NYNKE DE JONG Smerige restaurants in Frankrijk op zwarte lijst GenX zit ook elders in het leidingwater II II 'Verspreiding gaat snel, dat is niet normaal' 6 De omstreden stof GenX zit ook in het leidingwater van Den Haag, Zoetermeer en Leiden, maakt waterleidingbedrijf Dunea bekend. Column Iocht je deze week - of vo rige week - met je tentje ergens op een camping in Nederland hebben gestaan, dan heb je een zeer optimistische in borst nodig om er nog iets van te maken. Ik bezocht vorige week een camping in het midden van het land en zag de bittere werkelijk heid van zomer in Nederland: grijze luchten, speeltuinen die veranderden in modderpoelen, en regenjassen, regenlaarzen en fleecetruien zover het oog reikte. Een diepe buiging voor hen die hier nog vakantievreugde uithalen. vakantievierders. Die zijn blij met alles. En ik kan het weten, want de zomervakanties van mijn jeugd speelden zich allemaal afin Appel scha, waar we al blij waren met achttien graden en geen regen. Als wij destijds 'met zonder jas' naar buiten konden, was dat al een groot geluk. Wij - de kinderen De Jong - waren net zo mindjull als de deelnemers aan Omroep Max' We zijn er Bijna, die dit seizoen door regenachtig Ierland toeren. Die se nioren glunderen ook bij elke droge ochtend, en hangen bij de eerste zonnestraal meteen de handwas te drogen. Van zonvakanties word je maar lui en verwend. Voor je het weet denk je als kind dat je op vakantie recht hebt op zon. Dat de hele dag in je zwembroek lopen het echte leven is. 'alles is veel voor wie niet veel ver wacht'. Je leert je te vermaken bij ieder weertype. Middagen lang monopolyen, in je regenpak naar de dierentuin. En als je dan op la tere leeftijd toch eens in Zuid- Frankrijk komt, loop je elke dag dol van ongeloof langs het strand. De zon! Geen regen! Wie wil er nou niet van die dankbare kinderen? In de zomervakanties van mijn jeugd waren we al blij met 18 graden Je bent op vakantie in Zuid-Frank rijk, de Provence, en je wilt lekker eten. In Villeneuve-Loubet bij voorbeeld. Restaurant Beach Klubber, aan het strand met een spectaculair uitzicht. Stop! „De eigenaar is verplicht verbeteringen door te voeren en zal opnieuw gecontroleerd wor den", aldus de Franse voedselin spectie. Iets verder naar het zuiden dan, de chique jetset-badplaats Juan Les Pins. Daar moet het wél goed zijn, toch? Restaurant Juan Rivièra ligt aan de boulevard, kijkt uit op zee en op de luifel buiten staat als lokkertje: 'bar a vins, tapas'. Pas op! „Hier loopt de gezond heid van de klanten gevaar", aldus de Franse overheid. „Het restau rant moet worden gesloten of de vergunning wordt ingetrokken." In Frankrijk zijn sinds deze zo mer de controles van de Franse Voedselinspectie (DGCCRF) openbaar. De resultaten zijn te vinden op een speciale website (alim-confiance.gouv.fr) en een gelijknamige app. Restaurants, bakkers, slagers en supermarkten krijgen al naar ge lang de bevindingen één van de vier beschikbare 'stempels': heel goed, voldoende, te verbeteren of 'noodsituatie'. 9 procent van de restaurants vertoont gebreken die moeten worden verholpen Uit resultaten bleek dat onge veer 1 procent van de onderzochte restaurants (ongeveer 550) er zo slecht aan toe is dat sluiting nood zakelijk is. Zo'n 9 procent (bijna 5.000 gelegenheden) valt in de ca tegorie waar gebreken zijn gecon stateerd die moeten worden ver holpen. De overige 90 procent is 'voldoende' tot 'goed'. Volgens het bedrijf gaat het om zeer lage waardes en is het drink water nog steeds veilig. „Maar het hoort er niet in, ook niet een klein beetje", zegt Debbie Koorn van het waterbedrijf. „Dit wil je gewoon niet." GroenLinks in Provinciale Sta ten van Zuid-Holland slaat alarm om de vondst. Ook de Statenfrac tie van de PVV van Zuid-Holland vraagt om meer onderzoek. Het gaat om water afkomstig uit de drinkwaterwinlocaties Scheve- ningen, Monster en Katwijk, meldt het bedrijf. Op deze plekken is 4,3 en 5,8 nanogram per liter ge meten. Om extra zekerheid te hebben, zijn we bezig met een landelijk onderzoek Eerder dit jaar werd al bekend dat de omstreden stof van de Dordtse fabriek Chemours is aan getroffen in kraanwater van Al- blasserdam en Ridderkerk, van drinkwaterbedrijf Oasen. Uit een onderzoek door deze krant bleek daarna dat de stof ook in het lei dingwater zit van Rotterdam, Dor drecht, Spijkenisse, Gouda en Goedereede. Dunea benadrukt dat het om zeer kleine hoeveelheden GenX gaat. „Het gaat om waardes die dertig keer lager zijn dan de richt- waarde die de overheid geeft als veiligheidsgrens voor deze stoffen in het drinkwater. Maar het hoort er niet in. We willen nu weten wat de oorsprong is. Als je weet waar het vandaan komt, kun je stappen zetten." De Statenfractie van Groen Links stelt vragen aan Gedepu teerde Staten over de nieuwe vondsten van GenX. De fractie vraagt de provincie de lozing door chemisch bedrijf Chemours in Dordrecht, dat met de stof werkt, te stoppen. „Ik ben ervan ge schrokken dat GenX zo snel na de lozing in Dordrecht al de drinkwa terwinning aan de andere kant van de provincie heeft bereikt", zegt Berend Potjer van de Statenfractie van GroenLinks. „Als inwoner van Den Haag maak ik mij nu wel zor gen over de veiligheid van mijn drinkwater. Het is dan wel ver dund, maar GenX is een onna tuurlijke stof die niet afbreekt." Harm Groenendijk van de PW in Provinciale Staten vindt de uit komst schokkend en noemt het vreemd dat GenX nu al in Den Haag is aangetroffen. GenX wordt door Chemours in Dordrecht pas vijfjaar gebruikt. Het bedrijf is in Nederland de enige gebruiker, weet hij. „Deze verspreiding gaat zo snel, dat is niet normaal. De vraag is waar het vandaan komt", zegt Groenendijk. De Nederlandse drinkwaterbe drijven zeggen inmiddels te wer ken aan een onderzoek. Volgens Patricia van der Linden van brancheorganisatie Vewin (de ver eniging van drinkwaterbedrijven in Nederland) gaat het om een omvangrijk landelijk onderzoek waarbij in kaart wordt gebracht of de stof ook voorkomt in opper vlaktewater en drinkwater in an dere provincies. Als inwoner van Den Haag maak ik mij nu wel zorgen over mijn drinkwater „Het drinkwater is nog steeds vei lig en zal dat ook blijven. Maar om extra zekerheid te hebben, zijn we bezig met een landelijk onderzoek: waar komt GenX nog meer voor", aldus Van der Linden. De resulta ten worden in september ver wacht. De uitkomst wordt gedeeld met het ministerie van Infrastruc tuur en Milieu. Vewin stelt dat het absoluut schonere drinkwaterbronnen wil in Nederland. „We pleiten al jaren voor schonere bronnen." Dat is volgens Van der Linden van Vewin ook al jaren de Europese richtlijn. „Helaas zien we het tegenoverge stelde. Het drinkwater is en blijft veilig, maar drinkwaterbedrijven moeten steeds meer inspanning leveren om het te zuiveren." En terwijl de opgooitent voorbij komt drijven, denk je misschien: zaten we maar in Zuid-Frankrijk. Melk uit een kokosnoot, zonnetje op de bol. En dat snap ik. Vakantie moet wel een beetje als vakantie voelen, en als je elke ochtend de voortent moet hozen, vergaat de vakantie pret je wel. Maar je kinderen doe je n- hier een groot plezier s mee, ook al lijkt dat misschien niet zo. tJ -Kinderen die in hun jeugd alleen Neder landse zomers meemaakten, worden heel dankbare woensdag 16 augustus 2017 @nynke Dankbaar Zoals J.C. Bloem ooit dichtte: De Franse voedselinspectie maakt vanaf deze zomer de re sultaten openbaar van controles bij restaurants en winkels. Via de website en een app is snel te zien welke adressen je maar beter links kunt laten liggen. Frank Renout Parijs GO Ingrid de Groot Dordrecht Patricia van der Linden —Berend Potjer, GroenLinks De fabriek van Chemours in Dordrecht waar GenX wordt gebruikt, fotomilanrinck

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 6