8 ÊIÊlÊi Jéê 'Dit zijn wij' is een zomerserie over zes generaties Nederlanders. Deze week de Stille generatie,mensen geboren tussen 1930 en 1945. De onafhankelijkheid van Indonesië zorgde voor de komst van ruim 300.000 Indische Nederlanders. Ze verrijkten de samenleving met hun keuken, leefstijl en muziek, maar verlangen nog altijd naar het oude Indië. Tempo doeloe met 'Blue Diamond' Riem de Wolff en Tante Lien' Wieteke van Dort. Waar we om lachten? Nou, om deze cartoon bijvoorbeeld. De Tong Tong Fair vertelt het verhaal van ruim 300.000 Indische Nederlanders die de geliefde archipel - vaak voorgoed - moesten verlaten vanwege de politieke situa tie in Indonesië. Na de Japanse capitulatie op 15 augustus 1945 riepen nationalisten onder lei ding van Soekarno de onafhankelijkheid uit. Ne derland stuurde troepen om het gezag te herstel len, maar na een bloedige oorlog werd op 27 de cember 1949 de soevereiniteit overgedragen aan de Republiek Indonesië. Ondertussen waren de Indische Nederlanders en Molukkers - die in het KNIL aan Nederlandse zijde vochten - hun leven niet meer zeker. Ze wer den slachtoffer van geweld en moordpartijen door Indonesische vrijheidsstrijders (Bersiap). De vader van Wieteke werd tijdens zijn werk bij een suiker fabriek opgepakt en doodgeschoten. Klapperbomen De Indo's werden met scheepstransporten naar Nederland gehaald. Ze vonden stilletjes hun weg in de samenleving, maar bleven altijd verlangen naar het Indië van vroeger (tempo doeloe). Naar de grond waar hun placenta na de geboorte volgens goed Indisch gebruik is begraven, als symbool van eeuwige verbondenheid. Naar de geur van de tro pen, de vriendelijkheid van de mensen, de klap perbomen en de groene rijstvelden. Het gezin van Riem kwam in 1949 met de Willem Ruys naar Nederland. „Het deed mijn ou ders pijn dat ze Indonesië moesten verlaten. Twee jaar lang hebben ze hun hutkoffer niet uitgepakt, omdat ze dachten dat we terug zouden gaan." Haar dochter heet Ramona. Ver noemd naar zijn hit, zegt de moeder. Of de man die de naam wereldbe roemd maakte met zijn zoetsappige evergreen uit i960, met haar Ra mona op de foto wil. Daar zegt Riem de Wolff (74) van The Blue Diamonds natuurlijk geen nee tegen. Als Riem over de Tong Tong Fair in Den Haag wandelt, 's wereld grootste Indische festival, wordt hij volop aangesproken. Hij schudt handen, luis tert naar verhalen, poseert voor foto's en zingt spontaan een liedje, tokkelend op een ukelele. Al tijd vriendelijk en bescheiden lachend. Op z'n In disch. „Dit verveelt nooit. Ik heb er altijd van geno ten en dat doe ik nog steeds." De ene helft van The Blue Diamonds - zijn broer Ruud overleed in 2000 - treedt nog steeds op. De fans willen vaak maar één liedje horen: Ramona. Riem teert bijna zes decennia op het succes van dat ene nummer. „We hebben toen iets neergezet waarvan ik me afVraag waarom het nog steeds zo leeft." Riem is een boegbeeld van de Indische gemeen schap. Net als Wieteke van Dort (74), actrice, zan geres en theatermaakster, die later arriveert. Elk jaar staat Wieteke met een liedjesshow op het fes tival als haar alter ego 'Tante Lien'. „Ik voel hier een verbondenheid. Het eten, de geur, de mensen. Dat verbindt iedereen met een tropisch verle den, ook Surinamers en Antillianen." De twee voelen zich senang op de Tong Tong Fair (voorheen Pasar Malam Besar), de Indische tentenstad op het Malieveld. Tienduizen den bezoekers genieten van de kleurrijke kraampjes vol Indische kledij, kunst en prullaria, de geur van wierook en eten, de oosterse muziek. „Het is gezellig en de saam horigheid is groot", zegt Riem. „Mijn broer had er niet zoveel mee. Hij vond het gek dat Indo's opeens met een overdreven Indisch accent gingen praten zodra ze hier binnenkwamen." dinsdag 15 augustus 2017 GO Het verlangen naar 't vroegere Indië blijft altijd Markies Carabas (1942). Toonder Compagny BV, Stichting het Toonder Auteursrecht Tom Poes ging dus op weg. hij liep en hij liep. maar er was in geen velden of wegen een paleis te zien. Gelukkig zag hij onderweg een boertje opeen steen zitten, die een pijpje rookteen daar ging hij op af. 'Kunt u me ook zeggen waar de koning woont?' vroeg hij. 'Ik moet hem spreken, ziet u.' 'De koning?' vroeg het boertje. 'Ik weet niet of u hem kent, jongmens, maar ik zou maar voorzichtig zijn. als ik jou wasDe koning iseen raar heerschap! Hoge belastingen, kleine lonen, en weinig etenEn als je wat zegt ga je de gevangenis inNee, het is niks gedaan tegenwoordig Dat was in mijn vaders tijd anders! Toen was hier een markies van Carabas koning, en dat was een goeieMaar die is toen afgezeten zijn minister is toen koning geworden en deze is daar een kleinzoon van. Maar er leeft nog een echte markies van Carabas, zeggen ze, en misschien...' 'Juist,' zei Tom Poes, 'die leeft nog en als u me nu zegt, waar ik het paleis van den koning kan vinden, zal ik zorgen, dat die weer koning wordt!' 'Dat's mooi,' zei het boertje, 'loop dan maar rechtdoor deze weg af, dan zie je het vanzelf!' Dat deed Tom Poes dus. Riem de Wolff is een boegbeeld van de Indische gemeenschap. Op de Tong Tong Fair in Den Haag wordt hij volop aange sproken. Wieteke van Dort staat elk jaar met een lied jesshow op het festival als haar alter ego 'Tante Lien'. FOTO'S ARIE KIEVIT Tonny van der Mee

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 8