kondigde eer gisteren aan dat hij volgende week een rally wil houden in Phoenix. Hij deed dit nadat hij zijn uitspraak had her haald dat meerdere partijen schuld hebben aan de rellen in Charlottesville met neo nazi's in een hoofdrol. „Ik ben teleurgesteld dat Trump ervoor heeft gekozen een bij eenkomst te houden, terwijl het land de wonden probeert te helen van de tragische ge beurtenissen in Charlottes ville. Ik hoop dat hij zijn be zoek uitstelt", aldus Stanton. Klusser schiet spijker in z'n hart WISCONSIN Een 52-jarige klusser uit de Amerikaanse staat Wisconsin is levenge vaarlijk gewond geraakt nadat hij zichzelf per ongeluk met een spijkerpistool in zijn hart had geschoten. Doug Bergeson zag vervol gens de bijna 8 centimeter lange spijker op het ritme van zijn hartslag meebewegen. De vlijmscherpe stalen nagel moest vervolgens tijdens een open hartoperatie worden verwijderd. Bergeson reed zelf bijna 20 kilometer naar het ziekenhuis, waar hij on middellijk onder het mes moest. Het slachtoffer heeft na de operatie nog twee dagen in het ziekenhuis moeten door brengen. Hij maakt het in middels weer goed. zelf. „Ik ga een publieke rol vervul len, net als mijn voorgangsters", zegt ze. „Maar ik wil dat daar nu eens dui delijkheid over komt." Tijdens de verkiezingscampagne had Emmanuel Macron beloofd een speciale 'status' voor zijn vrouw te zullen creëren. Maar dat stuitte op veel weerstand. Brigitte is niet geko zen, zeiden critici, dus waarom zou zij een salaris moeten krijgen, be taald door belastingbetalers? Een pe titie tegen die speciale status werd massaal ondertekend. Emmanuel Macron krabbelde te rug en beloofde een 'handvest' in plaats van een 'speciale status'. De presidentsvrouw krijgt geen officiële rol en wat ze doet, wordt openbaar gemaakt. Brigitte Macron in Elle: „In dat handvest komt te staan dat ik geen salaris krijg. Er komt in te staan wat ik doe en welke middelen ik daarvoor krijg. Op die manier weten de Fransen precies waar ik me mee bezighoud." Achtergrond Ze weet dat ze 'de vrouw van' is. Em manuel regeert. „Als ik ooit het idee heb dat mijn aanwezigheid het presi dentschap verstoort, verdwijn ik naar de achtergrond." Maar de race om het presidentschap deden ze wel samen. Als haar gevraagd wordt naar de ver kiezingscampagne, spreekt ze na drukkelijk in meervoud. „Veel men sen dachten dat wij zeker wisten dat we gingen winnen. Dat was niet zo. We zijn er geen moment zeker van geweest." raakt dat er buitengewone dingen ge beuren. Ik vraag me altijd af: wat wordt het volgende avontuur? Zo gaat het al twintig jaar." Tiener Brigitte en Emmanuel leerden elkaar kennen in het Noord-Franse Amiens. Hij zat er als tiener op school, zij was er lerares. Ze werden verliefd, on danks de ruim 24 jaar verschil in leef tijd. „Ik viel nooit op jongere man nen." Ze heeft nooit spijt gehad van hun huwelijk. „Als ik deze keus niet had gemaakt, zou mijn leven een mislukking zijn geworden." Brigitte Macron maakt een strijd bare indruk. „Ik denk dat de 21ste eeuw de eeuw van de vrouw wordt. Misschien kunnen vrouwen eindelijk eens wat problemen in de wereld op lossen." En dat geldt ook voor haar- Ik vraag me altijd af: wat wordt het volgende avontuur. Zo gaat het al 20 jaar Ze ontbijten 's morgens graag samen, op het Élysée, het presidenti eel paleis. „Jazeker, en daar zitten we dan: ik met mijn rimpels en hij zo jong." Ze maken er zelfs al onderling grapjes over. „Dan zeggen we: Emmanuel heeft maar één minpunt, en dat is dat-ie jonger is dan ik ben." Brigitte Macron (64) heeft voor het eerst een interview gegeven sinds haar man Emmanuel Macron (39) drie maanden geleden de Franse ver kiezingen won. De Fransefirst lady staat glunderend in jeans op de voor pagina van damesglossy Elle - 'exclu sief: ontmoeting met een zelfstan dige vrouw' - en krijgt binnenin zo'n tien bladzijden de ruimte om nu eens zélf te praten. „Als ik weieens lees wat er over ons wordt geschre ven, krijg ik het idee dat het over heel andere mensen gaat." Van de ene op de andere dag ruilde ze haar 'gewone' leven in voor het le ven in een paleis, beaamt ze. „Met Emmanuel ben ik eraan gewend ge- ROTTERDAM Het Openbaar Mi nisterie heeft tien Nederlandse IS- strijders gedagvaard voor een zit ting in de Rotterdamse rechtbank. Hun zaken worden op 12 septem ber behandeld. Vrijwel zeker be vinden de tien zich op dit moment in het jihadistische strijdgebiedt in Syrië of Irak. Als ze niet verschij nen, worden hun zaken bij verstek behandeld. Ze kunnen dan wel worden vertegenwoordigd door een advocaat. Het OM zegt de tien op alle mo gelijke manieren te hebben bena derd, ook via Twitter, Facebook en WhatsApp. Ook is de zitting onder de aandacht gebracht in het strijd gebied met een gerichte actie op Facebook. De tien mannen worden gedag vaard vanwege deelneming aan een terroristische organisatie en de voorbereiding van terroristische misdrijven. Drie mannen komen uit Delft, twee uit Rotterdam en twee uit Nijmegen. De andere vier komen uit Utrecht, Culemborg en Gouda. Ze zijn tussen de 18 en 37 jaar oud. Het OM wil niet wachten met berechting tot ze terugkeren naar Nederland. „Hiermee willen we ook duidelijk maken dat de rechts staat geen afscheid heeft genomen van de uitreizigers", stelt het OM. vrijdag 18 augustus 2017 A Romantiek in het Elysée. De zojuist ingezworen Franse president kust zijn oude juf en huidige vrouw Brigitte. FOTO REUTERS A Brigitte Macron wil als première dame van Frankrijk een pu blieke rol vervullen. Over internationale aandacht heeft ze in elk geval niet te kla gen. Zo sprak ze met U2-zanger Bono en zangeres Rihanna. FOTO'S GETTY IMAGES AP —Brigitte Macron Frank Renout Parijs

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 11