sa Zoutelande licht op in donkere dagen 5 De laatste reis van Henny van Opstal gaat per fiets. Zij toerde al voordat andere vrouwen dat deden. Twee inbraken, auto's gestolen Het was haar wens om op twee wielen door haar zoon naar de af- scheidsdienst in Ber gen op Zoom te wor den gebracht. Na een lang en avontuurlijk leven begon Henny van Opstal (8i) gisteren vanuit Sint-Annaland aan haar laatste reis. Met zoon Maarten Haentjens Dekker voorop op zijn van zolder gehaalde wereldfiets. Kleinzoon Luka ernaast op zijn doortrapper. Alica, de vrouw van Maarten, op een fiets van Henny. Dochter Mi reille bij de door de hele familie beschilderde kist. Een kist met vrolijke kleuren en vol symboliek, op de fietskar geladen. Een ontroe rend beeld onder een hemel die spontaan huilde. Natuurlijk was er verdriet. Maar ook geluk om wie ze was. Maarten bracht het mooi onder woorden, voordat het kleine peloton van fa milie, vrienden en bekenden zich in beweging zette. „Ze heeft ons tot het laatst geïnspireerd. Ze heeft mij laten zien dat je altijd je hart moet volgen." Henny was een bijzonder mens. Wars van hoe het hoorde, talent vol en creatief. Ze hield van fiet sen. De Koningin van de Fiets werd ze in de familie genoemd. Op haar Jan Janssen racefiets toerde ze door de regio, lang voordat andere vrouwen dat deden. Lange tochten met Audax, tot ver boven de hon derd kilometer. Kamperen in Zee land, nog zo'n passie. Op vrijdag middag na schooltijd stond ze al tijd op Maarten en Mireille te wachten. „Met een afgeladen Eend, vol kampeerspullen. Op maandagochtend werden we weer bij het schoolplein afgezet." Continenten Dat soort verhalen, ze geven de rode Eend en de fietshelm op de kist extra betekenis. Fietsen en kamperen, het kwam allemaal sa men in de tochten van Maarten over alle continenten. Van tijd tot tijd werd hij vergezeld door Henny die zich onderweg aansloot. Drie maanden reden ze door het bin nenland van Zuid-Afrika, slapend in de bush. Samen deden ze het stuk tussen Adelaide en Sydney, Nieuw-Zeeland ook. Van Florida naar Dallas, Henny trapte lustig mee. Zoals ze met Maarten ook langs de kusten van de Middel landse Zee fietste en dwars door de Picos de Europa, op weg naar Santiago de Compostela. Onver woestbaar optimistisch was ze. „Het komt altijd goed, hoe ver je ook van huis bent", zegt Maarten. „Dat heb ik van mijn moeder ge leerd." Zowat een jaar geleden be gon Henny te sukkelen. Ineens waren de fietstochten vanuit haar woonplaats Bergen op Zoom naar Het komt altijd goed, hoe ver je ook van huis bent. Dat leerde ik van mijn moeder de boerderij van Mireille en Arne bij Sint-Annaland te ver, zelfs op de elektrische fiets die ze had aan geschaft. Of zoals Mireille het zegt: „Het lijf werd haar tegenstander." In maart verhuisde ze naar zorg centrum De Schutse, dichtbij haar dochter en de kleinkinderen Elisa beth en Tommie. Ze kreeg er een liefdevolle verzorging, tot het eind. „Ze was op." Tien jaar geleden had Henny haar laatste wens al gedeeld met degenen die haar lief waren. Een dag of wat geleden zocht Maarten zijn oude wereldfiets op. Gestald op de zolder bij Henny in Bergen op Zoom. Een bijzonder weerzien, na al die jaren. „Er vielen nog aller lei relikwieën van mijn laatste reis uit, dingen uit Oman en Iran." Een kleine test leerde dat de fiets het nog perfect deed. Gereed voor de laatste reis van Henny, over de polderwegen van Tholen die ze zelf zo vaak heeft gereden. Langs late aardappelen, bloemzaad en graanstoppels. Met bomen op dij ken aan de einder. De kleuren van de kist fel oplichtend, in het re genlandschap van de late zomer. Met gepast verdriet in het peloton. Om een moeder, oma en zus die is vertrokken. Broer Jos rijdt Henny bij Voge lenzang de Brabantse Wal op, tot aan het vroegere ouderlijk huis aan de Halsterseweg. Broer Han neemt het volgende stuk voor zijn rekening. Tijdens de rit is er ook ingetogen blijdschap. „We vieren ook het leven, zoals Henny dat al tijd heeft gedaan." Dorpsraad, ondernemers en Zoute lande Aktief hebben gezamenlijk een project opgezet voor sfeerver lichting in de donkere maanden. Dat moet een groot deel van de badplaats vanaf eind oktober tot fe bruari in een zacht licht zetten. Cees Bierens, voorzitter Zoute- landse Middenstandvereniging (ZOMID): „Er ligt een verlichtings plan, opgesteld door de initiatiefne mers. Niet alleen in de Langstraat, maar veel verder. Te beginnen aan de Westkapelseweg bij de kruising, dan het Willibrordusplein, de Langstraat en drie zijstraten (Smidsstraat, Zuidstraat en Tim- mermansstrat), de Lange Dam waar het nieuwe appartementencom plex komt en een deel van de Duin weg, waar ook nieuwbouw komt. We willen de verlichting aan de bestaande lichtmasten laten be vestigen. Bij de beide nieuwbouw- locaties is het even afwachten wan neer daar lantaarns staan." „Omdat alle lampjes op gelijke hoogte worden bevestigd, krijg je eenheid in verlichting. Het wordt een zacht, gedempt led-licht. In fe bruari, zo rond de carnavalsvakan tie, worden de lampjes weggehaald. Na onderhoud gaan ze de opslag in. Zo maken we duidelijk onder scheid in licht voor de donkere maanden en de rest van het jaar. Om Zoutelande juist in die donkere tijden aantrekkelijker te maken." De gemeente draagt 15.000 bij uit het Leefbaarheidsfonds. De initia tiefnemers betalen 10.000 euro. 112 NIEUWS Vuurwerk op politieauto Busjes botsen in Vlaketunnel woensdag 16 augustus 2017 WA Henny van Opstal wordt naar het crematorium in Bergen op Zoom vervoerd. Haar zoon rijdt de fiets met kist. foto peter van trijen Afscheid op twee wielen van Koningin van de Fiets Ben van den Aarssen - Maarten Haentjes Dekker, zoon Extra sfeerverlichting moet Zou telande opfleuren in donkere dagen. Het tijdelijke licht wordt in het najaar bevestigd aan veer tig lantaarnpalen in en om het dorpshart, en in februari weer weggehaald. Annemarie Zevenbergen Zoutelande GOES Een 48-jarige man uit de gemeente Noord-Be veland is maandagochtend vroeg aangehouden nadat hij tijdens een achtervol ging op de Deltaweg zwaar illegaal vuurwerk naar een politiewagen had gegooid. De man reed in een gesto len auto en gooide tijdens de achtervolging drie co bra's, die met tape aan el kaar vastzaten, uit het raam voor de politieauto. Korte tijd later werd de man aangehouden. De ver dachte werd vervolgens opgesloten. KAPELLE Twee bestelbus jes zijn gistermiddag op el kaar gebotst in de noord buis van de Vlaketunnel op de A58. Er raakte niemand gewond. De busjes botsten rond 15.40 uur in de noord buis (richting Vlissingen). Beide tunnelbuizen werden daarop afgesloten voor het verkeer, wat leidde tot files. Na een half uur werd de zuidbuis vrijgegeven. Eén van de busjes moest wor den weggetakeld. Waar door het ongeluk gebeurde is niet bekend. Op foto's van Rijkswaterstaat is te zien hoe de busjes met de motorkappen tegen elkaar op de weg staan. Na de berging werd ook de noordbuis vrijgegeven. DOMBURG Vakantiegan gers in Domburg zijn de af gelopen dagen twee keer het slachtoffer geworden van inbrekers. Op de Schelpweg werd twee keer ingebroken waarbij ook personenauto's werden weggenomen. Bij een in braak op zaterdag 12 au gustus werden een laptop en een blauwe Mercedes gestolen, maandag 14 au gustus verdween een witte Ford Tourneo Custom. De politie vraagt getuigen die wellicht een van beide auto's hebben zien rijden zich te melden via 0900 - 8844, anoniem via 0800 - 7000 of via het Politie WhatsApp nummer 06 - 1220 7006.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 33