Voaels ki ken Beckers staakt strijd treinkaping Sluiskil-onderzoek eind oktober klaar Flinke stijging winst Zeeland Seaports 2 WILLEM VAN DAM Column Een lief gebaar was het. Van Zeeuws-Vlaamse vrienden kreeg ik het boekje Zien is kennen! cadeau. Een mooi uitge voerd naslagwerkje is het, met een stoffen omslag en voorzien van druksluiting. Het is minstens vijftig jaar oud en er staan veel vogelplaatjes in. Van de gekuifde aalscholver tot de grote zaagbek, de auteurs Nol Binsbergen en Mr. D. Mooij (zeg maar: de Baardmannetjes van ruim een halve eeuw geleden) hebben ze allemaal 'onder toezicht van Dr. G.J. van Oordt' be schreven. Alleen al gelet op de uit drukkelijk vermelde titels van een van de auteurs én van de toezicht houder, moet het hier een weten schappelijk verantwoorde uitgave betreffen. Aan dat boekje, wisten de vrien den, had ik dringend behoefte, omdat ik nog geen mus van een merel kan onderscheiden. Vroeger, - op school, toen meester Vink (geen flauwe naamgrap!) mij enige Kennis der Natuur trachtte bij te brengen, zat ik altijd verveeld uit het raam te staren, wachtend op het moment dat de schoolbel luidde ten teken dat ik weer in vrijheid zou worden gesteld. Het gebrek aan Kennis der Na tuur begint zich nu te wreken. Sinds wij ongeveer een halfjaar geleden naar de rand van het dorp verhuisden, ontvouwt zich dage lijks voor onze neus een prachtig panorama. Ons uitzicht reikt kilo meters ver over het Zeeuwse land, waar we voortdurend een grote verscheidenheid aan gevogelte zien opduiken. De vraag is alleen: wat zien we vliegen? Een koekedo- ris, een groene murker of is het tóch een zeldzame gele gakker? Vandaar dat boekje. Het ligt op een strategische plaats, op het ta feltje voor het tuinraam. Hé, wat fladdert daar boven die populier op de dijk? Ik blader door Zien is kennen!, kijk even op en vloek; de vogel is gevlogen voordat ik hem in het boekje heb kunnen opzoeken. Ik heb me er maar bij neerge legd: een vogelkenner zal ik nooit worden. Het gebrek aan enige Kennis der Natuur begint zich nu te wreken DESTELLING Vandaag: Een echte vent heeft een fiets met een stang Eens Oneens Toos Henk Paul Kusters RUTTE 3: WILHELMUS VERPLICHT OP SCHOLEN Schip liep vast door roerprobleem Van Beveren leidt oestervereniging Drukte bij opvang zeehonden VLISSINGEN Kleine hoeveelheid GenX in drinkwater Beckers is verbitterd. Jarenlang deed hij, samen met de kaper die het bloedbad overleefde en de zus van een omgekomen kaper, onder zoek naar wat is gebeurd bij de be vrijding van een gekaapte trein bij De Punt. Bij die actie kwamen op tl juni 1977 zes Molukse kapers en twee passagiers om. Wat precies in de trein is gebeurd, is niet duide lijk. Beckers achterhaalde dat vier kapers zouden zijn geëxecuteerd. Ze waren volgens hem al uitgescha keld en hadden overmeesterd kun nen worden. „Om niet gestoord te raken in mijn hoofd, omdat ik zie dat alles verkeerd gaat, zal ik mij langzamerhand terug moeten trek ken uit de zaak." Al zes jaar zet Beckers zich in om de waarheid te achterhalen. „Van het begin af aan ben ik loyaal ge weest aan alle acht slachtoffers van De Punt", zegt Beckers. Maar sinds de nabestaanden zich verenigden in een stichting is 'alles fout gegaan en is verdeeldheid ontstaan', zegt de Vlissinger. „De stichting behar tigt alleen de belangen van de nabe staanden van twee geëxecuteerde strijders. De andere nabestaanden voelen zich niet vertegenwoor digd." De rechtszaak loopt nog. De twee procederende families eisen van de Staat een schadevergoeding. De rechtbank gelastte begin februari nader onderzoek. „Het schijnt nie mand iets uit te maken of er ge wonnen wordt met waarheid of niet met waarheid, als er maar ge- Het schijnt niemand iets uit te maken of er gewonnen wordt met waarheid of niet met waarheid wonnen wordt", zegt Beckers. „Dat doet geen recht aan de schrijnende geschiedenis van het Molukse volk." Beckers vindt het verschrikkelijk om afstand te nemen van de zaak. „Nederland heeft eigen burgers op eigen grondgebied vermoord. Dat kun je nooit laten rusten." Demissionair-minister Melanie Schultz (VVD, Infrastructuur en Milieu) schrijft dat in antwoord op Kamervragen van het CDA. Begin maart trokken inwoners aan de bel over de hoge grondwaterstand, waarschijnlijk veroorzaakt door 'lekwater' uit het Kanaal Gent-Ter- neuzen. Ze klaagden over schade aan hun huizen en vochtproble- men binnen. Schultz schrijft de problemen se rieus te nemen. Een gespecialiseerd bedrijf, Wareco, doet onderzoek in opdracht van de gemeente Terneu- zen, Rijkswaterstaat en havenbe drijf Zeeland Seaports. De resulta ten zijn eind oktober bekend. Vol gens Schultz zijn er geen plannen om het kanaal te verbreden. Wel is bij de nieuwe zeesluis rekening ge houden met doorvaart van grotere schepen. De sluis is in 2022 klaar. Havenschap Zeeland Seaports heeft vorig jaar een nettowinst geboekt van 13 miljoen euro. Dat is 5 miljoen euro hoger dan een jaar eerder. Het havenschap meldt dat in zijn jaarverslag over 2016. De (duur zame) bedrijfsactiviteiten namen fors toe in 2016, meldt het haven schap. In totaal werd meer dan tachtig hectare grond uitgegeven. Dat was deels in erfpacht (27,5 hec tare) en deels verkoop (17,5 hec tare), veelal voor uitbreiding van bestaande havenbedrijven, maar ook voor de bouw van een biogas centrale en een zonnepanelenpark. Bovendien werd 43 hectare lei- dingstrook uitgegeven voor de bouw van het Scaldia Solarpark. Ook de overslag bij bedrijven ontwikkelde zich goed, aldus Zee land Seaports. Bij de zeegebonden overslag was sprake van een groei van een half procent, waar een jaar eerder nog een daling met 5 procent moest worden genoteerd. Ook de aan- en afvoer van natte bulk steeg fors, evenals de overslag van contai ners. De overslag van kolen daalde, onder meer door de sluiting van de kolencentrale van de EPZ. NU HOPEN t>AT HET Ct>A VOOR HET ZINSEN &E formatie UIT saat. sn" donderdag 17 augustus 2017 L )|y Reageer op pzc.nl Gisteren: Vaderlandsliefde hoort niet in de klas 679reacties ANTWERPEN De CSCL Jupiter is maandag bij Bath aan de grond gelopen doordat het schip uit zijn roer liep. Dat is uit een inspectie gebleken. Waardoor het technische probleem met het roer ontstond, is ech ter nog niet duidelijk. Pas als dat wel zo is, kan de reparatie beginnen. Tot die tijd blijft het contai nerschip in de haven van Antwerpen, waar het in het Delwaidedok ligt af gemeerd. De lading blijft gewoon aan boord. YERSEKE De Nederlandse Oester vereniging heeft een nieuwe voorzitter. Voorma lig gedeputeerde Kees van Beveren (foto) neemt bij de opening van het oes terseizoen op 21 septem ber het stokje over van Cees van Liere. Tijdens de bijeenkomst in de Oesterij in Yerseke treedt tv-kok Alain Caron toe tot het Gilde van de Vergulde Oester. De opbrengst van de eerste geveilde oesters gaat naar stichting Vrien den van Siem. STELLENDAM Zeehondenopvang A Seal in Stellendam zit met 29 pups vol. Het geboorteseizoen van de gewone zeehond duurt nog tot eind augus tus, maar nu al heeft A Seal meer huilers dan vorig jaar. „Toen waren het er 27. Ik hoop dat we nu onder de 40 blijven", zegt bedrijfsleidster Ka- rola van der Velde. A Seal verkoopt via de website aseal.nl emmer tjes vis en kan ook hand doeken gebruiken. In Zeeuws-Vlaanderen en op Schouwen-Duive- land zijn minieme hoe veelheden van de moge lijk kankerverwekkende stof GenX aangetroffen. Het gaat overigens om doseringen die tiental len malen kleiner zijn dan de grens die de overheid heeft gesteld voor veilig drinkwater. Onderzoeksjournalist Jan Bec kers uit Vlissingen staakt de 'strijd' om er achter te komen wat er precies is gebeurd bij de beëindiging van de treinkaping bij De Punt in 1977. Jeffrey Kutterink Vlissingen - Jan Beckers, onderzoeksjournalist Eind oktober is bekend wat de oorzaak, het effect en de moge lijke oplossing zijn van de water overlast in Sluiskil. Bewoners worden op de hoogte gesteld. Jeffrey Kutterink Sluiskil Arjen Nijmeijer Vlissingen e

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 2