Herstel nodig Bolwerk en kademuur Zierikzee 'Verdachte Middelburger hoort in een psychiatrische instelling' 9 TRANSFORMATIE CAFÉ WORDT KLEDINGZAAK Vergane glorie in donkerbruine tinten met'balken' van piepschuim: ooit hotel, restaurant, pension en café Dorpszicht. Het pand in hartje Koudekerke wacht nieuw leven. Van café-pension tot modezaak De houten vloer van Dorpszicht ademt bier. „Hoe we die lucht eruit moeten krijgen?", peinst John Muller. „In ieder geval een laag eraf schuren." Het pand aan het Dorpsplein, waarin het café zit, is verkocht aan Wilma de Groot en haar partner John. Het stel heeft er grootse plannen mee. Beneden de kledingzaak van Wilma met ach terin een koffiehoek annex kleine lunchroom. Boven komen drie re creatieappartementen. Een forse klus gezien de staat waarin het pand verkeert. Niet al leen achterstallig onderhoud en een volstrekt gedateerde inrich ting, boven zijn ook de sporen van de professionele wietkwekerij te zien aan de gaten in het plafond. Die werd eind vorig jaar ontdekt. De Veerse burgemeester Rob van der Zwaag sloot het pand vervol gens voor drie maanden. Tot t mei dit jaar. „Onze eerste bezichtiging was onder begeleiding van een boa", vertelt Wilma. Die moest de ver zegeling voor ons verbreken. Ze wijst op de pensionkamers: Die stonden vol plantjes. Gordijnen of karton voor de ramen schermde alles af." Voor Wilma is die recente geschiedenis niet wat ze voor ogen heeft als ze vertelt dat ze de histo- rie van het pand wil laten zien. „Er zit echt een ziel in. Geboren Koukerkers kénnen Dorpszicht. Er zijn veel stellen getrouwd, er wa ren feesten. De ringrijders kwa men hier en de mannen van VCK. Ik vroeger ook. Dansen op het bil jart op Koninginnedag. Het was echt de ontmoetingsplek voor het dorp. Dat willen wij hier ook. Een belevingswinkel noem ik het. Lek ker kopje koffie met een gebakje, een broodje. Even rustig een praatje maken. Ik ben ook op zoek naar oude foto's van het pand. Misschien voor een grote foto- wand. We denken ook aan een 'laatste-dag-van-Dorpszichtfeest." „Dit is mijn droom. In het hartje HISTORIE van het dorp zitten. Geweldig. Ik weet dat we nog ontzettend veel moeten doen. We hebben net een paar dagen de sleutel. Het is nu puinruimen. En die balken weg", wijst ze op de donkerbruine pla- fondbalken in het voorste cafége deelte. „Nep joh, die zijn van piep schuim". John ziet ook een droom uitko men. Een atelier in de grote schuur in de achtertuin. „Veel meer ruimte dan dat ik had," glundert hij. De complete vervanging van het dak, de achtergevel die gestabi liseerd moet worden en de im mense klus van opruimen en her- inrichten? Dat neemt het stel voor lief. In het Blauwe Bolwerk, dat deel uit maakt van de historische verdedi- gingswal, verschuiven sommige stenen. Bij metingen zijn vervor mingen vastgesteld. Voor een uitge breide restauratie is geen geld. De muur wordt wel hersteld en dat gaat gaat 720.000 euro kosten. Verder is gebleken dat de kwali teit van de kademuur aan het begin van de Vissersdijk, ter hoogte van Delta Elektronica, slecht is. Repara tie kost een half miljoen. Ter ver fraaiing wil de gemeente een ge metselde voorhangmuur aan de kade, net zoals die bij Rollandthof en recentelijk aan het eind van de Vissersdijk is gemaakt. Dat kost nog eens 175.000 euro. Voor reparatie van het Bolwerk krijgt de gemeente waarschijnlijk subsidie van provincie en de stich ting Monumenten Schouwen-Dui- veland. Als dat zo is, blijft van de 720.000 euro aan kosten voor de ge meente nog 215.000 over. Advocaat Samantha van de Voorde dient mogelijk al over enkele we ken een verzoek in bij de recht bank om de 26-jarige man uit To- rentijd te krijgen. Ze vindt dat hij niet thuis hoort in de gevangenis, maar in een psy chiatrisch instelling, zo liet ze gis teren weten aan de rechtbank. Een dergelijk verzoek kan Van de Voorde nu nog niet doen omdat ze nog geen verslag van een psychia ter heeft over de geestelijke ge zondheid van haar cliënt. Voorarrest Het is wel de bedoeling dat op korte termijn een psychiater en een psycholoog de Middelburger onderzoeken en daar verslag van uitbrengen. De man zit in voorarrest in To- rentijd omdat hij op 6 mei in Mid delburg zijn moeder en vijf agen ten bedreigd zou hebben. De Mid delburger werd toen aangehouden nadat hij het huis van zijn moeder was binnen gedrongen en haar had lastig gevallen. Eerst zou hij met een steen een ruit hebben ingegooid. Toen agen ten bij die bewuste woning aan kwamen bedreigde hij hen met een zakmes. Het lukte pas na enige tijd om hem te overmeesteren. Daarbij was de inzet van een politiehond nodig om te voorkomen dat agen ten gewond raakten. De man wordt op 26 oktober be recht. Tijdens de tussentijdse zit ting zei de man dat hij het allemaal wel erg lang vindt duren voor hij uit Torentijd kan vertrekken. woensdag 16 augustus 2017 'Dorpszicht heeft echt een ziel' Annemarie Zevenbergen Wilma de Groot en John Muller in het voormalige café. Daar komt de Wilma's modezaak met koffiehoek annex lunchroom, fotorubenoreel De geschiedenis van Dorpszicht begint in 1900 met café Cen traal. In 1958 komt er een achterzaal bij en daar breekt een jaar later brand uit. „In 1959 wordt mijn vader Arnold de nieuwe uitbater" ver telt Daan Rijckholt. „Hij verbouwde het tot hotel-pension café Rijckholt met 25 kamers. Ik heb daar een stukje van mijn jeugd doorge bracht. In 1969 heeft hij het overgedragen aan het echtpaar Van Driel." Na di verse andere uitba ters kocht Micha Nas het café medio jaren negentig en runde zelf het tot 2000. Heineken brouwerij werd toen hoofdhuurder en verhuurde het door aan diverse partijen. Nas heeft het nu de finitief van de hand gedaan. Rijckholt: „Het was een doods pand de laatste tijd. Fijn dat er nu weer leven in komt." Aan de Zierikzeese haven moet op korte termijn voor 1.375.000 euro worden verspijkerd. Er zijn reparaties nodig aan het Blauwe Bolwerk en aan de kademuur langs de Vissersdijk. Ton van den Nouweland Zierikzee Een Middelburger die in mei het huis van zijn moeder zou zijn in gedrongen en daarna vijf agen ten bedreigde, moet volgens zijn advocate snel psychiatri sche zorg krijgen. Emile Calon Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 37