Valse tonen van het Wilhelmus Werkloosheid in drie jaar bijna gehalveerd K i Groen komt er, of de buurman wil of niet Gewoon L9* 2 Zweeds onderzoek: Herenfiets Weg met de herenfiets, zegt Veilig Verkeer Nederland. Want die stang levert verkeersgewonden op. Maar dat valt te bezien. De stang - 'stijlvol, jeugdig, stoer' - heeft bij mannen toch een streepje vóór. Commentaar Een boekje Vaderlandse Geschiedenis voor elke 18-jarige. Uit gereikt door de burgemeester, nadat eerst uit volle borst het Wilhelmus is gezongen. Sybrand Buma heeft het voor elkaar. Met een historisch zakboekje is op zich niets mis, ware het niet dat de CDA-partijleider het uitrei ken van het boekje plaatst in het kader van de Nederlandse 'normen en-waarden'. Net als het zingen van het Wilhelmus. Dat maakt het problematisch. Nederland speelde een grote rol in de slavenhandel. Is dat kenmerkend voor de Hollandse handelsgeest? Nederland was in 2001 het eerste land dat het huwelijk openstelde voor homo's. Is dat typisch Nederlands? Buma's CDA heeft het jaren proberen tegen te houden. Was de Februaristaking van 1941 typisch Nederlands of het feit dat uit geen enkel ander West-Europees land zo veel Joden werden afgevoerd en vergast? Vanaf de jaren 70 verlieten Nederlanders massaal de kerk. Is daarmee onkerkelijkheid een norm geworden? Als er één rode draad door de vaderlandse geschiedenis loopt, is dat Nederland al eeuwen een land van migranten is. Hugenoten uit Frankrijk, protestanten uit Vlaanderen, Joden uit Portugal en Oost- Europa; in de vorige eeuw Molukkers, Surinamers, Antillianen, Ita lianen, Turken en Marokkanen. Poolse militairen bleven hier, Indi sche Nederlanders kwamen terug. Deze eeuw komen vluchtelingen uit Afrika en Syrië naar onze streken. Ze hebben hier allemaal een plekje gevonden en namen hun eigen geschiedenis mee. Geschiedenis gebruiken om 'onze normen en waarden' er in te stampen ontkent de constante verandering van onze samenleving. Het Staatsgeschiedenisboek zal meer zeggen over de tijd waarin het geschreven is dan over de tijden waaróver. Dat is geen geschiedenis les, maar propaganda. Nederlanders verlieten sinds de jaren 70 massaal de kerk. Is onkerkelijkheid dan een norm? De werkloosheid in Zeeland is ge daald tot het niveau van voor de cri sis. Het Centraal Bureau voor de Statistiek noteerde in het tweede kwartaal van dit jaar voor Zeeland een werkloosheidspercentage van 3,4 procent. Dat is een half procent punt lager dan in de eerste drie maanden van dit jaar. Een jaar gele den was nog 5,0 procent van de be roepsbevolking werkloos. De werkzame beroepsbevolking steeg in de maanden april, mei en juni met 2.000 mensen tot 186.000. Daardoor heeft de provin cie nog altijd verreweg de laagste werkloosheid van Nederland. Sinds 2008 liep de werkloosheid bijna continu op. Het 'hoogtepunt' werd bereikt begin 2014 toen in Zeeland 6,3 procent van de beroepsbevol king werkloos was. Het Neder landse gemiddelde voor het tweede kwartaal van dit jaar is 5,0 procent. Het hoogste werkloosheidspercen tage heeft Groningen (6,8). Utrecht 'Hoogtepunt' van werkloosheid in Zeeland was in 2014 met 6,3 procent (3,9 procent) is naast Zeeland de enig provincie met een werkloos heidspercentage onder de 4,0. De totale beroepsbevolking in Zeeland, dus werkenden en werk lozen bij elkaar opgeteld, is nu afge rond 193.000 mensen, volgens het CBS. Dat zijn er 6.000 meer dan tien jaar geleden. ALMANAK Anton aus Tirol op Oktoberfest 4 AARDENBURG Zakenman in realityshow SBS6 Paukenshoekstraat gaat op de schop MIDDELBURG Politie ontdekt wietkwekerij ven vanuit het perspec tief van de vrouw: een herenfiets is een on- ding. Met een rok zit de I middenstang vreselijk in de weg. Niet voor niets werd ooit een vrouwenmodel ontwik keld zónder. Bovendien, wie te en thousiast op de fiets springt be landt niet op het zadel, maar iets daarvóór. Pijnlijk, pijnlijk. Met name voor een man. Afgezien daarvan is een herenfiets alleen te bestijgen door middel van een acrobatische zwaai achterlangs de bagagedrager. Mocht de fietser on- Everaers is boos dat De Visser een paar jaar geleden zonder vergun ning twintig bomen kapte tegen over zijn woning. Hij vindt de her plantplicht die de gemeente Veere aan De Visser heeft opgelegd 'een lachertje'. In april stapte hij naar de Raad van State. Die zegt dat voor twaalf van de twintig gekapte bomen geen kap- vergunning nodig was. Voor acht bomen wel. Omdat er volgens de gemeente langs de rand van het be drijf van De Visser onvoldoende geschikte locaties zijn, kreeg de ho venier de plicht om vijf essen en paardenkastanjes terug te planten. De Raad van State is daarmee ak koord. In ruil voor de andere gekapte bo men moet De Visser een groene struikenzone van een paar meter breed aanplanten. Everaers baalt dat hij tegen de 'showtuin' van De Visser moet aankijken. donderdag 17 augustus 2017 ii De provincie Zeeland heeft op nieuw de minste werklozen van Nederland. Theo Giele Vlissingen De Kloetingse jongeling had een onweerstaanbaar liedje op de radio gehoord, meldde hij tijdens het avondeten. „En van wie was het?", wilde zijn vader weten. „Gewoon", luidde kortaf de reac tie. „Gewoon? Geef eens normaal antwoord", riep zijn vader. Zoon- Tip? redactie@pzc.nl lief gaf geen krimp. „Gewoon." „Zing het dan maar", bromde zijn vader, al ietwat bozig. En ineens klonk het refrein van Oerend Hard uit de puberkeel. „O, je bedoelt Normaal?!" Aan de andere zijde van de tafel werd geglimlacht. „Dat zei ik toch? Gewoon." GRAAUW De enige echte Anton aus Tirol komt vrijdag 20 oktober naar de voetbal velden van Graauw. Om 20.00 uur begint daar het Oktoberfest. Ook de Orange Band en DJ Eric treden op. Vanaf 15.00 uur zingt Anton voor 55+- ers. Gasten krijgen aan lange tafels eten en drin ken van serveersters in traditionele kleding. Een dag later is de Herfst- party XXL. Kaarten via oktoberfestgraauw.nl. Salar Azimi (foto) is bin nenkort te zien in een nieuwe realityshow op SBS6: Steenrijk, Straat arm. Zakenman Azimi, die met zijn broer een hotel runt in Aardenburg, zat eerder in een Vlaamse realityserie. Hij werd deze zomer bekend als NAC- weldoener, toen hij de club bij promotie 110.000 euro gaf. Later volgde een grote inval in het hotel, overigens zonder aanhoudingen. KAPELLE Een aannemer begint ko mende maandag met wegwerkzaamheden in Kapelle. Eerst wordt de kruising Paukenshoek- straat-Spaarlingstraat aangepakt. Later is de zelfde weg in noordelijke richting tot en met de kruising Lange Gracht aan de beurt. Daarna wordt het zuidelijke deel van de Paukenshoek straat en Moolhoekstraat gedaan. De wegen wor den in delen afgesloten. Een 24-jarige man is gis teren opgepakt bij een politie-inval in een wo ning aan de Maasstraat in Middelburg. In het huis werd wiet ge kweekt. De politie vond tweehonderd wietplan- ten in de woning. De planten zijn vernietigd en de apparatuur is in de beslag genomen. De stang heeft toch 'n streepj e voor Ondine van der Vleuten A Berty Verginie: „Ik heb er nog nooit ongelukken mee gehad." De Raad van State is het eens met de herplantplicht die de ge meente Veere heeft opgelegd aan hovenier René de Visser aan de Wilgenhoekweg in Seroos- kerke. Overbuurman Aad Eve- raers moet zich daarbij neerleg gen, blijkt uit een uitspraak van de Raad van State. Adri Klinkenberg Den Haag/Serooskerke

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 65