m Sals fjJ de formatie 4 Inhoudelijk zijn de onderhandelingen tussen VVD, CDA, D66 en Christenunie op stoom. Maar nu compromissen zijn uitgelekt, zal blijken of de partijen elkaar nog vertrouwen. We lossen het op als er iets vervelends gebeurt woensdag 16 augustus 2017 augustus Dag 154 M Tobias den Hartog Jan Hoedeman Den Haag Na een paar uur van gespannen over leg lopen de lezingen uiteen of de formerende partijen elkaar nog wel vertrouwen. WD-leider Mark Rutte is optimistisch als altijd: „Het ver trouwen is goed. Er worden onder ling geen verwijten gemaakt." Ook D66-leider Pechtold blijft mild: „We lossen het op als er iets vervelends gebeurt." Maar ChristenUnie-leider Gert-Jan Segers is norser. „We gaan verder", klinkt het afgemeten. Dat het ver trouwen is hersteld na het lange ge sprek, krijgt hij niet over de lippen. Dat chagrijn markeert de deuk die geslagen in de onderlinge band tus sen de onderhandelaars. Kwam er tot dusver niets over de formatie naar buiten, gisteren lazen de partijen plots in deze krant over een concept akkoord. Deze krant meldde dat de onderhandelaars een voorlopige deal hebben gesloten op de meest heikele onderwerpen euthanasie en onder zoek met embryo's. Gert-Jan Segers (CU), Alexander Pechtold (D66), Mark Rutte (WD) en Sybrand Buma (CDA) keken daarna elkaar gistermiddag dus in de ogen aan de formatietafel. Is dit ge lekt? Door wie dan? En waarom? Pro beert iemand de boel te saboteren? Vooral Segers beende met 'bezwaard gemoed' over het Binnenhof. Of dit het einde van deze formatiepoging kon betekenen? „Dat weet ik niet, dat weet ik niet", zei hij 's middags zelfs. Knieval In de beeldvorming raakt de affaire Pechtold en Segers immers het hardst. Zij staan op medisch-ethi- sche onderwerpen met de koppen tegen elkaar. Geen van hen wil door een krantenartikel aan de achterban —Alexander Pechtold (D66) hoeven uitleggen dat ze een knieval hebben gemaakt. Op het vlak van euthanasie buigt Pechtold, want een ruimere wet om euthanasie toe te staan voor ouderen die hun leven voltooid vinden, komt er niet. Maar Segers levert weer in doordat Rutte III meer onderzoek met embryo's wil toestaan. De partijleiders presenteren zulke compromissen doorgaans liever te gelijk met hun overwinningen. 'Zie ook wat ik op ander vlak wél voor el kaar heb gebokst', klinkt het dan. Een dag als gisteren is een streep door de rekening. „Je werkt in vertrouwen met elkaar. Maar ook aan vertrouwen in elkaar", zegt een ingewijde. Uiteindelijk besloten de onderhan delaars gisteravond om - vooralsnog - door te formeren. Al moet opge merkt: de gesprekken stopten ruim twee uur eerder dan gepland. De paradox is ondertussen ook: on- Bij Bolderman aanbetalen niet verplicht! 6-daagse najaarsreis Berlijn Kurfürstendamm 8-daagse najaarsreis Praag en Bohemen 8-daagse najaarsreis Toscane, Umbrië en Rome 8-daagse najaarsreis Drielandenreis Zwarte Woud en Bodensee 8-daagse najaarsreis Bloemenrivièra en Cöte d'Azur 8-daagse najaarsreis Tossa de Mar, 'all-inclusive' Doorgaan, al is het met Drukfouten en prijswijzigingen voorbehouden. Vertrekdatum: 16 oktober 2017 Vertrekdata: IA, 23 oktober 2017 Vertrekdatum: 23 oktober 2017 Vertrekdata: IA, 23 oktober 2017 Vertrekdatum: 23 oktober 2017 Vertrekdatum: IA oktober 2017

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 4