Wat wint, rechtsgevoel of mededogen? 3 is gevaarlijker dan rijwiel met lage instap donderdag 17 augustus 2017 verhoopt het evenwicht verliezen en omver donderen, dan belet de stang een haastige sprong van het rijwiel en belandt de onfortuin lijke fietser in een pijnlijke omhel zing met zijn stalen ros op de keien. Veilig Verkeer Nederland (VVN) heeft het allang gezien: de Mannen kijken bijna altijd naar een fiets met stang. In hun hoofd is dat toch wel iets, overstappen naar een damesfiets herenfiets moet van de straat. Zweeds onderzoek wijst uit dat herenfietsen gevaarlijker zijn dan 'rijwielen met een lage instap', al dus José de Jong van WN. Let op: het woord damesfiets wordt ver meden. We moeten allemaal aan de uniseks-fiets. Die stang is voor de stevigheid van de constructie allang niet meer nodig. Cijfers van fietsfabrikanten lijken te wijzen op een omslag. De dames fiets (excuus, de fiets met een lage instap) wint terrein. Volgens som migen omdat huidige generaties niet meer bang zijn om 'gestigma tiseerd' te worden. Maar belangrij ker is de vergrijzing. Damesfietsen zijn nu eenmaal comfortabeler. En dat zwaait je achterom wordt met de jaren ook steeds lastiger. Reparateur Nesta Lourens (16) uit Middelburg rijdt sinds een halfjaar op een Lo comotief Populair. „Gekregen van mijn ouders", zegt Nesta, die een vakantiebaantje heeft als fietsre- parateur bij Stichting De Tweede Hand aan de Hermesweg in Vlis- singen. Aan hem de vraag: stang of geen stang? „Maakt me niet uit, als het maar geen roze fiets is. Als hij me van A naar B mee brengt, vind ik het prima. Ik let meer op andere dingen: hoeveel versnellingen, wat voor soort rem. Maar stel dat ik twee fietsen had die precies het zelfde waren, een mét en een zon der stang... Dan zou ik toch voor de stang kiezen. Eerlijk gezegd." De fiets van Pieter Burgs is 'a work in progress'. De 31-jarige Vlis- singer heeft de Elektra Beach Cruiser met schuin geplaatste mid denstang voor 20 euro gekocht en meteen onder handen genomen. De fiets is nu zwart gespoten en versierd met een nepschedel en hondenketting. Naast het achter wiel prijkt een tot achterlicht om gebouwde uitlaatpijp. „Ik ga er nog een paar houders voor wijnflessen op monteren, of zo", mijmert Burgs. Dit is een mannenfiets. Duide lijk. Geen rechte middenstang is tot daar aan toe, maar een herenfiets moet stoer zijn, vindt Burgs, die in zijn vrije tijd graag aan fietsen sleu telt bij De Tweede Hand. Zo nu en dan ziet hij ('voornamelijk oudere') mannen komen die hun herenmo del inwisselen voor een damesfiets. „Dat is toch makkelijker opstappen. Vaak hebben ze rugklachten. Op een herenfiets rij je iets gekromder. Het zijn voornamelijk oudere mannen die een damesfiets nemen. Dat is toch makkelijker opstappen Een damesfiets rijdt toch wat com fortabeler." Cor en Marianne Meerman rij den op identieke elektrische fiet sen. Behalve dan dat hij een heren model heeft, mét stang dus. Zij: „Dat is toch heel gewoon. Een lage instap voor een oudere man, oké, maar voor gewone, gezonde men sen?" Hij: „Ik spring zó over die stang heen. Als je moeilijk ter been raakt, is een lage instap logischer." Toen ze vier maanden geleden hun fietsen kochten, heeft hij als van zelfsprekend meteen het herenmo del gekozen, zegt de 61-jarige Vlis- singer. „Een man hoort een stang te hebben, hè. Gewoon, omdat men dat vindt." Een stang geeft stijl, vindt Berty Verginie (19) uit Vlissingen. „Als je ouder wordt en niet meer zo flexi bel bent, neem je misschien een vrouwenfiets, maar voor jonge mensen is zo'n stang toch geen pro bleem? Ik heb er nog nooit onge lukken mee gehad. Die stang heeft ook iets jongs, iets jeugdigs. En ie dereen wil er toch stoer uitzien op z'n fiets?" De herenfiets-met-stang zal nooit helemaal verdwijnen. Daar van is Marco Locci van Harms Rij wielcentrale In Vlissingen over tuigd. „Mannen die hier een fiets komen kopen, kijken bijna altijd naar een stang. Daar hechten ze toch wel aan. In hun hoofd is dat toch wel iets, overstappen naar een damesfiets. Het is voornamelijk de gevorderde leeftijd en de proble men die dat met zich meebrengt, die mannen ertoe brengt van de stang af te stappen. Vanwege de vei ligheid. En omdat ze er moeilijker op kunnen komen." Voorzieningenrechter R. Broeders van de Middelburgse rechtbank moet er, zei hij gisteren, nog even over nadenken of burgemeester Harald Bergmann van Middelburg een jonge Arnemuidenaar drie maanden de toegang tot zijn huur huis mag ontzeggen. De burge meester wil die maatregel nemen, omdat in het huis van de verdachte bijna achttien gram harddrugs en veertig gram softdrugs zijn gevon den. Die overtreding, die 'gebruiks- hoeveelheden' te boven gaat, geeft Bergmann de mogelijkheid een pand te sluiten. Maar de rechter be raadt zich nog op de vraag of de burgemeester bij het nemen van zijn besluit rekening heeft gehou den 'met alle omstandigheden'. Broeders denkt daarbij niet in de eerste plaats aan het al dan niet op rechtmatige wijze vaststellen van de overtredingen. Advocaat Marco Vermeirssen voerde aan dat de po litie op oneigenlijke gronden de woning van zijn cliënt betrad, waardoor de vondst van 14,2 gram heroïne, 3,6 gram cocaïne, ruim 40 gram hasj niet tegen de Arnemui denaar gebruikt zou mogen wor den. Bij zijn aanhouding bleek de ver dachte overigens een tas met een Rechter beslist of man uit huis gezet mag worden voor duidelijk is of hij begeleid kan wonen dubbelloops jachtgeweer en nog bijna twee gram heroïne bij zich te hebben. De advocaat ontkende niet dat de drugs en het wapen in het huis van zijn cliënt waren. Alle spullen zou den niet van de huurder, maar van vrienden en bekenden zijn. Die lezing werd door een juridisch medewerkster van Middelburg niet betwist, maar zij benadrukte dat de aard van de overtredingen strenge maatregelen van de burgemeester rechtvaardigt. Rechter Broeders vroeg zich af of Bergmann alle gevolgen van de maatregel bij zijn besluit had be trokken. De Arnemuidse huurder is ruim een jaar geleden uit de Rand stad naar Zeeland verhuist, omdat hij - mede onder invloed van 'ver keerde vrienden' - op het verkeerde pad terecht kwam. Ook in Zeeland redt hij het, vanwege een verstan delijke beperking en het feit dat hij makkelijk beïnvloedbaar is, niet op eigen kracht. Medewerkers van Tragel Zorg, die nu drie keer in de week contact met de Arnemuidenaar hebben, meldden dat hij twee maanden te rug een intake-gesprek had voor begeleid wonen. Maar het kan nog wel even duren vóór alle benodigde onderzoeken achter de rug zijn en hun cliënt een onderkomen in een begeleid-wonencomplex krijgt toe gewezen. Of de Middelburgse burgemees ter bereid is de sluiting nog (veel) langer uit te stellen, is onbekend. Broeders wilde aanvankelijk nog tijdens de zitting een besluit ne men, maar hij had toch nog be denktijd nodig. Hij zei binnen de gebruikelijke termijn van twee weken een oor deel te zullen vellen. - Marco Locci, Harms Rijwielcentrale - Pieter Burgs, vrijwilliger bij Stichting De Tweede Hand DE2EHAHD Nesta Lourens: „Als het maar geen roze fiets is. Pieter Burgs: „Op een herenfiets rij je iets gekromder." fotos ruben oreel Begeleid wonen zou voor een huurder uit Arnemuiden waar schijnlijk de beste oplossing zijn. Maar de man dreigt zijn huurhuis te moeten verlaten vóór de des kundigen hebben bepaald welke zorg hij moet krijgen. René Hoonhorst Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 66