BUITEN Geen wesp, maar vlieg mwmm 12 ZE Eigenlijk is Cleene Hooge onthoofd na het kappen van de trotse, oude wilg. Die markante rots in de branding. Toch blijft het gebied lonken. Een ommetje tussen de distels. eer dan vijftig jaar lang stond hij te pron ken in het felle och tendlicht in een wei- I land aan de rand van de Middelburgse wijk Griffioen. Hij vierde het leven, werd dagelijks beke ken en aanbeden door menig wande laar. Maar de eenzame wilg in na tuurgebied Cleene Hooge kwam een paar jaar terug aan een treurig einde. Een aanslag met vuurwerk over leefde hij, de kettingzaag van de ge meente niet. »Op een tienzitsbank kunnen we even op adem komen en het landschap op ons in laten werken. Wat een rust We beginnen onze wandeling met een moment van stilte als eerbetoon, terwijl we zittend op een bankje een zacht zomerwindje door de haren la ten strijken. Met de rug naar de Lange Jan be ginnen we aan ons ommetje door Cleene Hooge, waar inmiddels een nieuw boompje is geplant. Een ge bied met een rijke historie en een veelbesproken toekomst. Een stich ting doet al vele jaren haar stinkende best om het gebied te behouden, maar er zijn ook wilde plannen om er landhuizen te planten. De roep van klinkende munt is ook hier aanlok kelijk. Zo ver is het gelukkig nog niet. Wie even wil wegzappen uit het stadse leven, is hier in zijn element. De weidse uitzichten, de lonkende duinen in de verte en de stilte laten de tijd even stilstaan. Hier kun je met je kinderen moeiteloos een educatief rondje wandelen, terwijl vlinders als helikopters rond je hoofd cirkelen. De paden, die doorlopen tot Westka- pelle, kunnen drassig zijn en dan is een paar laarzen of stevige schoenen geen overbodige luxe. De trekpontjes zijn trekpleister nummer één. Linzy (n) en Veerle (10) trekken zich een ongeluk om met de heen-en-weer de Domburgse Watergang over te steken. De zusjes zijn een weekje uit logeren bij oma. „Het lijkt hier net de Achterhoek", zeggen ze in koor, verwijzend naar hun eigen habitat. Prikkelig Het water kabbelt rustig op deze zo merse avond, de overtocht verloopt vlekkeloos. We lopen langs de akker randen van de boer. De suikerbieten zitten nog diep in de grond. Volgende maand begint de suikerbietencam pagne en worden ze gerooid. We trek ken verder richting een landtong, die wordt ontsloten door het volgende trekpontje. Om ons heen een paar ei landjes, waar een kiekendief struint naar zijn avondmaal. Op een tienzits bank kunnen we even op adem ko men en het landschap op ons in laten werken. Wat een rust. Al snel wordt duidelijk waarom er geadviseerd wordt om hier met ste vige schoenen doorheen te dabberen. Distels. Ze staan in volle bloei en prikken er lustig op los. We worden er zelf ook een beetje prikkelig van. Stel je voor dat ook dit gebied wordt opgeslokt door de grote stad. Het zou eeuwig zonde zijn. NATUURJOURNAAL Heel wat mensen - ook plat telanders - hebben regel matig een stadsreus in de tuin. Een stadsreus is een reusach tige vlieg, uit de familie van de zweefvliegen. Iemand die voor het eerst zo'n stadsreus ziet, denkt eerder aan een enorme wesp dan aan een vlieg. Oorspronkelijk heette de stadsreus dan ook hoor- naarzweefvlieg, vanwege de gelij kenis met een hoornaar. Tot rond de eeuwwisseling was de stadsreus een zeldzame soort die in mooie zomers wel eens noordwaarts trok en dan af en toe in Nederland terechtkwam. Maar zoals zoveel diersoorten heeft deze zuidelijke soort een opmars naar het noorden gemaakt als gevolg van de klimaatopwarming. De soort bezoekt graag vlinder struiken en sneeuwbessen en wel licht is dat de reden dat de sta- dreus vooral in tuinen vaak gezien wordt. Mogelijk komt daar ook de naam stadsreus vandaan, maar dat kan ook te maken hebben met het feit dat in de bebouwde omgeving de temperatuur altijd iets hoger ligt dan buiten de steden, zodat daar de stadsreus als eerste vaste voet kreeg. De stadsreus heeft een bijzon dere levenswijze. De eitjes worden gelegd in het nest van limonade wespen. Die maken meestal geen problemen als de volwassen vlieg het nest binnendringt om haar ei tjes te leggen. De larven van de stadsreus leven dan ook uitslui tend van afval en van dode poppen die op de bodem van het nest be landen. Heel anders dan bij de nauw verwante wespreus. Beide soorten lijken op elkaar als de spreekwoor delijke twee druppels water. Maar de larven van de wespreus eten ook levende larven van hun gast heer en een wespreus die zich vlak bij het nest van limonadewespen waagt wordt vaak fel aangevallen. De beesten mogen op elkaar lijken; de wespen zien wel degelijk het onderscheid. De wespreus is overigens in onze omgeving uiterst zeldzaam. AFSTAND 4,11 km ra woensdag 16 augustus 2017 BE Even weg uit de stad Maurice Steketee Een wekelijkse wandeling door Zeeland. Vandaag: een rondje rond Cleene Hooge. Een tweewekelijkse rubriek over natuur in Zeeland Chiel Jacobusse De stadsreus lijkt wat op een wesp, maar is een zweefvlieg. FOTO CHIEL JACOBUSSE H°g elands, GR/FF/OEF Europa laari 'i'laan A De distels staan Geen gebaande paden, maar ge maaide. A De Domburgse Watergang. STROMENWIJK Koudekerke HET KARREVELD 3 TOORENVL/EDT Rust voor het i ps4news.com/©An di

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 87