ZEELAND GEBOEKT ft 1 Van loonslaaf naar zelfstandig ondernemer De burger bestrijden 14 ZEELANI Marco Stroo in Vlissingen heeft zijn draai gevonden. Hij schrijft theaterstukken en droomt ervan ooit door te breken. zv o, het eerste theaterstuk van Marco Stroo is beschikbaar. 'Michiel de Ruyter improviseert', zo heet het. 'Een kluchtig stuk met een roman- I tische ondertoon', zegt de onderti tel. De landelijke toneeluitgeverij Vink heeft het stuk uitgebracht. Elke toneelvereniging in Nederland en België die denkt uit de voeten te kunnen te kunnen met het verhaal, kan het zo bestellen. „Spannend", zegt de auteur, „als het stuk voor de eerste keer wordt opgevoerd ga ik zeker kijken. Zelf heb ik immers beeld voor beeld in mijn hoofd hoe het eruit moet zien." Vlissinger Marco Stroo (1977) is gehuwd en heeft drie kinderen. Hij werkt bij zorginstel ling Philadelphia als woonbegeleider in Hein- kenszand en Middelburg. Van jongs af aan las hij veel en had hij plezier in schrijven. Op zijn achttiende stuurde hij zijn eerste horrorver haal naar een uitgever, zonder succes. Voor hij de zorg in ging was hij eerst vier jaar beroeps militair. Hij werd twee keer naar voormalig Joegoslavië uitgezonden. Naast die werkzaamheden bleef het schrij ven trekken. Stroo: „Ik zocht naar een schrij versidentiteit: wie ben ik als schrijver, wat wil ik eigenlijk schrijven?" Omdat een antwoord op die vraag zich niet één twee drie aan diende, besloot hij te gaan acteren. Dat was in 2006. Op internet vond hij een site waar hij zich voor filmrollen kon aanmelden. Hij werd uitgenodigd om als figurant op te treden. Ook kreeg hij rollen in kleinere producties. Stroo: „Ik speelde een mislukte bokser in de afstu- deerfilm 'Destiny' van studenten in Amster dam. In de hilarische 'slasher movie' 'Carni- fex' - ze laten zoveel mogelijk bloed en ranzig heid zien - ben ik een coffeeshophouder. Een leuke rol voor mij, omdat ik niet rook en niet drink." De filmwereld wordt volgens hem geken merkt door haantjesgedrag. Dat stond hem niet aan. In Oost-Souburg daarentegen vond hij veel gezelligheid bij toneelvereniging S.T.E.C., waar hij rollen speelde in blijspelen en kluchten. In 2010 volgde hij bij het toenma lige SCOOP - het Zeeuws instituut voor soci- Marco Stroo bij het standbeeld van Michiel de Ruyter in Vlissingen. foto lex de meester ale en culturele ontwikkeling - een opleiding amateurtoneel: wat te doen met je stem, hoe om te gaan met stiltes, hoe naar anderen te luisteren. Zo dacht hij na over theater en trok uitein delijk de conclusie: ik wil toneelschrijver wor den: „Dat was in de zomer van 2014. Nu of nooit, zo voelde het. Ik zette de knop om en ben aan Michiel de Ruyter begonnen. Dat vind ik een heel inspirerende figuur. Een held aan de ene kant, maar ook iemand die streken uithaalt. Zoals op de Sint Jacobstoren klim men." Marco Stroo schreef zijn theaterstuk als een verhaal in een verhaal. Het gaat over de spelers van toneelvereniging Bakzeil. Zij hebben een stuk op het programma staan van hun regis seuse Sylvia, over de eerste reis van Michiel de Ruyter als vlootvoogd. Ongeveer alles wat fout kan gaan gaat fout: de één heeft een kater, twee spelers verdwijnen omdat ze bij een be valling aanwezig willen zijn. Uiteindelijk be sluit Sylvia er maar één grote improvisatie van te maken. Stroo: „Ik heb mijn verhaal bij Uitgeverij Vink aangeboden. Na enkele aanpassingen werd het geaccepteerd. Ik ga er absoluut mee door. Met het volgende stuk - over een koning, die ontdekt dat hij dood is - ben ik al een heel eind. Daarnaast heb ik nog ideeën voor min stens vijf andere theaterstukken. Natuurlijk droom ik ervan om als toneelschrijver door te breken." Leni Minderhoud uit Westkapelle werkte 25 jaar als financieel specialist voor grote bedrijven als Shell en Delta Lloyd. Acht jaar geleden - ze was toen 52 jaar - had ze er genoeg van en verruilde haar baan in loon dienst voor een eigen bedrijf. Nu coacht ze be ginnende ondernemers en zzp'ers. Onlangs verscheen haar boek 'Van werkne mer naar ondernemer. De winnaarsformule voor vrij ondernemen'. Het gaat over 'onder nemerschap voor ervaren professionals die klaar zijn met doormodderen, doodlopende wegen, reorganisaties en (dreigende) ontsla gen'. Haar boek is ook bestemd voor wie een car rière achter de rug heeft en nog onafhankelijk vorm hoopt te geven aan wat hij of zij écht wil. De schrijfster juicht eigen ondernemer schap toe. Ze zegt onder andere: „We zijn in Nederland te lang betutteld met de zekerhe- den van de verzorgingsstaat. De tijden zijn veranderd. Ook de oudere generatie kan vaker het eigen heft in handen nemen door te gaan ondernemen. Maar als je jarenlang met een vast contract hebt gewerkt, is dat vaak lastig. Ondernemen vraagt om een andere mentali teit." Spannend Leni Minderhoud heeft zelf ontdekt dat on dernemen spannend is: „Er zijn risico's, on dernemen gaat gepaard met angst, onzeker heid en vooroordelen. Maar het is leerzaam en geeft voldoening, en biedt vaak meer zeker heid dan loondienst." Dat alles geldt zeker als je voor 'een posi tieve drijfveer' kiest - welke bijdrage wil je le veren aan de maatschappij? - en je potentiële klanten al vroegtijdig bij de onderneming be trekt. Zeeuwse schrijvers Stefaan van den Bremt kwam er als kind al, met de veer boot van Breskens naar Vlissingen. 'Het gaf je een gevoel van avontuur, alsof de jeugdboe ken over varen en verre horizon ten plots werkelijkheid werden', vertelt hij me. Sinds 2011 woont hij, een van de bekendste Vlaamse dichters, in Zeeland, het land van de jeugd boeken. Hij heeft een gevarieerd en uitgebreid oeuvre op zijn naam, poëzie, maar ook toneel, vele ver talingen, onder meer werk van Bertolt Brecht, een voorbeeld voor hem. Net als hij werd hij een poli tieke dichter, een schaarse soort in onze letteren, zeker politieke dich ters die het niet bij leuzen laten. Hij kijkt niet alleen naar de rest van de wereld, maar vooral ook naar zichzelf. Neem 'Hygiëne', uit 'In een mum van taal', de verza melbundel met gedichten uit de periode 1968-2002, eigenlijk een strenge selectie. In dit gedicht, ge presenteerd onder de noemer 'Toegepaste poëzie', gaat het over het uitknijpen van mee-eters, een pijnlijk karweitje. Maar morgen is er weer een mee-eter, 'even kop- pigeven veelkoppig als/ de burger in je eigen/ huid', schrijft hij met de bij maatschappijcritici zo zeld zame zelfkritiek. Lente 1968 is voor hem een be langrijke datum, hij was erbij. Hij hekelt de moderne democratie: 'het algemeen belang bedreigd/ door kleine groepsbelangen'. Over Vlaanderen verklaart hij sarcas tisch: 'Natuur noemt men hier bouwgrond.' Toch is hij meer een dichter van de tuin dan van de straat, zoekt hij eerder de stilte dan het tumult. Wie weet bracht dat Van den Bremt uiteindelijk, hij was toen zeventig, in Zeeland dat hij ook na zijn kinderjaren bleef be zoeken. Zijn 'wittebroodsweek', najaar 1971, bracht hij door in Westen- schouwen: 'Mijn jonge vrouw en ik waanden ons even in het para dijs.' Een paradijs dat hij in zijn poëzie bezong. Na een gedicht over de watersnood van 1953 vin den we in 'In een mum van taal' een vers 'Finis terrae' (einde van de wereld), gedateerd 'Schouwen, 1-5 oktober 1971' met alle onmis kenbare toebehoren: 'Zeemeeu wen schampen op hem af.' Volgende keer meer over deze dichter, veertig jaar later omgeto verd van Vlaming tot Zeeuw. donderdag 17 augustus 2017 Wekelijkse rubriek met boeken over Zeeland en boeken van Zeeuwse schrijvers Toneel laat zich schrijven Jan van Damme Marco Stroo: Michiel de Ruyter improviseert, kluchtig stuk met een romantische onder toon in vier bedrijven, 3 dames, 5 heren - Toneeluitgeverij Vink Leni Minderhoud schreef 'Van werkne mer naar ondernemer'. Leni Minderhoud: Van werknemer naar onder nemer. De winnaarsformule voor vrij onderne men - Uitgeverij Bigbusinesspublishers, 146 pagina's, 23,50 euro. Mario Molegraaf ww dm VAN WERKNEMER NAAR ONDERNEMER

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 42