Advocaat Chickf riend: OM overdrijft in aanpak verdachten 'eiergate' Schulz: veel meer vluchtelingen opnemen 13 Aangehouden ondernemers langer vast PLOPSALAND DE PANNE PZC.NL/ZOMERUITJES De twee bestuurders van Chickfriend blijven langer in voorarrest en mogen geen contact hebben met de buitenwereld. Dat heeft de onderzoeksrechter gisteren bepaald, tot grote frustratie van een van de advocaten. De twee bestuurders zitten sinds afgelopen donderdag vast in het strafrechtelijk onderzoek naar het eierschandaal. Martin van de B. (31) uit Barne veld en Mathijs IJ. (24) uit Neder- hemert worden verdacht van het in gevaar brengen van de volksge zondheid door de leverantie of toepassing van het middel fipronil in stallen met leghennen om de gevreesde bloedluis te bestrijden. Daarnaast worden zij verdacht van het voorhanden hebben van een verboden middel. Alle beperkingen De twee mannen blijven in alle beperkingen zitten. Dat betekent dat ze alleen contact mogen heb ben met hun advocaten en dat ze inhoudelijk niet op hun rol in het eierschandaal kunnen reageren. Zulke ingrijpende maatregelen zijn volgens advocaat Bert Staring van Martin van de B. helemaal niet nodig. Ook de advocaten mogen niets inhoudelijks zeggen over de strafzaak. Wel heeft advocaat Staring er moeite mee dat het OM zo groots met deze zaak uitpakt, zo liet hij gisteren weten toen de rechter het voorarrest met veertien dagen had verlengd. „Als ik afga op wat er de afgelopen dagen allemaal is ge schreven over het in gevaar bren gen van de volksgezondheid, dan zijn dat veel tegenstrijdige berich ten. De NVWA is daar zelf ook niet duidelijk over geweest", zegt de advocaat. Staring doelt daarmee op de waarschuwing die op de site van de NVWA stond. Eieren met be paalde codes mochten niet meer worden geconsumeerd. Maar later vertelde de NVWA op tv dat ie mand nog best een eitje kon eten. Lang gewacht Er is volgens Staring meer aan te merken op de NVWA. Zo kwam er forse kritiek toen bleek dat de in spectie al in november was getipt over het gebruik van fipronil in de pluimveesector. „Waarom is er dan zo lang gewacht met het on dernemen van actie? Ik kan het niet bewijzen maar ik krijg het ge voel dat het bedenkelijk handelen van de NVWA en de politieke commotie die daarover nu is ont staan niet los meer is te zien van deze strafzaak. En daar heb ik heel veel moeite mee." Volgens Staring is het volstrekt Als je ergens van wordt beschuldigd, wil je ook weten waarop dat is gebaseerd helder dat de rol van de twee be stuurders van Chickfriend goed moet worden onderzocht. Dat er duidelijkheid moet komen of ze hebben geweten met welke mid delen ze werkten en of ze dat mo gelijk hebben verzwegen. Staring mag daar in dit stadium van het onderzoek niets over zeggen. Niet nodig Maar de ingrijpende manier waarop er nu onderzoek naar wordt gedaan - in alle beperkin gen - is volgens de advocaat hele maal niet nodig. Dat bemoeilijkt volgens hem alleen maar het ma ken van een betrouwbare recon structie over wat er nu precies is gebeurd. Zo onthouden rechercheurs vol gens Staring nu stukken aan Van de B. die er wel moeten zijn. „Als je ergens van wordt beschuldigd, wil je ook weten waarop dat is geba seerd. Nu moet mijn cliënt uit zijn hoofd verklaren. Dat is in zo'n om vangrijke zaak ondoenlijk." Ook hekelt het advocatenkan toor dat ze geen contact mogen hebben met hun andere cliënt en compagnon van Chickfriend, Ma thijs IJ. Dat zou het onderzoek kunnen schaden. IJ. heeft nu een andere advocaat toegewezen ge kregen. Onderzoek Het Nederlandse onderzoek richt zich op Chickfriend, het bedrijf dat fipronil vermoedelijk toepaste, de Belgische toeleverancier Poultry- Vision en een bedrijf uit Neder land dat vermoedelijk samen werkte met de Belgische toeleve rancier. Door het voedselschandaal zijn kippenbedrijven op slot gegooid door de NVWA. Daarbij zijn er miljoenen eieren vernietigd en veel kippen geruimd. Naar schat ting bedraagt de schade voor de pluimveesector minimaal 150 mil joen euro. Dat bleek gisteren bij de eerste of ficiële toespraak van de SPD-leider in de campagne voor de Bonds dagverkiezingen. Op felle toon sprak Schulz in Berlijn over immi gratie, een van de belangrijkste thema's van de komende verkie zingen. Hij maakte gehakt van de kritiek op de opvang van de ruim een miljoen vluchtelingen de afge lopen twee jaar in Duitsland. „De conservatieven willen mi granten het liefst buiten de deur houden. Maar het is nu eenmaal de realiteit dat ze naar ons komen. De conservatieven blijven de sa menleving indelen in wij en zij. De SPD is er al lang over uit dat ie dereen voor de wet gelijk moet zijn en dat wij migranten nodig hebben om het land verder te ont wikkelen." De SPD-leider waagde zich niet aan een openlijke aanval op Mer- Wij hebben migranten nodig om het land verder te ontwikkelen kei. Hij presenteerde wel enkele voorstellen die het CDU niet met gejuich zal ontvangen. Hij wil gra tis kinderdagverblijven voor mi grantenkinderen. Ook wil hij dat jonge vluchtelingen meteen naar de universiteit kunnen en dat zij bij het halen van de studie auto matisch een verblijfsvergunning- krijgen. De komende weken moet blijken of het genoeg is om de ach- terstand op de christendemocra ten in de peilingen weg te werken. Het CDU schommelt tussen 37 en 40 procent. De SPD op hooguit 25 procent. Thuisbasis Merkel hield haar eerste officiële speech afgelopen weekend. De bondskanselier koos voor Dort mund, in de deelstaat Noordrijn- Westfalen. Dat is de thuisbasis van de sociaal-democraten, maar het CDU won er verrassend begin dit jaar bij de deelstaatsverkiezingen. Op immigratie, sociale ongelijk heid en terrorisme, de drie belang rijkste thema's in de Duitse ver kiezingen, ging Merkel nauwelijks in. Na afloop realiseerde de bonds kanselier zich dat ze iets vergeten was. „Oh, ik heb helemaal niet ge zegd dat de mensen op het CDU moeten stemmen en dat de ver kiezingen nog niet zijn gewon nen", klonk het door de microfoon die nog open stond. Merkel vertrouwt op haar com fortabele voorsprong. Op de ver kiezingsposters van haar partij lui eren de stemmers in het gras. 'Nu van de zomer genieten, straks de juiste beslissing nemen', staat er onder. Schulz heeft de afgelopen maanden in een moordend tempo campagne gevoerd en blijft dat tot 24 september doen. PROFITEER DIRECT EN GA NAAR woensdag 16 augustus 2017 Een van de invallen die vorige week in opdracht van de Voedsel- en Warenautoriteit werd gedaan in het kader van het onderzoek naar fipronilgebruik. fotosem van der wal/anp Raymond Boere Barneveld —Advocaat Bert Staring Martin Schulz, de belangrijkste tegenstander van Angela Merkel bij de komende verkiezingen in Duitsland, zet vol in op de op vang van meer vluchtelingen. Gerben van 't Hof Berlijn/Rotterdam —Martin Schulz Schulz: achter in de peilingen. FOTOEPA Van 35r99 VOOr Kinderen 85cm - lm voor 9,99 Heidiland, nog méér Plopsland! DE PANNE I Geldig t/m 30 oktober 2017

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 13