p?li I Goede buur ook bij brand beter dan verre vriend 14 Bert Barten laat stromende sappen horen tijdens een boomconcert y Een gezonde boom maakt volop geluid, stelt componist Bert Barten. Niemand die dat ooit kan horen. Tot zaterdag, wanneer hij in Bergeijk het publiek anderhalf uur boomgeluiden voorschotelt. Ooit lag hij in Californië tussen de ongekend indrukwekkende Red- wood-bomen in de omgeving van San Francisco. Samen met een leu gendetector en een voorloper van de synthesizer. Met een Amerikaanse vriend en sonoloog (expert op het gebied van klanken) bedacht hij de vraag 'kunnen bomen liegen?' En verdraaid als het niet waar is; de de tector sloeg uit. Het is ruim 40 jaar geleden, maar theaterregisseur en componist Bert Barten (65) grinnikt er nog altijd om. Maar ho, wacht, stop; dit wordt geen verhaal over diepe gesprekken met bomen en uitgebreide sessies 'treehugging'. Barten: „Ik probeer heel erg om weg te blijven van het zweverige. Ik wil gewoon meters uit zien slaan, omdat bomen echt geluid maken." Winterslaap Want dat, stelt Barten, staat vast na jaren onderzoek - óók van hem. Bui ten hun winterslaap van vier maan den om (van november tot en met fe bruari) maken bomen doorlopend geluid. Nee, ze praten niet, huilen, lachen of liegen evenmin, maar ze produce ren wel degelijk klanken. Het punt is: die zijn onhoorbaar voor het mense lijk gehoor. Tot zaterdag, als hij in Bergeijk de trillingen gaat laten ho ren, via sensoren op een boom en ge- luidsvervormers. Een wereldpremière, want bomen schreeuwen volgens hem om aan dacht: in Polen wordt een groot oer bos met kap bedreigd. Pijnlijk: geen mens die de noodkreet van de ten dode opgeschreven bomen kan ho ren. „Ik moest iets doen en zocht daarom contact met Staatsbosbeheer. Daar zeiden ze: jij bent de kunste naar, verzin jij het maar. En toen dacht ik terug aan de klanken die ik in de jaren 70 in Amerika hoorde." Sapstromen Samen met boswetenschappers ver zamelde Barten informatie en ver vormde klanken van onder meer het zweten van de boom en de sapstro men. Hij bracht het terug tot een concert van 90 minuten, met een 20 meter hoge cederboom vol sensoren als 'hoofdartiest' op het podium. „Na dit concert loop je nooit meer op dezelfde manier door het bos," voorspelt Barten. „Een gezonde boom drinkt op een regendag zo'n 170 liter water. Als je daar een stetho scoop op houdt, hoor je een oceaan ruisen. Als je dat geluid eenmaal ge hoord hebt, vergeet je het echt je hele leven niet meer." Dat een goede buur ook in geval van brand beter is dan een verre vriend, bewijst een proef met ge koppelde brandmelders in het Twentse Borne. Vorig jaar zomer werden daar op initiatief van enkele buurtbewoners in meerdere straten rookmelders aan elkaar gekoppeld, zodat buren kunnen ingrijpen, mochten bewoners van een huis met een brandmelding niet thuis zijn. Een unicum in Nederland. Initiatiefnemer Frans Hilbrink: „Er zijn zo'n 90 melders in de wijk opgehangen, die in vijf groepen aan elkaar gekoppeld zijn. In mijn straat gaat het om negen huizen. Ze zijn radiografisch met elkaar verbon den, zodat de rookmelders ook bij de buren afgaan als er ergens rook is. Ben je niet thuis, dan kan de buurt in actie komen." Om dit te kunnen, zijn wel rook melders nodig die koppelbaar zijn. Dat moet zijn aangegeven op de verpakking. Heb je een huis van na 2003, dan is de kans groot dat je rookmelders binnenshuis al gekop peld zijn. Sinds dat jaar moeten ze namelijk verplicht zijn aangesloten op het stroomnetwerk. Vlam in de pan Door de melders te koppelen is in Borne al drie keer een brand voor komen. Hilbrink: „In het huis ach ter mij was een vrouw vlees aan het bereiden, toen de vlam in de pan sloeg. Zij is slecht ter been en dus schoot een van de buren direct te hulp. Daardoor kon hij voorkomen dat de brand echt groot werd. In mijn eigen straat is een keer een air- fryer in brand gevlogen, waarbij we toen ook hebben ingegrepen. En weer een andere keer had iemand een fles op het vuur die vlam vatte. Dat was ook anders afgelopen als we niet hadden geholpen." Ben je niet thuis als de rookmelder afgaat, dan kan de buurt ingrijpen Brandweer Nederland en de Brand wondenstichting adviseren al lan ger om rookmelders te koppelen, al is het maar binnen het eigen huis. Die oproep krijgt tot nu toe nog niet veel gevolg. Woordvoerder Merel van der Mark van de Brandwondenstichting: „Terwijl het juist heel belangrijk is wanneer je rookmelders niet door het hele huis kunt horen. Door ze binnen je huis te koppelen, los je dat op." Het koppelen met de buren is daarna de volgende stap. Marcel van Galen van Brandweer Nederland: „Ik vergelijk dat altijd maar met het geven van de huissleutel aan de bu ren wanneer je op vakantie gaat. Dat doe je toch eerder bij je leuke buren dan bij de buren waar je min der mee hebt." Goed contact met je buren is dus wel een vereiste, maar volgens Van Galen zijn er nog meer drempels te overwinnen. „Veel mensen weten helemaal niet dat dit mogelijk is. En daarnaast zijn de te koppelen rook melders een paar tientjes duurder dan de normale. Als je een huis met drie verdiepingen hebt, spreek je toch over een flink verschil." Om mensen bekender te maken gaan Brandweer Nederland en de Brandwondenstichting er tijdens de Brandpreventieweken in okto ber extra aandacht aan schenken. Airfryer Ook voert de brandweer regelmatig overleg met verzekeraars om derge lijke middelen te faciliteren. Van Galen: „Verzekeraars ondersteunen dit soort initiatieven vaak van harte. Maar tot korting geven zijn ze maar mondjesmaat bereid." Voor wie denkt na het koppelen met de buren om de haverklap uit bed gerukt te worden door het schelle geluid van de rookmelder, heeft Hilbrink goed nieuws: „Het aantal keren dat hij afgaat, valt best mee. Het afgelopen jaar is dat in mijn straat maar één keer gebeurd. Dat was toen die airfryer vlam vatte." woensdag 16 augustus 2017 'Bomen praten niet, maar zijn ook nooit stil' Jeroen Schmale Bert Barten: „Het geluid van een drinkende boom vergeet je nooit meer." foto rinkhof Bergeijk Het zal je maar gebeuren: terwijl je op vakantie bent, brandt je huis af. De oplossing is simpel: de rookmelder koppelen met die van de buren. Karoline Koolhof Borne —Frans Hilbrink, initiatiefnemer

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 14