3 'Al snel zag ik een oliespoor en brandden er lampjes' Zijn diploma had geen prioriteit, geeft Pim van der Wardt uit Ansen toe. Want ei genlijk stond z'n hele eindexamenjaar in het teken van één doel: zelf een festival organiseren. „Met twee vrienden speelde ik in een bandje", vertelt hij. „Het leek ons ge weldig een keer op een festival te spelen. Er was één probleem: we wa ren gewoon een kutband. Wij snap ten ook wel dat niemand ons ooit zou vragen. Dan maar een eigen festival." Twaalf jaar later is Vogelpop uitge groeid tot een waar volksfeest. Nog elke zomer staan er duizend bezoe kers te dansen in de weilanden achter Van der Wardts ouderlijk huis in Drenthe. Zijn verhaal is niet uniek. Volgens de Festivalmonitor kende Nederland vorig jaar 943 festivals, een fors ver schil met de 708 in 2012. Ook het be zoekersaantal nam explosief toe: van 19,7 naar 26,7 miljoen. Meestal zijn het evenementenbureaus en concert- boeren die nieuwe festivals uit de grond stampen. Maar er zijn uitzon deringen. Doodgewone liefhebbers die de stoute schoenen aantrekken, van sloophout een podium timme ren en met een krat compensatiepils bereidwillige bandjes benaderen. Strontwagen Zo ook Lars van der Veen, die met zijn surfschool Surfana al vijf zomers een gelijknamig festival organiseert in een Bloemendaalse duinpan. Het aanvankelijke bezoekerstal van 30 is nu aangezwollen tot 2.000 man. „Niet normaal wat er bij komt kij ken", zegt Van der Veen. „Zo konden bezoekers dit jaar voor het eerst enkel contactloos betalen. Totdat de stroom uitviel. We hadden een duurzame zonnebatterij, maar die bleek niet genoeg energie te leveren. Moes ten we alsnog halsoverkop draaien op een aggregaat." Als we in de min komen, zullen we toch ons eigen spaargeld moeten lappen „Ik leer nog elk jaar bij", beaamt Brian van Beek van TAG Festival: in 2010 gestart als ludieke inzamelings actie voor een goed doel in India en inmiddels uitgegroeid tot een vol waardig electrofestijn (2.500 bezoe kers) op de manege van Son en Breu- gel. „De meest voor de hand liggende zaken zie je het gemakkelijkst over het hoofd. Dan moet ik weer uitruk ken met een tuinslang omdat er op de camping geen stromend water is om tanden te poetsen." Bands die last-minute afbellen omdat de vrouw van de drummer weeën heeft. Vrijwilligers die stom dronken achter de munten staan. Ook Van der Wardt heeft het alle maal meegemaakt. „Vindingrijkheid is het allerbelangrijkst", onderstreept hij. „Een van de eerste edities hadden wij gerekend op 500 bezoekers, toen er ineens 1.000 man op de stoep stond. Al snel zaten de toiletten vol en was het eten op. We hebben toen 100 pizza's besteld bij de lokale Itali aan. En een boer uit de buurt kwam met zijn strontwagen de dixies leeg zuigen." Vrijwilligers De locatiekeuze is allesbepalend, stellen ze alle drie. Vogelpop vindt nog altijd plaats in de achtertuin, al zijn ook de weilanden van de buren inmiddels geconfisqueerd om plaats te bieden aan de camping en parkeer plaats. Surfana wordt gehouden op een lokale duincamping. „Hoewel dat de eerste keer bijna mis ging", herinnert Van der Veen zich. „Toen wilde de campingdirecteur zich op het laatst terugtrekken toen hij alle rockbands op onze website zag." Zonder de inzet van vrienden, ken nissen en andere vrijwilligers is elk doe-het-zelf-festivai gedoemd te mislukken, weten de drie ervarings deskundigen. En de line-up dan? „Een goede band kost al gauw 30.000 tot 60.000 euro", weet Van der Veen. „Dat kunnen wij niet ophoesten. Onze duurste act heeft denk ik 1.200 euro gekost. Maar we krijgen ook da gelijks mailtjes van artiesten die het gewoon tof vinden op een surffesti- val te spelen." Van der Wardt: „De echte headliners kun je als kleinscha lig festival onmogelijk betalen." Quitte Voor het geld moet je het sowieso niet doen, benadrukken de drie orga nisatoren. Ze halen opgelucht adem als ze quitte draaien. Van der Veen: „Voor die vijf edities van Surfana hebben honderden vrijwilligers on telbaar veel liefde gegeven, maar we hebben er geen euro aan overgehou den. De eerste keer bedroegen de on kosten 18.000 euro, gedekt door de kaartverkoop en de surfschoolkas. In middels is dat ruim 200.000 euro. Je kunt jezelf makkelijk rijk rekenen als je zo'n massa bezoekers ziet, maar je moet niet onderschatten hoeveel, De zonnebatterij werkte niet. Moesten we alsnog draaien op een aggregaat soms onvoorziene, kosten er op je af komen. Een kapotte boormachine, een factuur van Buma-Stemra. We hebben weieens 60.000 euro verlies geleden juist toen we dachten een lekker jaar te draaien. Toen moesten we een lening afsluiten." TAG Festival vond deze zomer voor het eerst sinds zeven jaar zelfs hele maal niet plaats vanwege een lege kas. „Vorig jaar kwamen er hagelste nen als tennisballen uit de lucht en bleven te veel mensen thuis", ver klaart Brian van Beek. „Wij zijn een gratis festival. De drempel is laag om te komen, maar tegelij kertijd ook om weg te blijven." Van der Wardt: „Ik schrik we ieens hoe gemakkelijk we 15.000 euro uitgeven. Als we in de min komen, zullen we toch ons eigen spaargeld moeten lappen. We zijn nu ook een serieus festival. We kunnen niet meer aankomen met een teiltje halve liters bier. Er moet gewoon een professionele tap staan." Ongeorganiseerd Tegelijkertijd wil Van der Wardt juist dat houtje-touwtje-element niet vol ledig overboord gooien. „Sommige dingen laten we bewust wat ongeor ganiseerd. Ons tijdschema loopt bij voorbeeld altijd anders dan vooraf geprogrammeerd. Dat geeft het pu bliek net dat avontuur wat bij zo'n klein festival hoort. Ze mogen best weieens denken: goh, dat had beter gekund." „Dat pioniersgevoel is juist de charme", ziet ook Van der Veen. „De intentie is niet om zo veel mogelijk geld te verdienen, maar om iedereen een waanzinnige goede tijd te laten beleven." Van Beek: „Steeds meer mensen zijn het beu om drie dagen rond te sjokken op een onmogelijk groot fes tivalterrein of bij 35 graden twee munten te moeten betalen voor een flesje water. Kleine festivals voelen als thuiskomen. Het pure festivalge- voel." Van der Wardt: „Mensen zoeken saamhorigheid en dat is op kleinere festivals bijna automatisch groter. Dus als de dixie dan een keer over stroomt, zijn bezoekers ook verge vingsgezinder. Dan gaan ze echt de boel niet slopen." woensdag 16 augustus 2017 GO Smaakt prima, zo'n eigengereide aubergine. aardbeienvlees. Appels vor men weieens een mooie bil naad als de bestuiving niet gelijkmatig was. En ook au bergines willen weieens uit de band springen met een wormvormig aanhangsel. Ik trof zo'n exemplaar aan in een Franse supermarkt. Hij smaakte prima. Meer zien? Op Instagram vind je onder de hashtag #UglyProducels- Beautiful plaatjes van kom kommers in innige omhelzing en citroenen met een bob- belneus. Thumbs up voor on regelmatige vruchten! Tot morgen, Gerda De vakantie van Joeri Wisse (32) en zijn gezin uit Yerseke liep anders dan verwacht. Door één steen. „Op één van de laatste dagen van onze vakan tie in Frankrijk - ik was er met mijn vrouw en twee jonge kinderen - reden we richting het stadje Nyons. Je ziet ze daar vaak: verkeersbor den die waarschuwen voor vallende ste nen. Nooit heb ik zo'n steen ge zien. Tot deze vakantie. Er rolde ineens een kei, ter grootte van een kleine voetbal, onder de auto door en spatte uit elkaar. Al snel zag ik een olie- spoor en brandden rode lampjes in mijn dashboard. Het was op zwarte zaterdag, de drukste dag voor de hulp diensten. Na vier uur werd onze auto opge haald, maar stonden wij nog langs de kant van de weg. We hebben nog een uur moeten wachten op een taxi die ons terugbracht bij de tent. Daarna moes ten we weer met een andere taxi een huur auto ophalen, een uur rijden. Nyons schijnt mooi te zijn, maar wij zijn er nooit aangekomen." - Sanne van der Kolk Matthijs Meeuwsen 44 —Pim van der Wardt, Vogelpop —Lars van der Veen, Surfana ILLUSTRATIE AART-JAN VENEMA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 47