25 Huck coach baansprinters Terpstra blijft bij Quick-Step Flier stopt al na één jaar Rafael Nadal is vanaf volgende week weer de nummer 1 van de wereldranglijst. De Spanjaard lost Andy Murray af. Nummer 1-positie sinds 2004 Sjarapova krijgt een wildcard Djokovic Hij is niet de grootste tennisser al ler tijden. In het gevecht om die ti tel legt Rafael Nadal, de koning van het gravel, het na al die jaren nog steeds af tegen Roger Federer. Maar vanaf maandag is Nadal voor het eerst in ruim drie jaar weer de nummer één van de ATP-ranking. Het is de comeback van een man wiens karakter gekenmerkt wordt door werklust, maar die de afgelo pen jaren werd gehinderd door fy sieke tegenslag. In 2016, nadat Rafael Nadal (31) zich vanwege polsproblemen moest terugtrekken tijdens 'zijn' Roland Garros, het toernooi dat hij dat jaar voor de tiende keer hoopte te winnen, zei hij: „Ik zat huilend in de auto op weg naar het hotel." Machteloosheid is voor een harde werker vaak moeilijker te accepte ren dan verliezen van een betere tegenstander. Voorspoedig Zo voorspoedig als zijn carrière op basis van zijn palmares klinkt, zo lastig verliep het soms. Ruim twaalf jaar geleden won Nadal als broekie van net 19 zijn eerste Grand Slam. In de jaren die volg den kwamen er nog veertien bij, waaronder zijn tiende overwin ning op Roland Garros, twee maanden geleden. In totaal voerde Nadal 141 weken de wereldrang lijst aan. Sinds 2010 wordt Nadal echter ook met enige regelmaat gehin derd door kwetsuren aan onder meer zijn knieën en rug. Het zo sterk ogende lichaam van de ten- USOPEN 18 augustus 2008 6 juli 2009 7 juni 2010 Djokovic 4 juli 2011 9 juli 2012 21 augustus 2017 nisser kent tegelijkertijd vol doende zwakke plekken. Vorig jaar miste hij een groot deel van het seizoen door een polsblessure. De oorzaak van die fysieke pro blemen zit juist in zijn kracht. Na dal is geen toonbeeld van een spe ler met souplesse, niet degene met de mooiste techniek. Hij wint vooral door zijn spierbundels en ijzersterke wil. De straatvechter met zijn geaderde biceps, levend volgens het credo: lopen tot je er bij neervalt. Maar een sterke geest pleegt soms roofbouw op het li chaam. Nadal mag dan niet de tech nisch meest begaafde speler uit het veld zijn, aan fameuze hande lingen ontbreekt het evenmin. Tot zijn wapenarsenaal behoort de hem kenmerkende, befaamde top- spinbal. Weinig toptennissers hebben daar een antwoord op. Rituelen Hij staat bekend om zijn rituelen. Het plukken aan zijn broek, aan zijn donkere haar en het zorgvul dig neerzetten van flesjes met sportdrank. Ondanks zijn succes bleef hij bescheiden. Altijd is hij vriendelijk voor de ballenjongens en -meisjes. Hij hield oog voor de toekomst. Nog geen jaar geleden opende hij Djokovic 7 juli 2014 zijn eigen tennisacademie op Mal- lorca, in Manacor, de plaats waar Nadal zelf opgroeide. De Spanjaard laat zich tijdens een wedstrijd nauwelijks beïn vloeden door de stand, of hij nu voor staat of achter. Hij beleeft een tenniswedstrijd punt voor punt. Het draait om het nu. Zo zegt hij over zijn aankomende leidende positie op de wereldranglijst: „Ik ga nu proberen om van het mo ment te genieten en hier goed te spelen." Het is 'een speciaal moment', zo liet de Spanjaard weten tijdens de persconferentie van het toernooi in Cincinnati, waar hij deze week op de startlijst staat. Omdat con current Federer heeft afgezegd, is hij nu al zeker van de toppositie op de ranglijst. „Er is veel gebeurd sinds de laat ste keer dat ik op die plaats stond. Er waren blessures en lastige mo menten, maar ik heb altijd de pas sie en liefde voor de sport kunnen houden." woensdag 16 augustus 2017 WIELRENNEN Bill Huck is de nieuwe bondscoach van de baansprinters. De Duit ser, wereldkampioen sprint in 1989 en 1990, volgt René Wolff op. Huck neemt afscheid van de Ameri kaanse bond, waar hij nu bondscoach van de natio nale sprintselectie is. Hij begint op 15 september in Nederland. „Ik krijg de kans om in Nederland met een sterk elite-team te wer ken", reageert Huck. „Vol gend jaar is het WK baan- wielrennen in Nederland. Daar kunnen we laten zien hoe sterk de huidige selec tie is. Natuurlijk werken we ook al toe naar Tokio." WIELRENNEN Niki Terpstra rijdt ook volgend seizoen voor Quick-Step. Voor de 33-jarige Noord-Hollander, in 2014 winnaar van Parijs- Roubaix, betekent het zijn achtste seizoen bij de Bel gische formatie. „Dit was niet mijn gelukkigste jaar, ik ben erop gebrand dat vol gend seizoen goed te maken", zei Terpstra, die de afgelopen maanden werd geplaagd door blessures. „In het laatste deel van dit seizoen wil ik alles geven en nog een paar mooie re sultaten behalen. Met een contract voor volgend jaar op zak, kan ik me daar vol ledig op gaan focussen. Het geeft me veel motiva tie." BEACHVOLLEYBAL Manon Flier (33) houdt het na één jaar alweer voor gezien als beachvolleybalster. De 430-voudig international in de zaal stopt om meerdere redenen als teamgenoot van Marleen van lersel. „Ik heb dit seizoen vaak last gehad van mijn rug, wat ook andere fysieke klach ten tot gevolg had. Daar naast is het zwaar geble ken om het gezinsleven te combineren met het vele reizen. Door een combina tie van deze factoren ben ik tot het besluit gekomen om te stoppen." Tweevoudig olympiër Van lersel is van plan om met een nieuwe partner door te gaan als beachvolleybal ster. Nadal keert eindelijk terug op zij n troon Maria Sjarapova. FOTO UfyflOD/ sportsH Nadal 7 november 2016 (41 wekenop nr. 1) Lisette van der Geest Cincinnati Vanaf de dag dat Roger Federer ruim dertien jaar geleden nummer 1 werd, heeft altijd een lid van de Grote Vier (met verder Rafael Nadal, Novak Djokovic en Andy Murray) die koppositie ingenomen. Federer 2 februari 2004 (302 weken in totaal op nr. 1) Nadal Federer Nadal (223 weken op nr. 1) Federer Murray (aanstaande maandag gaat zijn 142ste week als nr. 1 in) 5 november 2012 Nadal v 7 oktober 2013 f - NEW YORK Voormalig num mer 1 bij de vrouwen Maria Sjarapova weet zich verze kerd van deelname aan de US Open, mits ze dan fit is. De organisatie van het Ame rikaanse grandslamtoernooi heeft de Russische tennis ster een wildcard gegeven. Sjarapova maakte in april van dit jaar haar rentree na een dopingschorsing van vijftien maanden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 25