Ft. 12 INTERVIEW HULPVERLEENSTER De cholera-uitbraak in het door oorlog geteisterde Jemen kostte al bijna 2.000 mensenlevens. Nog eens een half miljoen mensen draagt zeer waarschijnlijk het virus. Ze is er geweest, in de speci ale cholerabehandelings- centra van Jemen waar de ergste gevallen worden opgevan gen. De zieken zijn er volledig ge ïsoleerd van andere patiënten in het ziekenhuis, zegt Marije Broek- huijsen, namens Unicef coördina tor 'schoon water en sanitaire voorzieningen' in het door oorlog geteisterde buurland van Saoedi- Arabië. „De mensen liggen op een bed met een gat in het midden. Daar staat een emmer onder. Naast het bed staat nog een emmer voor als ze moeten overgeven. Je ziet een oncontroleerbare stroom rijstwa- terdiaree. De zieken liggen daar met ingevallen ogen, ze zijn uitge droogd. Vaak liggen ze aan een in fuus. Sommigen omdat ze te erg uitgedroogd zijn en te laat behan deling hebben gekregen." Ongrijpbaar De wereldschokkende cholera- uitbraak op Haïti - na de aardbe ving - kostte sinds 2010 het leven aan 9.000 mensen. In Jemen zijn volgens de laatste cijfers bijna 2.000 mensen bezweken. Bijna een half miljoen mensen draagt zeer waarschijnlijk het virus. Bij cholera heeft driekwart van de mensen geen symptomen. Dat maakt het een ziekte die lastig aan te pakken is. Broekhuijsen: „Je kunt dan wel mensen besmetten maar je bent niet ziek. Je weet dus niet dat je mensen besmet. Dus het ware gezicht van cholera zien wij alleen in de meest ernstige ge vallen, maar er zijn veel meer mensen die de ziekte hebben. Dat maakt het zo ongrijpbaar." Wat ze namens Unicef doet is vooral preventief werk, zorgen dat de ziekte zich niet verder ver spreidt. Dat betekent onder meer letten op een goede watervoorzie ning in de ziekenhuizen en desin fecteren van waterbronnen. Vuil nisophaaldiensten en waterzuive ringsinstallaties werkten wel in het minst ontwikkelende land in het Midden-Oosten, maar de oor log heeft ervoor gezorgd dat de in frastructuur die nodig is om cho lera te voorkomen is afgebrokkeld. De mensen liggen op een bed met een gat in het midden. Daar staat een emmer onder En zelfs vernietigd. Perfecte omstandigheden voor een choleraepidemie. „Als je dan weet dat de overheidssalarissen al bijna tien maanden niet zijn betaald. De artsen, de verpleegsters en de mensen die de waterpompen be dienen gaan niet allemaal meer naar hun werk. Dat alles brengt je in een neerwaartse spiraal." Piek Dankzij de gezamenlijke inspan ningen van de hulporganisaties en lokale bestuurders lijkt het wel de goede kant op te gaan. Broekhuij sen: „Ik denk dat we over de piek heen zijn. Als we dit allemaal niet hadden gedaan, was het veel erger geweest. In het begin zaten we op een sterftepercentage van boven de 1 procent. Nu op 0,4 procent. Dat kun je een succes noemen, al mag eigenlijk niemand aan deze ziekte overlijden. Het is makkelijk te behandelen. De helft van de pa tiënten is kind. Daarvan is een deel ondervoed, dat maakt ze erg kwetsbaar." De hulpverleenster is voorzich tig. Als ze zegt dat de crisis onder controle is, kan dat betekenen dat de wereld de ogen richt op een volgende crisis. „Dat geldt niet al leen voor de media, maar ook voor de politieke aandacht en humani taire organisaties. Je wilt voorko men dat we het volgende regensei zoen weer dit verhaal moeten ver tellen. Het is daarom belangrijk om juist nu niet te stoppen met de hulp." woensdag 16 augustus 2017 Oorlog en cholera in Jemen: de kinderen gaan het eerst Bob van Huët Sanaa/Rotterdam —Hulpverlener Marije Broekhuijsen SAUDI-ARABIË JEMEN M Een kind zoekt naar bruikbare spullen tussen het afval in de straten van de hoofdstad Sanaa. Mogelijk besmette mensen wachten op behandeling in een ziekenhuis, fotosapenafp Een kind wordt onderzocht in een ziekenhuis in het noorden van Jemen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 12