'Ik wist dat jointjes zijn ondergang zouden worden' 10 Nieuwe speekseltest betrapt drugsgebruikers in verkeer razendsnel Politie en deskundigen maken zich zorgen over drugsgebruik in het verkeer. De eerste resultaten van de nieuwe speekseltest geven aan dat die zorg terecht is. „Mensen stappen na een blowtje zonder nadenken in de auto." Ze werken pas anderhalve maand met de nieuwe speekseltest, maar in die periode heeft de politie in Alphen aan den Rijn al vijftien au tomobilisten betrapt op rijden on der invloed van drugs. Voor teamchef John Nieumeijer van de politie in Alphen reden om zijn zorg uit te spreken. „Ik denk dat dit het topje van de ijsberg is. Het lijkt erop dat mensen na een blow tje zonder nadenken in hun auto stappen." Dat denkt ook Team Alert, de verkeersveiligheidsorganisatie van jongeren. „Ik weet haast wel zeker dat dit het topje van de ijsberg is", zegt Julien L'Ortye van Team Alert. „Wij merken aan alles dat jongeren vaak geen weet hebben van het ge vaar van drugs in het verkeer. Er is gewoon veel minder aandacht voor dan voor alcohol, of ze den ken dat je er toch niet voor wordt gepakt. Wij zijn heel erg blij dat deze test er nu is. De politie zal meer mensen gaan betrappen." L'Ortyes vermoeden wordt ge sterkt door onderzoek van de Stichting Wetenschappelijk On derzoek Verkeersveiligheid (SWO V). Daaruit blijkt dat in Ne derland een kleine 3 procent van Cannabisgebruikers hebben soms het idee dat ze van wiet zelfs beter gaan rijden de bestuurders met 'sporen van drugs' rondrijdt. En dat is gevaarlijk: ongeveer van 10 procent van de autobestuurders die zwaargewond raken bij een on geval, test positief op drugs. Hasj, wiet en cocaïne komen het meest voor. „En onder cannabisgebrui kers leeft soms het idee dat ze van wiet zelfs béter van gaan rijden, ter wijl uit onderzoek blijkt dat dat echt nietwaar is," zegt Sjoerd Hou wing van de SWOV. De speekseltest wordt sinds 1 juli van dit jaar uitgerold over Neder land, wat wil zeggen dat 350 opge leide trainers 25.000 agenten klaar stomen om snelle drugstesten te kunnen afnemen. „Het is de bedoe ling dat binnen twee jaar alle 25.000 agenten op de werkvloer zijn opge leid", zegt een woordvoerster van de nationale politie. Tijdrovend Tot voor kort was het voor agenten tijdrovend om vast te stellen of ie mand 'met drugs op' achter het stuur was gekropen. Nieumeijer: „We moesten afgaan op uiterlijke kenmerken, zoals wijd open staande pupillen of opvallend rijge drag. Dan moest je iemand meene- men naar het bureau voor een bloed- en urineproef, het resultaat opsturen naar het Nederlands Fo rensisch Instituut en twee weken wachten op de uitslag." Dankzij de nieuwe speekseltest kunnen agenten nu binnen enkele minuten vaststellen of iemand on der invloed is. Met een staafje wordt speeksel uit de mond genomen waarna een testkit razendsnel uit wijst of sprake is van drugsgebruik. Verkeersfuiken Toch zullen er niet op korte termijn verkeersfuiken worden opgezet om speekseltesten af te nemen. Voorlo pig wordt de test alleen afgenomen als daar aanleiding voor is, zoals vreemd rijgedrag. Volgens zowel de politie als Team Alert hebben drugs ongeveer de zelfde negatieve invloed op rijge drag als alcohol. „Je vermogen om risico's in te schatten en je reactie snelheid nemen gewoon af', zegt L'Ortye. Het effect van drugs kan langer duren dan dat van alcohol. Gebruik van alcohol of drugs achter het stuur wordt nog niet apart geregistreerd. Beide over tredingen gaan de boeken in als 'rij den onder invloed'. Een gezellig samenzijn met vijf vrienden, zo kenschetste Lex die sfeer van de avond in februari van dit jaar. Ja, er werden wel wat drugs gebruikt. Ook wel wat meer dan normaal misschien: iedereen was de volgende dag toevallig vrij. Maar van buitensporig gebruik was geen sprake, stelde Lex op de zitting. „Dus toen Sebastiaan en ik midden in de nacht honger kregen, dacht ik: kom we gaan rij den. Ik voelde ook het effect van de drugs niet meer - het was uren nadat ik voor het laatst had ge bruikt." Eerst bracht Lex twee vrienden naar huis, om vervolgens met Se bastiaan op zoek te gaan naar een McDonald's of een andere eet- tent. Halverwege besloten de twee toch te keren en thuis iets klaar te maken. Een gesprek over eten dus - dat was de laatste con versatie tussen de twee vrienden, tot het moment dat de Renault Twingo van Lex met harde klap tot stilstand kwam tegen een elektriciteitshuisje en een boom aan de Beijerincklaan in Wad- dinxveen. Lex: „Ik kon mijn gordel los- klikken en uit de auto klimmen. Ik hoorde dat Sebas nog ademde. Ik ben de weg op gegaan, heb ge probeerd auto's stil te houden om hulp te krijgen. Toen ik terugging, was Sebas' ademhaling gestopt." Het Nederlands Forensisch In stituut (NFI) kon aan de hand van bloedwaarden van Lex aantonen dat hij speed en GHB had ge bruikt, en wel in die mate dat die tot zeer grote waarschijnlijkheid zijn rijvaardigheid negatief heeft beïnvloed. Rechter Marianne Rootring: „Deze drugs kunnen de hersenfuncties dempen, tot je in een haast comateuze toestand verkeert. Met alle risico's van dien in het verkeer." Puberen De vader van de omgekomen Se bastiaan maakte gebruik van zijn spreekrecht, en legde daarin ook de nadruk op de negatieve effec ten van drugs. „Mijn jongen en ik, we gingen naar Feyenoord, hij was helemaal idolaat van Dirk Kuyt. Tot hij begon te puberen en het een constant gevecht was te gen de jointjes, die ik telkens vond in zijn kamer." Gesprekken met Brijder versla vingszorg, de GGD en de huisarts mochten niet baten: Sebas bleef gesteld op zijn jointje. Zijn vader: „Ik heb hem er zo vaak voor ge waarschuwd en ik wist dat het zijn ondergang zou worden." Het was uiteindelijk het drugsgebruik van een ander, die die ondergang in gang zette. De eis tegen Lex is 24 maanden cel, waarvan vier voorwaardelijk. Uitspraak over twee weken. vrijdag 18 augustus 2017 GO Alarm over roken van joints achter het stuur Victor Schildkamp Jan Belt Alphen aan den Rijn Sjoerd Houwing (SWOV) Een agent neemt tijdens een verkeerscontrole een speeksel test af. Sinds 1 juli mag de politie speekseltesten doen om drugs gebruik in het verkeer aan te tonen, fotoanp Zo'n 350 trainers zullen de ko mende tijd 25.000 agenten leren omgaan met de nieuwe speekseltest. •-"V «4.4 Hoe desastreus de gevolgen kunnen zijn van drugs in het verkeer, werd gistermiddag dui delijk tijdens een rechtszitting in Den Haag. Daar stond Gou wenaar Lex E. (22) terecht voor een verkeersongeluk, dat leidde tot de dood van zijn vriend Sebastiaan van Buuren. Anne Kompagnie Den Haag/Gouda De plaats waar Lex E. met zijn auto van de weg raakte. Zijn vriend Sebastiaan kwam daarbij om het leven, foto pim mul

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 10